Problem z translacją poziomów 5V->3.3V

Znajomy poprosił mnie o pomoc z rozwiązaniu pewnego problemu z modułem graficznego lcd do Arduino (HX8357). Moduł zachowuje się dziwnie, tzn. podczas komunikacji z nim jego podświetlenie ekranu zmienia jasność. Po bliższym badaniu zacząłem podejrzewać związek tego problemu z buforami 74HC245 użytymi w tym module lcd jako translatory 5V z arduino na 3.3V lcd. Moduł lcd ma na płytce stabilizator 3.3V, z którego zasilany jest lcd, bufory hc245 i dioda podświetlenia. Zrobiłem prosty test, na jednym z dwóch 8 bitowych portów komunikacyjnych z jakimi atmega/arduino komunikuje się z lcd wystawiłem na przemian wszystkie 1/0. Gdy na całym porcie jest 1 dioda podświetlenie świeci jaśniej i Vcc 3.3V podnosi się do ~3.4V. Gdy 0 Vcc jest 3.3V. Podejrzewam, że chińczyk użył hc245 nietolerujące 5V na wejściu, przez co gdy bufor jest na stale zasilany z 3.3 a na wejście mu jest podana logiczna 1 (~5V) to te 5V przez diodę zabezpieczającą wejście bufora "przebija" się do Vcc 3.3V Czy moja hipoteza jest prawidłowa? Czy zamiana tych 74hc245 na pinowo kompatybilne 74LCX245MT z 5V "tolerant inputs" rozwiąże problem?

Reply to
Marek
Loading thread data ...

W dniu 28-11-2016 o 14:05, Marek pisze:

Nigdy nie słyszałem o HC tolerujących na wejściu napięcie wyższe od VCC. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

To czemu Chińczyk taki użył celowo jako translator? Chcę go zmienić na ten:

formatting link

Reply to
Marek

W dniu 28-11-2016 o 14:31, Marek pisze:

Z parametrów w tabelkach i z rysunku wnętrza wygląda, że spełni Twoje oczekiwania. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Po wymianie tych hc245 problem z miganiem zniknął. Jestem zszokowany jak na masową skalę (pełno tych modułów na ebay'u) można robić taką lipę montując niedpowiednie układy i udając, że wszystko jest w porządku.

Reply to
Marek

W dniu 29-11-2016 o 17:40, Marek pisze:

Producent tych modułów deklaruje, że mogą być sterowane sygnałami 0-5V ? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Tak, to są dedykowane moduły lcd do arduino mega, w którym IO jest

5V. Driver lcd na tych modułach jest 3.3V, więc producent tych modułów wstawił 3x hc245 do translacji 5V arduino na 3.3V lcd, ignorujac fakt, że hc245 nie może mieć Vin> Vcc.

Tak one wyglądają:

formatting link

Reply to
Marek

W dniu 2016-11-29 o 19:05, Marek pisze:

Ale co chcesz? Działa? A że trochę mruga no to już trudno - to i tak do zabawy, a układy pewnie odrobinę tańsze. Taka filozofia biznesu.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Efekt migotania był na tyle irytujący, że psuł jakąkolwiek zabawę z tym lcd.

Oszczędzać trzeba z głową.

Reply to
Marek

W dniu 2016-11-30 o 23:34, Marek pisze:

To Twoja subiektywna ocena ;) W jego opinii zapewne jest OK :)

No i tak to Chińczyk zrobił. Za układy zapłacił mniej, Ty (Twój znajomy) kupiłeś, a więcej pewnie i tak byś nie kupił. Na dodatek nie możesz powiedzieć, że nie działa, tylko że działa byle jak. Za jakiś czas się zwinie, zmieni nazwę i zacznie sprzedawać inny chłam, a że będzie sprzedawał tanio to znajdzie dość jeleni którzy to kupią. Dopóki to będzie działało, dopóty tak będzie robił. A jak się skończy albo mu się znudzi, to zacznie produkować dobrze. Takie podejście jest znane nie tylko tam, również u nas i za bliską i daleką granicą we wszystkie strony takich ludzi znajdziesz.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Źródło z jakiego bierze hc245 czy lcv245 ma je w niemal identycznenj cenie. Te moduły nie są produkowane na taką skalę, by różnica w cenie 1 cent robiła takie znaczenie by celowo zrobić to źle. Śmiem twierdzić, że to było zaprojektowane z informacji ogólnych w sieci p.t. "jak zrobić translację".

Reply to
Marek

W dniu 2016-12-01 o 19:54, Marek pisze:

Ale przecież nie jest źle. Widać? Widać. A że byle jak no to co? Ktoś uznał że jest OK i idzie to sprzedać.

Zapewne. A może miał zapas układów HC a za LVC musiałby zapłacić? A może odebrał telefon z montowni "mamy takie układy po tyle, a takie po tyle - wybieraj", albo "te mamy, a tamte będą za parę tygodni". Nie mam zamiaru zastanawiać się nad motywacjami jakiegoś Chińczyka, a tym bardziej go tłumaczyć. To jego sprawa, nie moja. Po prostu tak się zdarza i już.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Nie wiem czy 1 cent robi roznice. Czesc takich zabawek idzie na wyposazenie szkol w Chinach -- skala produkcji moze byc ogromna, a maly handlarz sobie dorabia sprzedajac mala czesc za granice. Choc wtedy modul powinien dobrze dzialac...

A propo: ten modul dobrze pracuje na 3.3V (choc wtedy te hc245 w zasadzie sa niepotrzebne). Np. z 3.3V wersja Arduino (pewnie z Nucleo tez). Wiec nie wiadomo czy producent przewidywal to na 5V -- handlarz mogl dolozyc opis od czegos podobnego, ale drozszego o pare centow.

Z drugiej strony patrzac na rozne takie moduly widze ze sa one "dziwnie" zaprojektowane. Np. moduly przekaznikow z transoptorem na wejsciu laczace na sztywno masy, czyli jest transoptor ale nie na izolacji. Moduly USB uart z wyprowadzonym na zlacze resetem chipa, ale bez wyprowadzania lini starujacych. Moduly z mosfetem mocy ktory ledwo co sie wlacza przy 5V na bramce i nie ma miejsca na podlaczenie radiatora.

Reply to
antispam

formatting link

Wiadomo, moduł jest dedykowany tylko do Arduimo Mega2560, który występuje tylko w wersji 5V. Układ złącza też pod mega. Rozumiem Twoją sugestię, gdyby to był shield uniwersalny, taki "do wszystkiego", wtedy rzecz jasna końcowy user sam musi już zadbać o prawidłowe zinterfejsowanie się. Ale tutaj mamy do czynienia z sytuacją, gdy projektant wiedział, że robi shield dla 5V układu, więc nie można użycie hc245 usprawiedliwiać swobodnego zastosowania modułu.

Reply to
Marek

Faktycznie producent/projektant spieprzyl. A handlarz sie nie przejmuje -- jak idzie to sie sprzedaje...

Reply to
antispam

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.