Projektor z monitora LCD - moje doświadczenia

Witam Wiem, że ten temat był juz nie raz ale chciałem się podzielić moimi doświadczeniami w tej dziedzinie. Zafascynowany tym tematem postanowiłem zbudować własny projektor wykorzystując matrycę z monitora LCD. Zdjęcia bardzo dobrych efektów uzyskanych przez inne odoby zachęcały do działania. No i kupiłem monitor Samsung 15" 510N, rozebrałem na części, położyłem na rzutniku do folii i ......jakaś lipa. Obraz niby ostry, ale czemu taki ciemny? Okazało się, że matryca zatrzymuje większość światła. Spodziewałem się podobnego efektu, ale to już chyba przesada. To co przechodzi przez matrycę nie wystarcza do wyświetlenia obrazu na ścianie. Dodam, że użyłem rzutnika z żarówką 600W. Może powinienem wstawić mocniejszą żarówkę? 2 kW powinno załatwić sprawę. :) Ale nie mam własnej elektrowni.

Nie wiem, w jaki spoób inni otrzymują takie niezłe efekty. Czy po prostu trafiłem na model monitora, który się do tego nie nadaje? Zmontowałem go, chociaż sam nie wieżyłem że to sie uda. Pomyliłem przy okazji kolejność trzech folli rozpraszających usytuowanych za matrycą. Teraz pod pewnym kątem widać delikatne prążki.

Przestrzegam więc wszystkich, którzy chcą podobnie eksperymentować - można się trochę naciąć.

No cóż - mam przynajmiej fajną "piętnastkę" :)

Wojtek

Reply to
Wojtek
Loading thread data ...

Nie - dać lampę metalohalogenkową o mocy rzędu 400W, razem ze statecznikiem i układm zapłonowym.

Reply to
Jd.

Jeżeli z żarówką 600W jest lipa, to z taką lampą też chyba będzie do kitu. Wzrok ma taką właściwość, że nie reaguje liniowo na natężenie światła i "obiektywnie" dwa razy jaśniejszy obraz (lampa HID 400W daje mniej więcej 2 razy więcej światła od żarówki 600W) będzie dla oka tylko minimalnie jaśniejszy.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

POdpytaj na pl.sci.fizyka osobnika Lukasz Szczygiel - tez cos akurat grzebie ..

A na pewno dobrze rozebrales ? Matryca jaka jest kazdy widzi .. naprawde taka ciemna ? Moze trzeba jasnosc podkrecic ?

Pchaja lampy wyladowcze zamiast zarowek :-) Choc musze przyznac ze te rzutnikowe zarowki sa dobre.

J.

Reply to
J.F.

Rozebrałem dobrze. Niewiele brakowało a rozebrałbym aż za dobrze - chciałem zrywać polaryzator :) Jak patrzy się przez nią to widać, że przepuszcza jakieś 10% światła albo mniej. Jak nie patrzy się na jasne przedmioty to praktycznie nic nie widać. Jasność i kontrast na maksa. W dodatku obraz jest rozmyty przez matowy polaryzator. To mnie boli najbardziej :(

Wojtek

Reply to
Wojtek

Zasadniczo wiecej niz ~15% nie powinna - co najmniej polowe wytraca polaryzator, dalej ~2/3 filtry koloru.

Wypolerowac ? :-) A moze nie zerwales matowki jednej ?

J.

Reply to
J.F.

Meldujem sie:)

Ja mialem najpierw lg1530b ale to troche za duze bylo na moj rzutnik. Wiec stanelo na 12 calowym bloombergu. I rozmiar jest wiecej niz ok.

Nie ma kokosow bez kombinowania:) twoja zarowka ma 600W a ile lumenow? Moja ma 250W i 9k lm.

No nie sa zle, ale jednak matalo halogen lepszy bo: Nie daje tyle ciepla. Z polowy mocy halogena daje ciutke wiecej swiatla. No i zre z gniazdka polowe mocy:) Zyje jakies 3000h albo i wiecej (kojarzy mi sie 10000 ale nie chce strzelic gafy) a moj halogen tylko 300h :/

Moje uwagi do tego co zrobiles: Matryca zatrzymuje jakies 50% swiatla (polaryzator) dodajac drugi pozbywasz sie nie kolejnych 50% tylko jakies 5% (na oko liczac). Zerwanie polaryzatora to, mowiac niegrzecznie glupota. Bo one tam musza byc. Jeden polaryzuje swiatlo a drugi jest jako analizator, sam krysztal tylko skreca plaszczyzne polaryzacji. Zerwanie tego spodniego moze cos dac jesli masz zrodlo swiatla spolaryzowanego. Znasz takie? moglo by pomoc jedynie polerowanie tego wierzchniego polaryzatora bo on jest zrobiony matowy zeby oczy nie meczyly sie odblaskami swiatla zewnetrznego przy patrzeniu na monitor zbudowany na takiej matrycy. Ale to duzo nie da. Ja bym stawial na to ze masz uklad optyczny rozregulowany i duzo swiatla nie trafia na sciane tylko ucieka gdzie indziej, albo masz po prostu stara zarowke. Moja 9k lm po zapaleniu rzutnika w dzien w pokoju daje wyrazny obraz i ogladac folie mozna z palcem w oku... Po nalozeniu matrycy sytuacja jest znacznie gorsza. Ale wieczorem po zgaszeniu swiatla jest zupelnie spoks. Nawet mozan miec w pokoju zapalona lampke 1k lm i tez mozna ogladac ale wtedy obraz nie jest tak zywy i kontrastowy ale to z samej zasady (czarne nie jest czarne tylko oswietlone zarowka ta 1k lm) Dzis postaram sie zrobic stronke z moimi bojami i sobie wszyscy osadza co i jak na oko. A moze jak juz masz rzutnik to zobacz na allegro sa projection panele. Biegaja po 200-600zl i wtedy masz "no hassle".

formatting link
ich wada to zazwyczaj rozdzialka 640x480. No to tyle narazie znikam robic polke na kompa i rzutnik:)

Reply to
lukasz sczygiel

"lukasz sczygiel" <odtad|usenetposts1|wytnijto@na_serwerze|gazeta.pl> wrote in message news:cto3u5$qoj$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Żarówę mam halogenową jakąś starą. Wszystko z układem optycznym jest OK. Ale nie o to mi chodzi. Rozczarowała mnie po prostu dramatycznie mała przezroczystość matrycy. Spodziewałem się o wiele lepszych efektów. Tym bardziej, że kiedyś widziałem zdjęcie rozmontowanego monitora w którym matryca była prawie przezroczysta.

Właśnie ze względu na rozdzielczość nie interesuje mnie takie rozwiązanie.

No cóż - zaczynam zbierać na firmowy projektor. :)

Wojtek.

Reply to
Wojtek

Wojtek napisał(a):

No to wierz mi wiem jak sie czujesz. Moj rzutnik ktory w dzien jest swietny bez matrycki to z matrycka jest po prostu ok jak sie zgasi swiatlo w nocy. A matrycka mogla byc innego typu niz tn i dlatego tak sie wydawalo. Generalnie tn-y MUSZA zatrzymywac polowe swiatla (polaryzator) No i pewnie jedne sa ciemniejsze a inne jasniejsze ale roznice nie powinny byc dramatyczne. A jesli to bylo zdjecie to mozliwe ze aparat ktorym bylo zrobione mial jakis filtr polaryzacyjny i tak wyszlo...

hmmm zbieraj ale w miedzy czasie sobie skoluj jakis metalohalogen 150-200W , jesli sie da. zabuduj to ustrojstwo ale nie w rzutnik tylko w "rure". To znaczy po kolei zarowa lub lampa, soczewka, matrycka, soczewka, i wysuwany obiektyw (soczewka). To da ci caly obraz na scianie, nie obciety. Bo teraz pewnie jak lezy na rzutniku to troche obcina po bokach. I potem sprzedaj jako cale urzadzenie. Na allegro ktos to kupi.

A jeszcze zapytam czy ustawiles sobie w tym wybebeszonym monitorze jasnosc na max? bo moj lg ma regulacje i na lampie i na matrycy wiec trzeba ustawic na najjasniejszy i jest widoczna roznica i nie mowie teraz o podswietleniu swietlowkowym tylko o tym na rzutniku.

Jak masz jeszzce jakies pytania to wal smialo. Moj rzutnik juz chodzi. Ma trzy felery: Zarowka to halogen wiec sieje mase podczerwieni i grzeje matryce, ale mam w planach wymiane na metalohalogen. Szumi bo sa tam 2 wiatraki ale jak wsadze lampe to pewnie troche je zdlawie. Matrycka to zaden hi-end wiec troche wolna jest i ma nie ladne odwzorowanie kolorow. Ale do gier filmow i stronek www jest doskonala. Wiec biorac pod uwage koszt (jakies 900zl i planowane 200-300 na lampe) sadze ze nie jest tak zle bo za tyle nie kupie projektora a nawet jak kupie to lampa kosztuje tyle co caly moj projektorek... A te fabryczne tez szumia...

Reply to
lukasz sczygiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.