Problem z wyłącznikiem różnicowoprądowy.

Witam Wszystkich

Sytuacja jest następująca. Mam pompę głębinową 3 fazową w studni oddaloną od domu około 60 metrów. Pompa ma fabrycznie wyprowadzone 4 przewody 3 fazowe i uziemienie. Jest ona podłączona kablem położonym w ziemi do wyłącznika ciśnieniowego w domu.3 kabelki fazowe przez ten wyłącznik ciśnieniowy a uziemiający do uziemienia w domu. Następnie te 3 fazy biegną sobie do wyłącznika różnicowo-prądowego.

Problem jest następujący: Różnicowy jest załączony, ciśnienie spada wyłącznik ciśnieniowy załącza pompę, ciśnienie się podnosi, ciśnieniowy odłącza pompę i w tym samym momencie wyskakuje różnicówka. Może wiecie czemu?

Pompa jest nowa,kable też nowe, żadnej prowizorki.

Pozdrawiam GR

Reply to
Grisza
Loading thread data ...

Użytkownik Grisza napisał:

wychodzi na to że ciśnieniowy robi jakieś zwarcie, obejrzeć, przeczyścić styki jak nie pomoże zakupic nowy

Reply to
piter

Użytkownik "piter" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:d8sdct$au1$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Ciśnieniowy ma dokładnie 1 dzień. Nie ma co czyścić.

Pozdrawiam

Reply to
Grisza

Wiemy. Twój wyłącznik ciśnieniowy nie odłącza wszystkich faz jednocześnie. Może da się podregulować styki, a może trzeba zastosować stycznik pośredni, a może da się nastawiać zwłokę w różnicówce? :) To będzie prawda tylko wtedy jak środek uzwojeń pompy jest połaczony z tym zaciskiem uziemiającym.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik Grisza napisał:

a czy kabel uziemiający przechodzi przez różnicówkę

Reply to
piter

Jeśli ten 4 przewód jest rzeczywiście tylko do uziemienia (ochronny), to nie powinno to grać roli, czy się wyłacza jednocześnie. Ja bym spróbował podłaczyć jeszcze zamiast przewodu ochronnego PE przewód neutralny N. Co prawda jak zaczniemy uziemiać N (chociażby przez wodę), to też się robi problem...

Reply to
EM

Dnia Thu, 16 Jun 2005 18:53:04 +0200, Grisza <rysz snipped-for-privacy@o2.plSPAMPRECZ napisał:

wywal pompę spod różnicówki i będziesz miał spokój.Nie Ty pierwszy masz z tym problem .

Reply to
chweeps_wywal_

Użytkownik "Grisza" <rysz snipped-for-privacy@o2.plSPAMPRECZ napisał w wiadomości news:d8sb35$rvn$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Masz jakiś amperomierz ? Sprawdź prąd upływu doziemnego tej pompy Jeśli okaże się, że jest mały (<10mA) to różnicówka nie powinna działać.

Upewnij się też, że kupiłeś różnicówkę dla silników, a nie najtańszą "dla żarówek":-( Te "dla żarówek" prawie zawsze wywalają, gdy włączane są urządzenia o ciężkim rozruchu typu silniki, transformatory.

Reply to
SP9LWH

Niestety przy wyłaczaniu silnika powstają największe odkształcenia napięcia, a to oznacza żę róznicówka działa już przy np. 30% swojego nominalnego prądu. Nie ma na to siły, musiałbyś kupić specjalną róznicówkę (droga jak diabli, Moller ma w swojej ofercie). Taki sam problem jest przy sieciach komputerowych. Moja rada: zastosuj tylko dodatkowy układ ochrony w systemie T-T lub TN-C, odpuść sobie TN-CS. Jeśli chodzi o podawane przez kolegów oznaczenia typu C i D to dotyczą one raczej charakterystyki zabezpieczeń nadprądowych a nie różnicówek, a u ciebie bezpiecznik nie wyłącza. Nie wiem jaki jest układ zasilania wyłącznika ciśnieniowego, ale spróbuj na próbę odpiąć przewód zerowy od strony zasilania pompy i zobaczyć czy to da jakiś efekt. Jak da to znaczy musisz przerobić zasilanie sterowania na międzyfazowe a nie na faza-zero. Tylko nasuwa mi się pytanie: czy ktoś pływa lub kapie się w tej studni że potrzebna jest tam różnicówka? pozdr. J.

Reply to
Mr. Jones

Grisza napisał(a):

Bardzo prawdopodobne, ze wylacznik cisnienowy (jesli jest mechaniczny) rozlacza nie jednoczesnie wszystkie 3 fazy, stad powstaje zonk... Sproboj moze dac stycznik ktory bedzie rozlaczac silnik, a jego sterowanie z cisnieniowego. Czesto wywalaja roznicowki, gdy sa np nadpalone styki w przelacznikach

3faz i przy rozlaczaniu fazy nie sa odlaczone naraz, tylko ktoras troche wczesniej (bo styk jest bardziej nadpalony)
Reply to
BartekK

Użytkownik piter napisał:

A co, powinien? ;)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Mr. Jones napisał:

Nareszcie ktoś pisze z sensem...

Reply to
A.Grodecki

Przy 60m pojemnośc kabla może wyzwalać różnicówkę. Daj na hydrofor oddzielną

100mA zamiast 30
Reply to
William

Użytkownik "piter" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:d8sh20$5lc$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Jak przewód uziemiający może przechodzić przez różnicówkę?!!!

Przez różnicówkę mogą "przechodzić" jedynie przewody robocze - czyli fazowe i neutralny. Przewód ochronny (PE - żółto-zielony) nie "przechodzi" przez różnicówkę, bo jego zadaniem jest spowodowanie zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego w momencie, gdy nastąpi upływ w instalacji. Być może przyczyną usterki jest wyłącznik ciśnieniowy ale powodem zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego może być też zakłócenie w sieci spowodowane odłączaniem silnika. Proponuję aby w czasie pracy silnika przy użyciu innego łącznika odłączyć silnik ręcznie i zaobserwować co się stanie (można to zrobić wyłącznikiem nadprądowym w tablicy - jest przecież za różnicówką). Jeżeli nie zadziała różnicówka to przyczyny należy szukać w wadliwym działaniu wyłącznika ciśnieniowego. Jeżeli zadziała - to proponuję do tego obwodu założyć różnicówkę zewnętrzną (przeciwpożarową) - na 300mA ew. zasilić obwód z pominięciem wyłącznika różnicowo-prądowego i zastosować tzw. zerowanie.

Np.

formatting link
jednobiegunowy:
formatting link
Pozdrawiam Andrzej

Reply to
www005531

Dorzuć kondensatory przeciwzakłóceniowe między różnicówką a wyłącznikiem. Jeśli nie ma nigdzie upływu, to różnicówka się uspokoi. Sam tak miałem w przypadku okapu kuchennego. Przełączanie biegów w okapie zawsze kończyło się wyrzuceniem różnicówki CHRONIĄCEJ INNY OBWÓD, NIŻ TEN DO KTÓREGO PODŁĄCZONY BYŁ OKAP. Instalacja kondensatora przeciwzakłóceniowego rozwiązała sprawę.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Użytkownik Tomasz Wójtowicz napisał:

Kondenastory pzeciwzakłóceniowe to dobra rzecz, ale stosuje się je z konieczności, ponieważ powodują przyspieszone wypalanie styków. Co innego filtry przeciwzakłóceniowe LC i jeszcze najlepiej z warystorami.

Przełączanie biegów w

Zawodowa instalacja, jak w "Alternatywy 4" ;) Nie zdziwiłbym się, gdyby jednocześnie sąsiadce nabrzmiewały piersi :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:d8u9ds$34c$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

"Wieszanie" kondensatorów, to stary myk elektroników, jak wszystko inne zawiedzie. Miło przeczytać, że to jeszcze działa

Reply to
AW

Słyszałem o tych kłopotach z różnicówką i okapem kuchennym. Czy ten kondesator przeciwzakłuceniowy to coś w rodzaju dławika?

Reply to
Łagoda

niezły tekst....:-))

co do pozostałych postów:

  1. są róznicówki przez które przechodzi przewód ochronny ale tylko w sposób neutralny, chyba tylko ułatwienie montażu wymyślone przez producenta
2.kondensatory przeciwzakłóceniowe nic lub niewiele dadzą, zresztą trzeba by zrobić baterię trójfazową ale koniecznie w układzie "trójkąt", a "gwiazdy" nie stosować bez rezystorów wyrównawczych i uważać żeby nie przekompensować mocy biernej bo rezonansik się załapie a to dla instalacji gorsze od AIDS 3.filtry przeciwzakłóceniowe LC z warystorami to spory wydatek, lepiej za tą kasę zatrudnić murzyna żeby korbą machał, bezrobocie się zmniejszy :-)
  1. proszę nie mylić kondensatora (C) z dławikiem, dławik to inaczej cewka (L)
  2. kończąc przyłączam się do zdania kolegów, żeby tą róznicówkę po prostu ominąć lub założyć drugą o większym prądzie na obwody techniczne (siła w garazu, oswietlenie podwórka itp.) i zapomnieć o problemach pozdr. J.
Reply to
Mr. Jones

Dławik to jest cewka - kawałek drutu w izolacji nawiniętego na rdzeń ferromagnetyczny. Natomiast kondensator to jest kondensator.

W przypadku okapu kuchennego chodzi o to, że w okapie jest silnik - zawierający uzwojenia. W momencie nagłego rozłączenia obwodu, w uzwojeniach silnika generuje się wysokie napięcie zgodnie z prawem Lentza (??). Jeśli po drodze jest kondensator, zbuforuje on część impulsu wysokiego napięcia, tak, że nie będzie ten impuls drażnić różnicówki. Kto wie, być może taki impuls napięciowy wywołuje nawet przebicia wewnątrz przekładnika różnicówki?

Pamiętam, że kilka lat walczyłem z okapem, aż któregoś dnia ktoś wyłączył okap, w momencie, w którym oglądałem TV. Zakłócenie obrazu na ekranie dało mi do myślenia co do skutków wyłączania okapu. Poszedłem do sklepu, kupiłem kondensator, wsadziłem do środka i kłopoty z różnicówką się skończyły.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.