Programator do AVRów

Witam wszystkich

Chcialbym sobie skompletować zestawik do programowania (jezyk C) AVRów. Jestem raczej początkujący (umie programowac, jakies podstawy podstaw elektroniki i zrobilem jakies proste programiki pod AVRy - jezyk C) i chcialbym sie doradzic co wybrac.

Na pewno nie chce jakis zestawow uruchomieniowych, tylko od podstaw budowac uklady. Jedyne co chce miec sensownego, to programator, ktory musi spelniac kilka wymagan:

a) polaczenie programatora z kompem musi byc przez USB. Niestety, ale moj lapek niema juz RS-232, a bawienie sie z przejsciowkami to droga przez meke i na ogol nie udaje sie (przynajmniej w moim przypadku)

b) chodzic pod Vista i Linuksem (pewnie jakies sterowniki beda wymagane)

Na obecna chwile znalazlem cos takiego

formatting link
Ma ktos to? Jak sie sprawuje? A moze wgole nie wato tego brac.

Z tego co widze, mozna nim programowac chyba wszystkie modele AVRów, ma USB, a poza tym, obsluguje ISP, co chyba umozliwia programowania w locie, bez koniecznosci przekladania kostki pomiedzy mikrokontrolerem i gotowym ukladem. Na co powinienem jeszcze zwrocic uwage przy wyborze programatora?

Pozdrawiam Paweł

Reply to
Pawel
Loading thread data ...

Pawel <ppf9@USUN_TOpoczta.fm> napisał(a):

Ja sobie zrobiłem USBasp

formatting link
konkretnie wersję LV, ponieważ robię ostatnio układy zasilane napięciem 3,3V (na 5V też działa). Działa pod wszystkim (Windows, Linux, Mac) i myślę, że wychodzi taniej. Minus jest taki, że nie integruje się z AVR Studio (nie wiem jak z mkII). Ale nie jest to wielki problem, po prostu mam oddzielne okienko z wierszem polecenia i AVRDUDE.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Zaspamuję i polecę swój produkt - Multitool :-) (do kupienia na allegro)

Reply to
invalid unparseable

11 stron w wynikach wyszukiwania - faktycznie zaspamowałeś...
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jak szukasz w Sport i turystyka to owszem otrzymasz duuuużo wyników.

Hint: zawęź poszukiwania do RTV i AGD :-)

Reply to
invalid unparseable

Powitanko,

Zaspamuje i potwierdze: Calkiem fajnie dziala jako STK500 z AVR Studio.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

W dniu 2011-11-28 23:38, Grzegorz Niemirowski pisze:

U mnie samodzielne lutowanie odpada, bo moje jedyne doswiadczenie w lutowaniu skonczylo sie na lutowaniu wtyczek minijack i wtyczki antenowej, a mikrokontrolery, to juz troche inna bajka i nie chce ryzykowac, ze cos zepsuje, a potem sie bede zastanawial, czy cos w programie jes nie tak, czy programator jest skopany.

Reply to
Pawel

W dniu 2011-11-29 13:39, Mateusz Klatecki pisze:

Przejrzalem pobieżnie i wyglada na ciekawe urzadzonko, pytanie tylko jak sie to bedzie sprawdzac w praktyce. Co gorsze, nie wszystkie pojecia sa mi znane o ktorych tam mowa. Bede musial poczytac o tym i moze sie skusze.

Jesli chodzi o prace w trybie przejsciowki RS->USB, to dziala to tak jak reszta przejsciowek, czyli praktycznie zadna nie dziala, czy to jest jakos sensownie zrobione.

A jakby co, to mozna by inaczej niz przez Allegro?

Reply to
Pawel

W dniu 2011-11-29 22:18, Pawel pisze:

Możesz w sklepie AVT, na przykład taki:

formatting link

Reply to
Mario

W dniu 2011-11-29 22:00, Pawel "O'Pajak" pisze:

A moglbys powiedziec (i innych grupowiczow takze prosze o opinie), ktore jest lepsze? to w postaci spamu, czy ten programator o ktory ja pytalem.

Pytam sie pod katem poczakujacego uzytkownika (na poczatek pewnie bede uzywal tylko funkcji: programator AVR i moze funkcji: przejsciowka USB-RS-232) i mozliwosci uzywania tego w przyszlosci. Czy ten standard STK500 jest jakis przyszlosciowy w porownaniu do tego "avrisp-mkII". Zeby nie okazalo sie, ze producenci wycofuja sie z uzywania go na rzecz jakiegos innego standardu.

Reply to
Pawel

Prywatnie polecam to:

formatting link
Tanie i działa. Na razie miałem 3 sztuki od tego sprzedawcy i wszystkie ok. Działa na Win/Lin, działa pod avr-dude. Ogólnie nie ma problemu, zrobione wystarczająco solidnie.

Reply to
Sebastian Biały

Calkiem ciekawy. Z tego co widze, to on takze obsluguje AVRISP. Czy mi sie wydaje, czy ten standard AVRISP jest bardziej popularny? A moze on jest lepszy od tego STK500? Czym wlasciwie roznia sie te dwa standardy?

Reply to
Pawel

Pawel <ppf9@USUN_TOpoczta.fm> napisał(a):

To jest ten USBasp, o którym wspominałem, tylko tutaj w wersji SMD.

ISP to in-system programming, czyli że podłączasz programator do docelowego urządzenia, w którym siedzi procek, który chcesz zaprogramować. Każdy AVR możesz w ten sposób zaprogramować. Wykorzystywany jest do tego standard SPI (zbieżność literek przypadkowa). Na tej stronce z Allegro masz rysunek złącza ISP i widać w nim sygnały SPI (MISO/MOSI/SCK). Natomiast STK500 to zestaw uruchomieniowy od Atmela

formatting link
zawierający programator. Zwykle mianem STK500 określa się różne programatory zgodne z tym z tego zestawu. Tak więc ISP i STK500 do dwie różne rzeczy, jedno to standard programowania a drugie to urządzenie, w sumie w pewnym sensie standard programatorów. Każdy programator do AVRów obsługuje ISP. Więc jeśli porównujesz to patrz, czy Twoje narzędzia programistyczne (np. AVR Studio) obsługują dany programator i jakie ma funkcje dodatkowe. Taką przydatną funkcją jest wspomiany w tym wątku port szeregowy na USB. On w przeciwieństwie do tych przejściówek RS232-USB, które możesz kupić w sklepie nie ma napięć w standardzie RS232 tylko TTL (5V) lub 3,3V, czyli takie, jakie są wykorzystywane zwykle w układach mikroprocesorowych (mogą być też inne, ale AVR zwykle są używane przy takich). Nie są też zanegowane jak w RS232, gdzie jedynka to napięcie ujemne. Taki port szeregowy świetne się sprawdza np. przy debugowaniu. USBasp tego nie ma, piszą, że jest w planach. Dlatego ja sobie taki port szeregowy zrobiłem jako oddzielne urządzenie.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Pawel <ppf9@USUN_TOpoczta.fm> napisał(a):

Niektóre programatory stają się popularne, są szeroko wykorzystywane i powstają różne ich klony. Producenci narzędzi programistycznych dodają w swoich programach obsługę tych programatorów. Dzięki temu użytkownik ma bardzo łatwo, jednym klawiszem kompiluje program a innym wrzuca skompilowany program na procka. Z czasem jakiś programator może wyjść z użycia i można się spodziewać, że kolejne wersje środowisk programistycznych przestaną go wspierać. Kiedyś bardzo popularny był STK200, bo był strasznie prosty i tani. Działał jednak na porcie równoległym, a teraz trudno znaleźć komputer z takim portem. Zostały więc programatory na USB. Nadal jednak nie stanowi problemu ściągnięcie z Internetu programu, który go wspiera i pozwala z niego korzystać. Sam mam jeszcze STK200 i korzystam z niego do dziś na stacjonarce. A do laptopa kupiłem USBasp. Do pisania programów używam AVR Studio, które nie obsługuje żadnego z tych programatorów. Dlatego posiłkuję się zewnętrznymi programami, ISP Programmer do STK200 i AVRDUDE do USBasp. Jak chcesz mieć wygodnie, to kup taki programator, jaki obsługuje Twoje środowisko. Niektóre umożliwiają z resztą uruchamianie zewnętrznych programów do programowania, więc możesz np. podpiąć AVRDUDE, który obsługuje praktycznie wszystko. Nie musisz więc się bardzo zastanawiać, który programator jest przyszłościowy. W ogóle tym wątku był link do programatora, w którym możesz podmienić firmware, żeby zaczął być widziany jako inny programator. Poza tym, w przyszłości, i to pewnie niedalekiej, zaczniesz poznawać też inne rodziny mikrokontrolerów. Nie ma więc sensu zastanawiać się, co będzie za 10 lat, szczególnie jak programator kosztuje w okolicach

50 zł.
Reply to
Grzegorz Niemirowski
Reply to
Artur M. Piwko

Gorąco polecam AVR Dragon:

formatting link
Nie jest drogi, jak go kupiłem to obsługiwał tylko SPI, High Voltage Serial Programming (bardzo przydatne gdy zablokujesz sobie procka), Parallel Programing i JTAG a teraz obsługuje PDI i nanoTrace, wystarczy uaktualnić frimware, urządzęnie jest obsługiwane także przez AVRDude, teoretycznie potrafi zaprogramować całą rodzinę mikrokontrolerów firmy ATMEL (od 8 bitowych na 32 bitowych UC3 kończąc).

Tak czy siak, jak jesteś "początkujący" to kup sobie gotowy, sprawny programator, nie buduj własnego bo sie nabawisz tylko nerwicy i rozwolnienia.

Reply to
bobofrut

W dniu 2011-11-30 12:46, bobofrut pisze:

Tylko, nie wiedzieć dlaczego, nie chce programować starych MEGA8 :-(

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Niezupełnie obok tematu: czy coś się zmieniło w kwestii TPI? To znaczy, czy istnieje lowendowe cenowo narzędzie obsługujące ten protokół?

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2011-11-30 00:22, Grzegorz Niemirowski pisze:

Troche za duzo tych skrotow, standardow, urzadzen. Powoli sie juz gubie w tym.

A jakie te funkcje dodatkowe moga sie przydac, zwlaszcza na poczatku? Ztego co wyczytalem, to to STK500 nie umozliwia debugowania w urzadzeniu (natomiast ten programator podany przeze mnie "zgodny z AVRISP mkII", umozliwia a funkcjonalnosc), a wydaje mi sie, ze jest to dosc przydatna funkcjonalnosc.

Czy to znaczy, ze mozna jednak debugowac program w urzadzeniu przy uzyciu tego portu szeregowego?

A skoro to jest przejsciowka RS-USB, to czy by to znaczylo, ze moglbym np uzyc tego toola do podlaczenia sie np do jakiegos routera zarzadzalnego? czy to jednak jest jakas inna przejsciowka?

Niestety, ale ja musze na obecna chwile polegac na produktach zrobionyxh przez innych. Niestety, ale moja obecna wiedza z elektroniki nie pozwala mi na takie eksperymenty.

Reply to
Pawel

Taki mam zamiar i dlatego tak sie wypytuje, zebym wybral cos sensownego, co mi bedzie sluzyc mozliwie bezproblemowo.

Na poczatek to chce tylko moc zaprogramowac mikrokontroler i tyle, choc znajac zycie, na tym sie skonczy, bo nie wiem, czy inne funkcjonalnosci sa czesto uzywane.

Co wlasciwie z tych dodatkow moze sie przydac w praktyce? Debugowanie w urzadzeniu programowanie ISP

praca pod Win i Linuksem Bezproblemowa praca przez USB Bezproblemowa wspolpraca z AVRStudio i AVRDUDE

Mysle, ze gdyby programator spelnial te 5 punktow, to xhyba by zadowolil wiekszosc uzytkowikow.

Czy cos jest jeszcze wazne przy kupnie takiego programatora? chyba nie, choc moge sie mylic.

Reply to
Pawel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.