Preheater do PCB

Kupiłemn sobie tani preheater do PCB, do napraw. Taki najtańszy z ramką i sterownikiem oraz zakupiłem pirometr z regulowaną emisyjnością.

Do ilu stopni mam nagrzewać płytki przed rozpoczęciem dmuchania gorącym powietrzem ? Mam pirometr więc ładnie widać co robię.

Zauważyłem, że jak podgrzeję za mało, np na scalachah pirometr pokazuje

100-110 to muszę użyć więcej ciepła od góry i złącza mogą popłynąć. Natomiast jak ustawiłem grzałkę z dołu na 250 to na scalakach mam 150 stopni. Wystarczy leciutko dmuchnąć od góry i odchodzą.

Jakie są zasady na razie wyjmowania scalaków QFP, bo przylutuję je grotem mikrofalą bez kłopotu ale z wyciągnięciem był zawsze kłopot. A co z BGA ?

Reply to
Lam3r
Loading thread data ...

Użytkownik Lam3r napisał:

Wszystko zależy co lutujesz, jaki gruby laminat, ile miedzi, rodzaj cyny. Do bezołowiówki daj od dołu 140.

Reply to
AlexY

Coto znaczy daj 140? Co masz na myśli ? Grzałka jest oddalona od płytki o jakieś 10-15mm. Ustawienie 140 na regulatorze nic nie da. Będę musiał dmuchać od góry straszną temperaturą. Mam pirometr i mogę sobie mierzyć tylko ile ma być?

Reply to
Lam3r

Użytkownik Lam3r napisał:

Laboratorium robisz to kombinuj. My mierzymy temperaturę powietrza wydmuchiwanego przez preheater, to jest ta wartość którą podałem. Tak jak wspomniałem wiele zależy co lutujesz, my robimy komórki, skoro Tobie

140 stopni za mało to może potrzebujesz opalarki?
Reply to
AlexY

--
AlexY 
http://faq.enter.net.pl/simple-polish.html 
 Click to see the full signature
Reply to
AlexY

Użytkownik Lam3r napisał:

Jak wyżej. Zasada jest taka że ma to być poniżej temperatury topnienia spoiwa (nie chcemy żeby elementy od dołu odpadły). Nasze podgrzewacze to wersja "profesjonalna" bez skali temperatury, wyskalowaliśmy sami miernikiem, temperatura powietrza zależnie od płyty to 140-160.

Reply to
AlexY

Ja się zabawiam tym:

formatting link
Kupiłem do własnych potrzeb, nie do serwisu.

Nie odpisałeś mi jakie gorące powietrze powinno wychodzić? Ile czasu ma zająć od chwili gdy włączasz dmuchawę do zdjęcia scalaka ? To bezołowiowe badziewie odchodzi opornie.

Reply to
Lam3r

Użytkownik Lam3r napisał: [..]

Serwisy autoryzowane unikają takich zabawek bo albo nakleją ostrzeżenie że pomiar jest wyłącznie w celach orientacyjnych albo co roku bądź 2 będą wysyłać sprzęt do kalibracji.

Z powyższego wnioskuję że nie masz pojęcia o lutowaniu. Poczytaj trochę teorii, wiele tego nie ma. Czas grzania elementu masz w notach katalogowych danego komponentu. Temperaturę powietrza z podgrzewacza podałem i to kilka razy, jeśli pytasz o temperaturę od góry to niestety ale bezpośrednio zależy co lutujesz, eksperymenty zacznij od 350, nadmuch na minimum chyba że dysza duża.

Reply to
AlexY

Gdybym miał pojęcie to bym nie pytał :-) Obecnie rozlutowuję wszystko co się da i mam mieszane uczucia co do ustawień :-)

Ile trwa u Ciebie faza preheatingu? A ile samo operowanie dmuchawką ?

Reply to
Lam3r

Użytkownik Lam3r napisał: [..]

Po prostu sprawdź element czy po wylutowaniu nadal jest sprawny.

na tym możesz się wzorować:

formatting link
preheating mamy nie dłuższy niż minuta.

Reply to
AlexY
.

ale to ryzykowne.

Reply to
Lam3r

Użytkownik Lam3r napisał:

Każde podgrzanie półprzewodnika do bodajże 180 (nie pamiętam dokładnie) powoduje że zaczyna on dyfundować sam w sobie, wszelkie obszary jakby się rozmywają i element płynnie traci swoje parametry oraz właściwości.

Nie, faza preheat może być generalnie dowolnie długa byle płyta osiągnęła potrzebną temperaturę, płytę można wstawić przed włączeniem podgrzewacza.

Może być.

Dokładnie

Akurat do tego typu elementów gorące powietrze to zbrodnia, cienki drucik i zwykła lutownica są wystarczające.

Reply to
AlexY

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.