program do projektowania płytek

Jaki polecicie program do projektowania płytek? Najlepiej coś, czego używa dużo ludzi, jest darmowe, proste w użyciu i ma dużą bibliotekę elementów. Na razie znalazłem dwie rzeczy: Protel i Express PCB, czy warto zainwestować czas w któryś z tych programów?

Paweł

Reply to
Paweł Paroń
Loading thread data ...

I jeszcze jedno: żeby działało na słabiutkim komputerku, P75, 16MB RAM. Kiedyś używałem Orcad-a pod dosem i działał na dużo słabszym sprzęcie, więc może i teraz się da.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

No, IMO Protel na tym będzie się ciął. Ale zanim zaczniemy ci doradzać powiedziałbyś nieco więcej jak dalece skomplikowane płytki (ilość elementów, ilość warstw) będziesz projektował, jak często (w jakiej ilości) w skali roku, zarobkowo czy amatorsko i jakie masz (jakieś masz) doświadczenie. Ja kiedyś całkiem skutecznie projektowałem płytki posługując się Tango for DOS. Ale płyty głównej kompa tym nie zrobisz :)

Reply to
Jacek Maciejewski

I jeszcze jedno - jak będziesz wykonywał płytki? Sam czy zlecał i komu? Niektórzy wykonawcy praktycznie przyjmują tylko projekty w Protelu. Jak masz konkretnego wykonawcę to musisz ustalić w jakiej formie jest gotów przyjmować projekty, a jak sam robisz to ci zapewne wystarczy wyedytować projekt warstwami do ps-a. Pamiętaj że formaty tych programów są zupełnie niekompatybilne (nawet pomimo tego że mogą mieć rozszerzenie pcb) i na ogół niesposób projektu zrobionego w jednym obrobić czy poprawić w innym programie.

Reply to
Jacek Maciejewski

Chodzi o proste płytki (max 20-30 elementów), maksymalnie dwie warstwy, nie wiem ile rocznie, pewnie kilka, amatorsko, nie zarobkowo, a doświadczenie jakieś tam mam, ale mało aktualne i nie ma się czym pochwalić (jestem tzw. niepraktykującym elektronikiem :)

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Ja bym ci poradził poznać Eagle. Jest praktycznie free, jest pod windę i pod linuksy, jest dostatecznie rozpowszechniony by można było łatwo znaleźć poradę, jest porównywalny pod względem możliwości z Protelem. Na platformie linuksowej powinien działać nawet na twoim P75 (wymień procek na najszybszy dla płyty, dorzuć pamięci), ale głowy nie dam. Jak nie, pozostaje ci tylko Tango for DOS, Eagle for DOS czy inne takie rzeczy a jest ich trochę. Ale zapomnij o bogatych bibliotekach. No i mogą być kłopoty ze zrobieniem pliku warstwy w ps-ie.

Reply to
Jacek Maciejewski

poleciłbym autorax'a. program jest już Freeware a jest protoplastą Protela więc powinno się dać także importować pliki do Protela. Działa jeszcze pod dosem. można ściągnąć ze strony producenta:

formatting link
Marek

Reply to
jqc

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:cl5ne7$umu$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Czy ktoś coś wie o Racal-Redacu. Gdzieś tak koło 1988 roku zrobiłem dla próby porównanie czasu pracy autoroutera w Racal-Redacu i Protelu. Wynik (dla tej samej płytki 2 stronnej) Racal - 20s, Protel - 10 minut. Oba programy na tym samym PC-XT. Bardziej mi się podobała płytka Racala. Potem (coś koło 1992) widziałem (za granicą) ludzi pracujących na Racal-Redacu zainstalowanym na serwerze unixowym. A potem słuch po nim zaginął (przynajmniej dla mnie).

P.G.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:41766d5c$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Jak Ci potrzebny to mogę udostępnić, tylko problem jest z manualem do niego. Tak na oko to 3 ryzy papieru A4.

R.K.

Reply to
Ryszard

Dzięki, właśnie oglądam i chyba to jest to.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

To znaczy że to jacyś amatorzy są. AFAIK podstawowym formatem danych przyjmowanym przez płytkarnie jest Gerber/Excellon. Oczywiście wiele zakładów zapewne przyjmie nawet rysunek płytki sporządzony ręcznie na kalce technicznej. W ramach robienia dobrze klientowi. :-)

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

RR potem nazywal sie cadstar, a potem sluch po nim zaginal, przynajmniej u mnie.

Chyba zartujesz. Autoroutera to tam w praktyce w ogole nie bylo. Nawet "memory routing" zle skrecal magistrale i sie nie nadawal. Popelnilem w tym kilka plytek - praktycznie wszystko recznie ...

J.

Reply to
J.F.

Jacek snipped-for-privacy@pl.misc.elektronika napisał:

Ale wszystkie firmy przyjmują format Gerber, więc ten problem chyba nie istnieje

Reply to
=?

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

A istnieje, ma się chyba nieźle i wygląda na to, że oferuje całkiem atrakcyjną free-wersję (max 300pinów).

formatting link
ktoś go testował?

Reply to
Marek Dzwonnik

W artykule news: snipped-for-privacy@4ax.com, niejaki(a): J.F. z adresu <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Ja lata temu mialem takie cos, co sie nazywalo TRAX (edit) tez wlasciwie bylo to rzezbiarstwo reczne, no ale lata cale juz sie nie zajmuje elektronika.

Pozdrawiam Waldeusz

Reply to
Waldeusz

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Wcale nie żartuję. Do porównania zrobiłem testowy układzik ze złośliwie (na krzyż) połączonymi pinami kilku scalaków. Nie twierdzę, że ten autorouter był dobry (czy w Protelu był wtedy dobry, a czy teraz jest dobry - robię ręcznie). Ale był szybki (w czasie pracy nie malował wszystkich swoich zamierzeń na ekranie jak to robi Protel i tu zyskiwał 10x). Znajomy, który chyba go stosował dość dużo twierdził, że robi kilka rozmieszczeń, puszcza autorouter i do ręcznego projektu wybiera to rozmieszczenie dla którego autorouter miał najlepszy wynik (traktował go tylko jak parametr jakości rozmieszczenia). W tych pionierskich czasach udało mi się uruchomić RR na PC/XT z jednym drivem 360kB i bez twardego dysku (taki tylko miałem i to za $900). Musiałem zrobić RAM-dysk 160kB. Jak więcej to brakowało RAMu, jak mniej to brakowało dysku.

P.G.

Reply to
invalid unparseable

Moja firma jezdzie na CS...straszna kupa ale tajwanczycy narzucili nam ten program....

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.