Problem praca dyplomowa

Mam zrobić anemometr elektroniczny z różnymi bajerami, co najważniejsze ma to być urządzenie przenośne. Problemu nie mam z programowaniem mikrokontrolerów tylko od strony technicznej. Jak wykonać ten pomiar prędkości wiatru. Wiatraczek? Problem jak zrobić ten wiatraczek lub skąd go dostać. Myślałem o wiatraczku z jakiegoś anemometru komercyjnego np. Kestrel - znowu problem z dostaniem takiej części a przedstawiciel firmy nie chce ze mną o tym rozmawiać. W ultradźwięki nie chcę się narazie bawić (chociaż kto wie). Wykonanie termoanemometru wydaje mi się, że wiązać będzie się ze sporym poborem prądu, no i z problemem dostania odpowiedniego materiału na element podgrzewany i problem z bezpiecznością takiego urządzenia. Może ktoś z kolegów czytających mój post podpowie mi jak rozwiązać problem z pomiarem prędkości wiatru.

Reply to
karo
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

A nie można pogooglać?

formatting link

Reply to
pisz_na.mirek

Wiatraczek, lub takie charakterystyczne trzy polkule. Smigielko to mozesz z komputera, pytac modelarzy jak je ulozyskowac ..

No wlasnie .. moze jednak ? Gdzie ten dyplom ? Bo taki z wiatrakiem to moze byc za malo ..

Ponoc zaroweczka jest dobra [zbita]. I nawet nie musi brac duzo pradu

- znajdziesz taka na 50-100mA znamionowego, a tu prad bedzie kilka razy mniejszy.

Wlasciwie to czemu nie moglby byc termistor ?

A masz jakis zakres predkosci ? Moze jakis czujnik cisnienia i rurka pitota ? A sa czujniki bardzo delikatne.

J.

Reply to
J.F.

Zakres pomiaru 0 do 30m/s. Muszę przyznać, że pomysły są ciekawe. Trzeba będzie coś pokombinować. Zależy mi na tym żeby nie budować skomplikowanych konstrukcji, ale macie racje wiatraczek to mało ciekawe rozwiązanie. Boję się tylko, że przy bardziej skomplikowanych rozwiązaniach mogą wyniknąć problemy z kalibracją. Zastanawiam się czy w przypadku termoanemometrów na wynik pomiaru nie wpływa temperatura np pomiar w ujemnych temperaturach itp. trzebaby było zrobić jakąś kompensacje temperaturową. Jeśli są jescze jakieś pomysły słuchał z uwagą :)

Reply to
karo

Może coś więcej na ten temat?

Reply to
karo

Duży opór sprawdzałem, ale te bez łożyska. Musiałby być jakiś na łożysku o nieiwielkim oporze.

Reply to
karo

Ciekawy pomysł żeby jeszcze przerobić to na zasilanie 3V i byłoby nieźle.

Reply to
karo

A myslisz ze wiatraczka nie trzeba kalibrowac ? W zasadzie to chyba tylko ultradzwiekow nie trzeba.

Kompensacja oczywiscie potrzebna, a wtedy ujemne temperatury nie grozne :-)

J.

Reply to
J.F.

Pamietam projekt z niemieckigo Elektora, czujnikiem byly dwa tranzystory (BC547 chyba) sklejone ze soba, jeden pracowal jako grzalka a drugi byl czujnikiem temperatury. Bylo to bardzo dawno (w 1983 opuscilem Niemcy) ale moze lezy to gdzies w moich papierach jesli jestes zainteresowany.

Tomek

Reply to
Tom

Jeśli nie sprawi to problemu to chętnie przejżałbym ten projekt. pozdr

Reply to
karo
Reply to
invalid unparseable

karo napisał(a):

ja zrobilem "na kolanie" pomiar na wentylatorze (cos jak z zasilacza/procesora, 12v), akurat mialem takie dwie identyczne sztuki.

Wentylatory zamontowane obok siebie, w przeciwnych kierunkach. Oba wlaczone na zasilanie - i oba "wieja" w przeciwnych stronach. Pobor pradu przez oba wentylatorki byl w zasadzie identyczny 80mA +/- 2mA. Wiatr wiejacy na wentylatory hamuje jeden z nich, a drugi przyspiesza. Dzieki temu powstawje roznica w poborach pradu przez wentylatorki, ktora siegala nawet do 30mA. Zakres pomiarowy jest dosc niewielki i zalezy od wydajnosci wentylatorow

- im wiekszy przeplyw powietrza wlasny, tym wiekszy wiatr mozna tym zmierzyc. Ale tez czulosc przy malych podmuchach jest niewielka wtedy.

Reply to
BartekK

Problemu nie sprawi ale chyba dopiero w weekend bede mial czas poszukac. Odezwij sie na ttp105(malpa)yahoo(kropka)com(kropka)au zeby mi przypomniec

Tomek

Reply to
Tom

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.