Pralka i napiecie na bębnie

Witam Nie wiem czy dobrze trafilem ale to jedyna grupa o takiej tematyce (prąd) Mam taki problem Mam pralke automatyczna Jak kabel jest podlaczony do gniazdka i sie dotknie metalowego bebna w srodku to czuc jak przeplywa prad Skad on sie tam moze brac? Bo nie powinno go byc przynajmniej tak mi sie wydaje ze nie powinno. Sprawdzalem czy na bolcu w gniazdku nie ma napiecia (jedyne co mi przyszlo do glowy) ale na pradzie za bardzo sie nie znam. Co moze byc przyczyna? Pozdrawiam i dziekuje za wszelkei odpowiedzi Grzegorz S.

Reply to
Grzegorz S.
Loading thread data ...

W wiadomości <c18876$fi2$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl> Grzegorz S. pisze:

brak uziemienia. prawdopodobnie do bolca w gniazdku nie masz doprowadzonego uziemienia, a takie zwierzęta jak pralki na ogół tego wymagają - jakoś tak są zbudowane, że trochę napięcia przełazi na obudowę. nie tylko pralki zresztą, bojlery, inne takie.. tylko że w ich przypadku zwykle metalowe rury to załatwiają.

jeśli możesz, doprowadź instalację elektryczną do odpowiedniego stanu, tzn doprowadź do gniazdka prawdziwe uziemienie.. uwaga: nie popełnij błędu i nie podłącz przypadkiem bolca uziemienia do `zerówki', to jest _duża_ różnica, choć nie wszyscy sobie z tego zdają sprawę.

Reply to
Pawel Dunczewski

A to czemu ? Na przewodze "0" powinno byc zero (wzgl gruntu) . Albo jakies minimalne napiecie miedzy "0" a gruntem. Choc nie wszystkie instalacje lubia gdy podlacza sie "0" do uziemienia rzeczywistego - u mnie np wyrzuca bezpieczniki (no, ale to różnicowe, co sie dziwic ze im sie nie zgazdz) . Pozatym, moze jego instalacja elektryczna (tak jak moja ) nie posiada trzeciego przewodu uziemiajacego, ktory moglby podlaczyc do bolca. Wtedy chyba lepiej do "0" niz ma pralka wisiec na dziwnym potencjale. A moze sie myle ?

Reply to
fred cassidy

Co to jest "prawdziwe uziemienie"? :) A co do wykorzystania zera roboczego jako ochrony przeciwporażeniowej, to o ile nie masz przewodu ochronnego w instalacji (stara instalacja) to możesz śmiało użyć i zera roboczego, pod warunkiem że podłączysz do niego oprócz bolców w gniazdkach łazienkowych również wszystko co metalowe, czyli wanny, krany, rury, osłony, obudowy itd.

Reply to
Jacek Maciejewski

W wiadomości <c18cvv$jmc$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl> Jacek Maciejewski pisze:

takie, które po uszkodzeniu linii `zerówki' gdzieś w ścianie nie dostanie przez opór jakiegokolwiek urządzenia akurat wtedy włączonego pełnego napięcia sieci :P bo z `zerówką' właśnie tak będzie, czego nikomu nie życzę.

jeśli masz skłonności samobójcze

na tej zasadzie możesz też spróbować podłączyć zamiast tego zera także przewód `gorący' do wszystkich sprzętów. :P [UWAGA. KPIĘ; NIE WPROWADZAĆ W ŻYCIE, GROZI ŚMIERCIĄ LUB KALECTWEM]

wytłumacz proszę, jaki cel ma wówczas podłączanie tego zera roboczego.

w ogóle, co za bzdura. w łazienkach powinno się robić pełne, trójprzewodowe instalacje, bezpieczniki różnicowoprądowe, w ogóle wysokiego poziomu paranoja powinna obowiązywać. życie jest zbyt wiele warte, a porażenia zbyt częste. wszelkie prowizorki i do nich namawianie uważam za karygodne.. :-(

Reply to
Pawel Dunczewski

W wiadomości <c18i6q$d1p$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl> Grzegorz S. pisze:

załatwiają-nie załatwiają. niby nie kopie, ale tak naprawdę to nie wiadomo, na ile możesz ufać takim rurom... może sąsiada, który ma dobre uziemienie w bolcu zacząć kopać, albo co... ;-)

jeśli możesz sobie na to pozwolić, no i pod warunkiem, że masz gdzie podłączyć to uczciwe uziemienie, rozważ wymianę instalacji.

coś na pewno by pomogło. ale nie podłączaj tego wszystkiego do zerówki sieci, jak ktoś tu sugerował. jest to natomiast rozwiązanie dość prowizoryczne.

heh, jak byłem młody ;-) to u wujostwa boiler nad wanną kopał, tzn było napięcie między kranem a wanną. podłączyłem im między to diodkę, która obcięła napięcie do niewyczuwalnego, a przy okazji sobie migała dzień i noc :-)

e, nie, dobrze kombinujesz w zasadzie. nie ma się czego wstydzić tym bardziej, ze spora czesc `zawodowcow' elektrykow podlacza bolec do zerowki i jest usatysfakcjonowana z `dobrze' wykonanej roboty... :>

Reply to
Pawel Dunczewski

Mysle ze problem lezy wlasnie w tym bolcu W kazdym kontakcie w domu mam tylko 2 przewody Nie ma 3 przewodu ktory mialby isc do bolca Teraz pytanie czy w takim razie trzeba wymienic cala instalacje w domu? Dom to mieszkanie w bloku z lat 70/80 wszystko ladnie zrobione a cos mi mowi - jakis chohlik - ze bez kucia ścian się nie obejdzie Pozdrawiam Grzes

Reply to
Grzegorz S.

W wiadomości <4037cd56$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl> Marek Dzwonnik pisze:

brr, weź nie strasz :-(

widzę, że znasz się na temacie bardziej, niż ja :-) powiedz może w takim razie, skąd się bierze w takich modernizowanych instalacjach to uziemienie? powiedzmy, że mieszkam w klitce i postanowiłem się szarpnąć na wymianę instalacji w mieszkaniu. czy są jakieś zasady, że np zakład energetyczny powinien to uziemienie dostarczyć, powiedzmy do licznika?

Reply to
Pawel Dunczewski

Użytkownik "Pawel Dunczewski" snipped-for-privacy@hell.org.-AntySpam-.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@zodiac.mimuw.edu.pl...

doprowadzonego

A mam pytanie odnosnie zalatwiania tego przez metarowe rury Bo skoro rury wchodza w sciane i to zalatwiaja w przypadku bojlera to moze jakbym polaczyl obudowe pralki do rur kaloryfera ktory wchodzi w sciane to tez by cos pomoglo? Jesli to pytyanie wywolalo wielki usmiech na waszych twarzach bo jest conajmniej glupie to je zostawcie bez odpowiedzi. Ale jesli ktos dostrzeze w nim jakas drobinke ciekawosci to bede wdzieczny za jego uwagi na ten temat Pozdrawiam Grzes

Reply to
Grzegorz S.

W wiadomości <c18jlo$18p7$ snipped-for-privacy@news.atman.pl> Krzysztof Rudnik pisze:

gratuluję porządnej szkoły

Reply to
Pawel Dunczewski

Użytkownik "Pawel Dunczewski" snipped-for-privacy@hell.org.-AntySpam-.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@zodiac.mimuw.edu.pl

Masz rację.. "_powinno_się_". Tzn. obecnie układ TN-S jest obowiązkowy w instalacjach nowych i modernizowanych. Ale co mają powiedzieć mieszkańcy gomułkowskich klitek z dwuprzewodową instalacją Al 1.5mm2 ?

Reply to
Marek Dzwonnik

Z takich rzeczy nie nalezy sie smiac - ogolnie rury z ciepla woda nie sa dobre bo maja izolacje cieplna, a jakos tak sie sklada ze to co dobrze izoluje cieplo, zwykle rowniez marnie przewodzi prad. Dawno temu uczyli mnie ze niezle sa rury od zimnej wody, ale wtedy nie stosowalo sie rur plastikowych :))) Szczerze nie wiem co w dzisiejszym budynku moze byc dobrym uziemieniem. Nawet jak w mieszkaniu sa rury metalowe, to nie wiadomo, czy gdzies po drodze nie ma kawalka plastikowego.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Szczegolnie, ze o ile pamietam ze szkoly sredniej nie wolno laczyc zerowania i uziemienia.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Uszkodzenie uszkodzeniem, pamietam jak w mieszkaniu mojej mamy byly dwa bezpieczniki - jeden na fazie a drugi na zerowaniu... Chyba to jedyny przypadek gdy naprawianie bezpiecznikow drutem jest zalecane (jednego oczywiscie).

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

W wiadomości snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl> snipped-for-privacy@buziaczek.pl pisze:

zabezpieczeń - tak, ale zauważ, jakie niepraktyczne - będzie wywalało bezpiecznik przy każdej okazji do kopnięcia ;-)

o to to, głos rozsądku. co nie znaczy, ze wtedy wolno bedzie zaniedbac bezpieczenstwo.

pozdrawiam,

Reply to
Pawel Dunczewski

Użytkownik "Krzysztof Rudnik" snipped-for-privacy@kki.net.pl> napisał w wiadomości news:c18ji6$18p7$ snipped-for-privacy@news.atman.pl...

howgh

a u mnie był ( jest ) lepszy numer , domek wczesny gierek , wymieniałem instalacje wewnątrz , potem przyjechali z elektrowni żeby zdjąć licznik , założyli nowy ,dwa druty zostawili i pojechali , zrób se sam panie słodowy ,powidzieli , no to ja podłączam i co ? akurat najpierw sie wziałem za fazowy i jak podłączyłem do esa to mi zaświeciło światło , co jest k.....a myśle sobie, jeszcze zera nie podłączyłem , a tu mi prąd płynie , okazało sie że zero sie zamykało przez rure gazową z kuchenki z zapalarką . bednarki nie mam więc połączyłem pe do zera i tak zostało . czy mam sie już zacząć bać , czy jeszcze nie ? ewentualnie jak to zrobić żeby było dobrze ?

pozdr

Reply to
gandy

Witam. Moim skromnym zdaniem warto by założyć wyłącznik różnicowo-prądowy.Jest to w obecnych czasach jedno z najlepszych zabezpieczeń.Nie jest konieczne wykonywanie dodatkowego uziemiena (choć często zalecane) zero jest wtedy tylko jako robocze więc żadnych bolców. A przede wszystkim należałoby naprawić pralkę. Pozdrawiam. gar-da

Reply to
ulqa15

ciemku)

gar-da

Reply to
ulqa15

W wiadomości snipped-for-privacy@stopka.kurcze fred cassidy pisze:

mylisz się. wyobraź sobie, że skoro nie ma trzeciego przewodu, to to jest stara instalacja. połączenie między bolcem a zerówką jest w gniazdku.

skoro to jest stara instalacja, to wyobraź sobie, że przewód niosący zerówkę przerywa się, gdzieś w ścianie, powiedzmy. albo odpada, jak to aluminiowe lubią ;-]

jak teraz popłynie prąd z fazy? otóż przez obciążenie urządzenia, obwód zerówka-bolec, do obudowy. niespodzianka? przykre.

to może lepiej niech już wisi na dziwnym potencjale, co?

Reply to
Pawel Dunczewski

Użytkownik snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

pralkę.

W takim razie czy cala ta opisana sytuacja jest objawem zepsutej pralki? Ten prad czy tez napiecie pojawia sie na bebnie. Na innych czesciach jak metalowa obudowa nie wystepje. Czy pralka jest uszkodzona i co moze byc przyczyna? W sumie to roczna pralka wiec chyba nei powinna sie zepsuc choc w koncu to roznie bywa :-) Grzegorz S.

Reply to
Grzegorz S.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.