prędkość dzwieku..... NTG

Przepraszam za NTG, ale napewno sa tu tęgie głowy kótre mi podpowiedzą. Późno sie robi, ja generuje sprawozdanie z ultradzieków i mi dzwine rzeczy wychodzą. Czy to mozliwe ze fala podłuzna ultradzwiekowa np w stali odbijając sie traci pędkośc ?? Zawsze myslałem ze jest to wartoć stała i niewazne ile razy sie odbiła alo jak długa droge przebyła to bedzie to zawsze ta sama prędkość fali, tylko ze o mniejszej amplitudzie. czy moze pomiar był na tyle niedokładny i w taie sposob prowadzona ze tak sie wartoąści poukałdały ...

mogłby ktos wyjasnić ??

Reply to
Konrad Rokicki
Loading thread data ...

Predkosc jest stala w danym osrodku, zalezy od jego gestosci lub naprezen w tym osrodku. Mogles miec jakies szczeliny powietrzne pomiedzy przetwornikami i to spowodowalo taki efekt...?

Reply to
bad_skipper

no niewątpliwie jest szcelina między generatorem, a probką wypełniona gliceryną. to było badanie kolejnych odbić, i w kazdym kolejnym odbiciu czyli po przebyciu 2, 4, 6, 8 długości badanej probki prędkość malała ... ale przeciez fala przechodziła za kazdym razem tylko 2 razy przez ta szczelinę, wiec to nie powinno miec znaczenia

Reply to
Konrad Rokicki

moze lapales jakies echo, a nie kolejne odbicie?

Reply to
bynio
Reply to
Konrad Rokicki

Cos hamuje predkosc glównego czola fali. ie wiem jakiego ksztaltu jest próbka. Ale na bank tworza sie jakies interferencje lub zdudnienia z przeciwnymi fazami, co moze spowodowac ,ze glówne odbicia pokonuja dluzsza droge, zanim "wyskocza" z próbki do rejestratora. Im wiecej odbic tym wieksze zamieszanie z drganiami w samej próbce. Najbardziej "amorficzna" plexi wykazuje najwieksze spadki bezwzgledne. Moze ma najmniejsza sprezystosc osrodka? Ten spadek jest najmocniejszy po pierwszym odbiciu, pózniej dla n-odbic spada do jakiejs stalej wartosci, chyba po fukcji logarytmicznej. Moze ta granica jest wartoscia srednia dla predkosci w osrodkach. Mozesz jeszcze rozpatrywac spadek na granicy (podwójnej w kazda strone) trzech osrodków. Nie wiem czy powinien miec stala wartosc bo impet fali zawsze maleje i wchodzi w rózne oddzialywania dyfrakcja interferencja, efekt Dopplera i inne zaklócenia, które moga "zakrzywiac" rzeczywista droge fali. Jeszcze porównalbym dynamika spadku predkosci do modulów sprezystosci tych trzech materialów i ich struktury krystalicznej.

Reply to
bynio

Użytkownik "Konrad Rokicki" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:dv4is4$4cc$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Wydaje mi się, że każdy detektor (czegokolwiek) pobudzony silnym sygnałem odpowie szybciej niż pobudzony słabym sygnałem. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Oto co Konrad Rokicki napisał:

Dosyć dziwne, ale weź pod uwagę że 2 (i każde parzyste) odbicie (to na ściance z przetwornikiem) zachodzi nie bardzo wiadomo gdzie. Czy na granicy próbka - wypełniacz szczeliny czy dalej, gdzieś wewnątrz przetwornika. Zapewne odbicie jest wielokrotne. Przetwornik też zapewne nie zachowuje się biernie, może "podzwaniać". Wszystko to rozmywa czoło fali i wydłuża "ogon". Ale to tylko gdybania, trzeba zakasać rękawy i zrobić dogłębną analizę. Może będzie Nobel? :))

Reply to
Jacek Maciejewski

Konrad Rokicki napisał(a):

Mając same wyniki trudno oceniać przyczyny. Ale sugestia:

Gdybyś przeszacował grubość szczeliny to mniej więcej tak by się to zmieniało ;-)

Albert

Reply to
Albert Bartoszko

Alle kwestia w tym ze szczeline pokonywala raz. Czyli jesli mierzysz czasy to powinny byc w rownych odstepach, ale jesli przeliczyc predkosci i podzielisz przez 2l, 4l, 6l, 8l a powinienes przez 2l+d, 4l+d, 6l+d, ..

I po przeliczeniu odwrotnym twoich predkosci to dokladnie ten blad popelniles. Zbyt dokladnie. Cos oszukujesz :-)

J.

Reply to
J.F.

hmm chyba wąłsnie szczeline pokonywało za kazdym razem dwa razy, przy wyjsciu z generatora i przy powrocie do niego, zakładając ze fala odbija w probce ( w górnej czesci i nie wylatuje poza nią)

ale i tak włąsnie zwaliłem wszstko na ta szczeline i wypełniacz w niej, zobaczymy czy słusznie ....

dziękuje bardzo i pozdrawiam

Reply to
Konrad Rokicki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.