Prąd można przesyłać bez kabli - ?

formatting link
formatting link
formatting link
Gdzie tkwią haczyki i jak naprawdę jest z nieszkodliwością?

Pzdr edgr

Reply to
edgr
Loading thread data ...

A co ze sprawnością takiego rozwiazania? Jeśli nadajnik sieje dookoła to w każdym punkcie np. w pokoju powinna być wystarczająca energia by zapalić taką żarówkę. Czyli na chłopski rozum dostarczona energia powinna być n razy większa niż potrzebuje żarówka. Bo jeśli urządzenie pobierało by energie zbliżoną do pobieranej przez żarówkę, to co szkodzi by włączyć następne 10 żarówek dookoła nadajnika? Z tego by się niedość, że perpetum mobile zrobiło, to by jeszcze prąd można było produkować :D

Czego nie rozumie?

Pozdrawiam

Reply to
Michał Paskowski

hint : jak dziala transformator? to jest nic innego jak trafo z rdzeniem powietrznym nie ma odbiornika - nie jest pobierana energia z nadajnika (teoretycznie) gorzej widze sprawe indukwoania sie pradow wirowych w metalowych plaszczyznach w poblizu nadajnika..

co do nieszkodliwosci dla zdrowia, polcam ksiazke: Elektropolis , elektromagnetyczne pdostawy zycia bardzo ciekawa lektura, takze badania nt wplywu pola EM na organizmy zywe nie jest ono takie sobie nieistotone:)

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik "Michał Paskowski" napisał

Rozumujesz poprawnie ale perpetum to nie jest :))

Energia rzeczywiscie jest dookola ale o roznym natezeniu ( mocy) i rzeczywiscie w sumie wieksza jak tej jednej zarowki. Mocy mozesz tyle odebrac ile ta antena ( zwoj) emituje w danym kierunku. Jezeli jakas moc odbierzesz na danym kierunku to poza antena odbiorcza jest o tyle mocy mniej niz odebrales. Te moc nalezy rozpatrywac na pewnej powierzchni kuli. Jezeli na tej powierzchni ja cala odbierzesz to dalej juz nie ma nic. Strumien mocy musi sie zgadzac :))

Jest i powazna wada tego systemu. W sasiedztwie nie moze byc zadnych zamknietych obwodow, na przyklad aluminiowego okna, stalowej ramy drzwi, czy nawet folii aluminiowej i innych plaszczycn przewodzacych. Odkrycie to jest watpliwe, bo mozliwosc przesylania energii bez kabli jest znana od dawna chyba , ze rozwiazali problem opisanych wyzej wad.

H.D.

Reply to
H.D.

Użytkownik "edgr" snipped-for-privacy@NOSPAM.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:f4b718$ki7$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Jak naukowcy z MIT - to do czegoś to musi słuzyć. Ale podejrzewam, że będzie to w zakładach pracy na dworcach w przychodniach i to w ograniczonej "objętości" przestrzeni. A o nieszkodliwości to raczej żart (żżp).

Artur(m)

Reply to
Artur(m

Użytkownik "Artur(m)" napisał

Ale oni nie mowia o zadnym odkryciu. Jest to po prostu naukowy artykul analizujacy ile energii mozna tak przeslac i na jaka odleglosc. Jedni mowia ogolikowo a oni to wyliczyli i to wszystko. Pisza zreszta wyraznie, ze chodzi o bardzo male moce i male odleglosci.

H.D.

Reply to
H.D.

Dziwne, przeciez takie rzeczy juz działają. Np. RFID, czy karty zbliżeniowe. Karta wyposazona w pętle indukcyjną, która wystarcza do zasilenia układziku. Małą energię na małą odległość to każdy potrafi przesłać. Ktoś tutaj już wcześniej wymienił zasadę działania zwykłego trafo. Z gigantycznymi stratami, to można i zasilić żarówkę z kilku metrów. Gdyby to nie byli goście z MIT, to uznałbym to za jakiś żart...

Reply to
Lukasz

Użytkownik "Lukasz" napisał /-/

Oni wlasnie licza miedzy innymi podstawy zasilania takiego RFID. H.D.

Reply to
H.D.

wloz reke do kuchnki mikrofalowej ;)

Reply to
PAndy

Bezprzewodowe przesyłanie prądu to nie jest nowość. Googluj informacje o "Nikola Tesla".

"Odkrycia" dzisiejszego człowieka to udoskonalanie starych pomysłów. Nikola Tesla odkrył jak można efektywnie przesyłać prąd bezprzewodowo. Odkrycie jednak wylądowało w szufladzie jednego z amerykańskich koncernów elektrycznych. Gdyby się upowszechniło to właściciele linii przesyłowych i producenci drutu by splajtowali.

Reply to
Zbyszek

Link po angielsku. Rozdział "Wireless Transmission"

formatting link

Reply to
Zbyszek

Ale wymyślił. Wsadź łapę do kontaktu. Albo pogłaskaj goły kineskop pod napięciem. Takie chore pomysły to zachowaj dla siebie. Wszystko zależy od kierunkwości i wykonania. Linie wysokiego napięcia też budują na słupach aby było bezpiecznie. Co za problem zamiast kabli na słupach dać silnie kierunkowe anteny.

Reply to
Zbyszek

? dla 50Hz? 100kHz?

nic nie wymyslil, energie mozna bezprzewodowo przesylac, pytanie dotyczy tylko jak efektywnie i jak w miare nieszkodliwie dla srodowiska

ps lape wsadzalem, kineskop glaskalem, zyje

Reply to
PAndy

Nie powiedziałem, że akurat tyle.

Cokolwiek robisz rób to tak aby było skuteczne mawia mój Ojciec.

Reply to
Zbyszek

maly hint, podjedz pod nadajnik tv czy radio w swojej miejscowosci z swietlowka - nigdzie nie podlaczona zacznie ci swiecic... podczas nadawania radia szczecin odpowiedzialnego za polaczenia dalekomorskie z zalogami polskich statkow, wystarczylo kilka metrow drutu by w poblizu anten uzyskac wyraznie swiecaca zarowke 220V 60W

Reply to
PAndy
[...]

Urban legend.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

no to ile i dlaczego wkladanie reki do mikrofalowki mialoby byc zle? w mikrofalowce mamy powiedzmy 800 - 1000W - ile moze byc w lini przesylowej? 30 tysiecy razy wiecej?

no mialem widac pecha...

Reply to
PAndy

Pominales tylko jeszcze sprawnosc samej anteny ... Poza rezystancja promieniowania jest tez rezystancja strat i nawet jezeli udaloby Ci sie zebrac wiekszosc mocy to i tak czesc energii pojdzie na grzanie zwojow ...

Pozdrawiam, Bartek

Reply to
Bartek

A u mnie w bloku facet ma CB i słychać go w kaloryferach, klamkach i żelazku. Antena dookólna. Przy kierunkowej moc jest profilowana w jednym kierunku. Dlatego pisałem o antenach ściśle kierunkowych.

Reply to
Zbyszek

a co w wiazce tak ukierunkowanej energii? jaka tam bedzie koncentracja energii? co z ptakami ktore beda przecinac wiazke transportujaca energie na poziomie setek tysiecy czy milionow watow

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.