Program generujący tablicę BIN->7segment - wsad do E

Czy powstały jakieś sensowne programy, które np. wygenerują tablicę zmieniającą 16bitowy kod wejściowy binarny adresy A0-A15 EPROMA 27C1014

formatting link
sterowania bezpośredniego segmentów wyświetlacza siedmiogmentowego LED? Z wyjść pamięci będą starowane bezpośrednio wyświetlacze LED wspólna anoda. Czyli dla danego adresu gdy na na wyjści Qx stan L = segment zaświecony. Realizując np. kolejno Q0-Q7 to wyjścia sterujące dla segmentów jednostek wyświetlacza LED a, b, c, d, e, f, g (lub dobrane kolejnością w zależności od wyprowadzeń wyświetlacza aby było łatwiej połączyć), Q8-Q14 to wyjścia dla segmentów dziesiątek. A potem druga taka sama kostka sterowana tymi samymi adresami A0-A15 i podobne obsadzenie wyjść Q0-Q7 dla setek, a Q8-Q14 dla tysięcy kolejnymi wyświetlaczami. Pamięci więc będą różniły się wsadem. Czyli w zakresie liczb 0-99 druga pamięć cały czas "pusta" wystawia H na wyjściu, wyświetlacze setek i tysięcy wygaszone i dopiero od >= 100 (1100100B, 064H) zaczyna dekodować w duecie z pierwszą pamięcia. Koniec liczenie teoretycznie na stanie dziesiętnym 9999, co nie wyklucza obsadzenie wyższych adresów danymi do dalszego dekodowania. np do 19999. Jakiś gotowy program czy jako początkującemu pozostaje to klepać ręcznie adres po adresie w edytorze hex?

Reply to
jedrek
Loading thread data ...

Od koło 30 lat, takie rzeczy to się raczej na mikrokontrolerach robi.

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 19.02.2016 o 15:02, jedrek pisze:

Co konkretnie Kolega kombinuje ? Jakiś monitor linii 16-to bitowej? Jak szybko to musi działać. Istnieje prosta metoda szeregowej konwersji BIN/BCD. Przy 16-bitach powinno się udać zejść z czasem konwersji do kilkunastu milisekund na zwykłych TTL-ach.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Sugerujesz że zakladający wątek ma dar odczytu i analizy 4 cyfr hexadecymalnych przy prędkości odświerzania 100x sek ;)?

Reply to
Sebastian Biały

No właśnie gdyby miał dar odczytywania hex, to by nie było problemu :-) Z tego co rozumiem wątkotwórcę, chodzi o wyświetlanie liczby 16-bitowej w postaci dziesiętnej. Choć i tak odświeżanie 100x/s to z duuuużum zapasem ;-)

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Ale 29 lat temu wymyslili FPGA :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "jedrek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:56c72055$0$26111$b1db1813$ snipped-for-privacy@news.astraweb.com...

A programu nie potrafisz sam napisac ? Dosc banalne zadanie.

A jak nie, to mozna jeszcze w Excelu sprobowac :-)

J.

Reply to
J.F.

"jacek pozniak"

Pod warunkiem, że człowiek umie pisać programy....

Reply to
jedrek

"J.F."

Dla kogo banalne dla tego banalne :) W życiu nie stworzyłem nawet pół programu więc na tym poziomie pozostaje mi klepać zawartość bajtu po bajcie dla danego adresu. Póki co programowanie czarna magia. Nawet czytając serię MIK pana Gardynika dochodzę do pewnego momentu i ściana. Potem tekst już staje się niezrozumiały. Jest gdzieś taki przykład jak potem takie komórki z excela zapisać w postaci HEX-a?

Reply to
jedrek

Lata 80'te mineły chyba już, może lepiej weź ksiązkę o Arduino :D

Reply to
Sebastian Biały

"Grzegorz Kurczyk" news:56c73c59$0$690$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

To jest kontynuacja wątku: news:56ad1a91$1$39952$b1db1813$ snipped-for-privacy@news.astraweb.com gdzie ekipa się wypaliła i nic nie zostało ustalone. To ma być układ który stan magistrali 16 bitowej przedstawi mi w postaci liczby dziesiętnej na wyświetlaczu. Stąd wykombinowałem sobie taki prosty dekoder na EPROM-ie gdzie planuję wgrać poszukiwaną tablicę. A ponieważ dla mnie programowanie to czarna magia więc pozostają mi takie chałupnicze metody na piechotę.

Bardzo wolno :) Żadne MHz tu nie są wymagane. Chcę po prostu widzieć jakim adresem zaadresowaną mam w danym momencie magistralę. Takt na magistrali ręcznie generowany switchem - czyli pojedyncze Hz. Taki układzik edukacyjny do obadania zachowania jednej "czarnej skrzynki" Adresuję, patrzę jaki mam adres na magistrali wejściowej, drugim układem podobnego dekodera BIN-7segment odczytuję co mam wyplute po zaadresowaniu z badanego układu, który chcę rozpracować.

Reply to
jedrek

"Sebastian Biały"

Jak ktoś próbuje stawiać pierwsze kroki to nie widzę nic złego w literaturze, która dla orłów jest muzealną ciekawostką, a dla ucznia wnosi pewien zasób wiedzy. Na razie duże nadzieję wiąże z twórczością tego pana:

formatting link
rzeczowo gość to tłumaczy i przymierzam się do jego książki o języku C.

Reply to
jedrek

W dniu 19.02.2016 o 20:29, jedrek pisze:

Taka brutalna, szeregowa konwersja BIN->BCD wygląda tak:

  1. wejściowe 16-bitów BIN podajesz na wejście równoległe 16-bitowego licznika zliczającego w dół (np. 4szt 74193)
  2. sygnał zatrzaskujący dane (LOAD) zeruje 20-bitowy licznik BCD (np.
5szt 7490).
  1. sygnał zegarowy podawany jest na oba liczniki tak długo aż licznik zliczający w dół zejdzie do zera.
  2. po zarzymaniu obu liczników w liczniku BCD masz dziesiętną reprezentację 16-bitowej liczny BIN w postaci pięciu liczb BCD. Wystarczy to wpuscić na dekodery 7447 i na wyświetlacze.

W TTL-ce/CMOS są liczniki 8-bitowe lub podwójne 4-bitowe, to się trochę zmniejszy wiaderko scalaków :-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Dnia Fri, 19 Feb 2016 20:20:30 +0100, jedrek napisał(a):

A wyswietlanie za pomoca epromu nie bedzie czarna magia ?

Zamieniasz (ciagle w excelu) na tresc np: DB 1Ch DB 0A5h czy jak wolisz: DB 165 eksportujesz do pliku tekstowego i przepuszczasz przez assembler :-)

Mozesz tez sprawdzic format HEX - nie jest bardzo skomplikowany.

A tu masz dwa przyklady jak sie to w makrach robi

formatting link
ale ... o ile pamietam to z binarnymi plikami nie da rady.

formatting link
No tak, ale programow pisac nie chcesz :-)

J.

Reply to
J.F.

Nie wnosi nic lepszego czego by nie wnosiła dowolna ksiązka na temat

*współczesnej* architektury 8/32 bit.

Wnosi natomiast wiele złego. '51 nie nadaje się do edukacji właśnie dlatego że jest to chora architektura z popsutymi narzędziami. Być może dlatego ciężko wchodziło do głowy.

Reply to
Sebastian Biały

Ale dlaczego dziesiętnie a nie szesnastkowo?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

jedrek pisze: [..]

Excel potrafi posługiwać się hexem.

Reply to
AlexY

jedrek pisze: [..]

Dostałeś rozwiązanie, a że sporo ciężko dostępnych kości... nietypowy problem (czemu do kuźwy nie może być wyświetlany HEX?) to i rozwiązanie nietuzinkowe.

Basic'a ogarniasz? To chyba najłatwiejszy język, bierzesz AVR'a, bascom, LCD na HD czy jakikolwiek inny, jakiś rejestr przesuwny z wyjściem szeregowym i strugasz.

[..]
Reply to
AlexY

Dnia Fri, 19 Feb 2016 21:09:16 +0100, Grzegorz Kurczyk napisał(a):

Wersja szybsza:

-bierzemy 5-cyfrowy sumator BCD z rejestrem pamietajacym,

-w cyklu dodajemy do siebie dwa wyniki z rejestru BCD, czyli mnozymy przez 2, i jeszcze najstarszy bit z rejestru wejsciowego jako przeniesienie.

-przesuwamy rejestr wejsciowy w lewo o 1 bit

-po 16 cyklach mamy wynik BCD.

To nawet nie musi byc pelny sumator, poniewaz dodaje zawsze dwie takie same liczby - prosty uklad kombinacyjny 4 bitow.

Swietnie to wychodzi w uP, gdzie zazwyczaj stosowny rozkaz dodawania BCD jest.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-02-19 o 20:29, jedrek pisze:

Przecież napisałem Ci abyś się zgłosił na priva, zrobię ci to na procku ale sam musisz zrobic płytkę i to polutować.

Reply to
janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.