Programowanie Flash'ów ARM Atmela AT91SAM7S64

Witam

Czy ktoś ma jakiś link do darmowego softu umożliwiającego zaprogramowanie AT91SAM7S64 poprzez JTAG. O ile same programatory można kupić dość tanio (np. w propoxie) lub zrobić samemu, o tyle nie znalazłem darmowego oprogramowania umożliwiającego ich programowanie (bez ograniczeń np. do

16kB). Na stronach atmela nic nie ma.

Same procki pojawiły się na seguro w rozsądnej cenie.

Chyba jednak Philips ma to lepiej rozwiązane - tam można zaprogramować poprzez RS i ze strony ściągnąć oprogramowanie.

Atmel ma tą zaletę, że ma wbudowane USB i ponoć może dwa razy szybciej zmieniać stany wyjść niż Philips.

Pozdrowienia

Reply to
piotrkbydg
Loading thread data ...

  1. armtool - darmowe narzedzie ze zrodlami, dziala w Linuxie i w Win(cygwin); pozwala wpakowac binaria do wewnetrznego RAMu ARMa i tam je odpalic
  2. reszta zalezy od twojego softu, ktory zaladujesz do ARMa - programowanie wewnetrznego Flasha jest wystarczajaco dokladnie opisane w PDFie i nie ma z tym zadnego problemu; dane do zaprogramowania we Flashu mozesz przeslac np. przez port szeregowy

Czekam z niecierpliwoscia na AT91SAM7S256. Nie wiesz, kiedy beda do kupienia od reki?

Reply to
Adam Dybkowski

Na stronie

formatting link
pojawiło się coś nowego - nazywa się SAM-BA i umożliwia wgranie softu przez RS lub USB. Wygląda na to, że AT91SAM7S ma jednak jakiegoś bootloadera w ROM. Pytanie czy wszystkie wersje - być może dopiero od jakiegoś konkretnego (nowego) revision.

Jeżeli chodzi o AT91SAM7S256 to niestety nic nie wiem - bazuję tylko na ofercie którą zobaczyłem na seguro. Tutaj niestety w dużo lepszej sytuacji są stosujący LPC21XX jak im zabraknie pamięci to mogą sobie podmienić na LPC2138 który ma 512kB Flasha i jest zgodny wyprowadzeniami z mniejszymi wersjami. Philips ogłosił na swojej stronie nową rodzinę LPC214X która ma już USB (jeszcze nie można sciągnąć PDF i zobaczyć co jeszcze innego zmienili).

Jeszcze się zastanawiam którą rodzinę zacząć stosować. Mam pewien sentyment do Atmela, ale Philips pojawił się dużo wcześniej i jest na niego więcej informacji,projektów,przykładów. Dodatkowo ma dobrze rozwiązaną współpracę z Flashem. Atmel pisze, że w jego procesorach maksymalnie flash może pracować z 30MHz. Z tego co udało mi się znaleźć na Necie to w trybie Thumb Atmel nie jest dużo wolniejszy od LPC21XX. Problem w tym, że nie wszystko można zrobić w tym trybie. W trybie 32 bitowym będzie już dwa razy wolniejszy (nie dość, że ma max 55MHz, a philips 60MHz to jeszcze będzie wstawiał cykle oczekiwania przy dostępie do Flasha). Jako przykład podają np. operacje MAC używaną w DSP - ktoś tam robił decoder MP3 i praktycznie cały kod musiał pracować w trybie 32 bitowym. Przy 512 kB jakie daje LPC2138 to można całkowicie pracować w trybie 32 bitowym - trochę zapasu jest. Z drugiej strony Atmel ma szybsze GPIO - co ma znaczenie jeżeli chciałoby się stosować te procesory w zastosowaniach które do tej pory robiły AVR.

Ciekawe jest jeszcze, że Philips gwarantuje 100000 programowań i 20 lat dla Flash, a Atmel jedynie 10000 i 10 lat - widać, że philips ma bardziej zaawansowaną technologię (w każdym razie w produkcji Flash).

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@amwaw.edu.pl> napisał w wiadomości news:d7t29m$j2f$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Reply to
piotrkbydg

Widac, ze jest to nowy wynalazek - pisza wyraznie: "This Getting Started is applicable to the AT91SAM7S devices featuring the SAM-BA Boot: AT91SAM7S32 & AT91SAM7S64 starting from rev E (product ID: 58814E) AT91SAM7S128 & AT91SAM7S256 starting from rev C (product ID: 58818C)".

Lece o tym dokladniej poczytac, moze bedzie latwiej/szybciej niz przez JTAGa.

No to kostki do kupienia beda pewnie najwczesniej za rok. Ja USB potrzebowalem juz teraz. Wiecej Flasha oczywiscie predzej czy pozniej by sie przydalo - moze wprowadza kostke z pamiecia 512 KB na wzor Philipsa.

W praktyce jezeli bedziesz wykorzystywal USB to Atmel musi pracowac z taktowaniem 48 MHz bo ma tylko jeden PLL i napedza on i CPU, i poduklad USB. A przy 48 MHz do pracy z Flasha w trybie ARM trzeba ustawic 1 waitstate - to obniza wydajnosc. Praca w trybie Thumb wykorzystuje mini-cache (chyba 8 bajtow) i jest mozliwa z pelna predkoscia zegara. W praktyce mozna funkcje krytyczne czasowo pracujace w trybie ARM skopiowac do RAMu (dziala z pelna predkoscia) a reszte odpalac z Flasha. Oczywiscie nie jest to wygodne rozwiazanie.

To moze wez po prostu DSP i nie zawracaj sobie glowy ARMem? Na texasowym TMS320VC5410 zrobisz duuzo i szybko (160 MIPS), nie jest bardzo drogi w stosunku do tej wydajnosci. Zawsze polecam wlasciwe dobranie procesora do zastosowania. Do dekodowania MP3 akurat DSP wydaje sie najlepszym rozwiazaniem (chyba ze wezmiesz gotowy scalak albo kombajn typu AT89C51SND1C).

To chyba nie ma znaczenia. 10000 programowan potrzebne jest tylko podczas developmentu i nawet jak zuzujesz kilka scalakow to nie bedzie problemu. A w docelowym urzadzeniu jest jedno programowanie plus ew. kilka[nascie/dziesiat] pozniejszych update'ow.

BTW: Odpowiadaj pod _przycietym_ cytatem. W przeciwnym wypadku dyskusja wyglada w taki sposob:

A: Ponieważ zaburza kolejność, w jakiej ludzie normalnie czytają tekst. Q: A dlaczego odpowiadanie nad postem jest takie złe? A: Odpowiadanie nad postem. Q: Co jest najbardziej denerwującą rzeczą na usenecie i w emailach?

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.