Prąd jałowy trafa - wykres

Zrobiłem wykres prądu jałowego trafa. Trafo ma 30 cm^2 , rdzeń zwijany . Dane blach nieznane. Nie wiem w którym punkcie ustawić prąd jałowy. Na Y- ilość zwoji , na osi X - prąd w mA. Proszę o sugestie.

Reply to
krak
Loading thread data ...

Użytkownik "krak" snipped-for-privacy@poczta.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:fmnfqt$f4t$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Reply to
krak

Tu jest prawidłowy link :

formatting link

Reply to
krak

Przecież nie mogłem obliczyć trafa na nieznanym rdzeniu , bo przecież dane indukcji blach są potrzebne. Ciekawe jak kolega to obliczył.

Reply to
krak

Bo te blachy czesto sie okazuja takie same. A tu .. dal siebie bym dal ze 230-240zw - roznica w miedzi praktycznie zadna, a czemu oszczedzac ?

No chyba ze by mi bardzo na mocy zalezalo, wtedy gdzies 205, moze 210 jesli rezerwa na zmiany napiecia ma byc.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "krak" snipped-for-privacy@poczta.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:fmnj31$hg9$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Żeby obliczyć spodziewaną indukcję nie potrzeba danych materiału. A ponieważ wartość indukcji w trafach tej samej konstrukcji jest bardzo podobna, więc ilość zw/V da się z nadspodziewanie dużą precyzją wyznaczyć znając tylko przekrój rdzenia. Wyliczenie Romana jest prawidłowe, na wykresie zreszą widać, gdzie zaczyna się nasycenie i te 216 zwojów jest w całkiem dobrym miejscu (ja bym np. dał ciut więcej, ale np. współcześni producenci dają mniej). W przypadku podwyższonych wymagań co do przetężeń komutacyjnych albo prądu jałowego (i grzania rdzenia bez obciążenia) można oczywiście tę wartość zwiększać sobie do woli, ale wtedy pod obciążeniem straty w uzwojeniach będą dominować i założonej mocy nie da się wycisnąć. A dziwne wzory w książkach opisują sytuację, gdy straty w rdzeniu i uzwojeniach rozkładają się po równo. BTW, prąd jałowy jest zwykle odkształcony, im większy, tym bardziej. To, co zmierzyłeś, to przeskalowana wartość średnia, mająca się do rzeczywistości jak pięść do oka.

e.

Reply to
entroper

Rdzenie zwijane zazwyczaj 1.6T

Normalnymi wzorami.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

OK Bedę nawijał 216 zw. Pytanie takie zadałem, bo koszt samego drutu nawojowego, to kilkaset zł. Jeszcze powiedzcie mi jaką moc ma to trafo (30cm^2, zwijany rdzeń), bo od tego zależy grubość DNE.

Reply to
krak

Użytkownik "krak" snipped-for-privacy@poczta.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:fmnsls$nj0$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Tyle ile się zmieści, oszacuj sobie z wielkości okna.

Reply to
Ukaniu

Tak, to możesz pytać szklaną kulę. Oczekujesz pomocy - nie ukrywaj informacji. Średnica drutu zależy od ilości miejsca na jego nawinięcie. Masz na uzwojenie pierwotne wykorzystać połowę tego miejsca. Pomierz, policz, pamiętając o tym, że z przekroju dostępnego okna wykorzystasz zaledwie jakieś 40% na _oba_ uzwojenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Do tego załóż, że obydwa uzwojenia (wtórne i pierwotne) muszą być podzielone na pół i w obrębie danej "połówki" albo sekcjonowane albo nawijane jedno na drugim.

e.

Reply to
entroper

Ale zeby dobrac odpowiednia to juz trzeba :-)

Na szczescie, majac jednak nieznany rdzen lepiej zrobic jak kolega.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Dziwnym trafem wyszła taka, jaka zwykle jest w rdzeniach zwijanych :) Jakoś wszyscy robią te rdzenie z tego samego materiału...

Oczywiście, Kolega podszedł do zadania bohatersko, ale zauważ, że zaczął od wartości bliskiej poprawnej, skądś ją przecież wziął.

e.

Reply to
entroper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.