praca, Warszawa, reczne lutowanie SMD

firma Optix produkujaca elektronike poszukuje pracownika do recznego lutowania elementow SMD na plytkach drukowanych. wymagane doswiadczenie w tej dziedzinie. umowa-zlecenie, w przyszlosci ewentualnie praca stala

prosze o przyslanie krotkiego opisu kariery zawodowej. prosze nie przysylac zadnych innych dokumentow. opis kariery prosze umieszczac w tresci maila, zalaczniki nie beda otwierane.

zgloszenia tylko na mail: info@usunac_to. 0ptix C0M pl (adres prosze wpisac recznie i zamiast zer wpisac wszedzie O)

formatting link

Reply to
Jacek Szaniawski
Loading thread data ...

uzupelniam,

ja nie szukam inzyniera. idealny kandydat to artysta lutowania, majacy kilkuletnia praktyke w recznym, precyzyjnym montowaniu SMD. wyksztalcenie nie jest w tym wypadku brane pod uwage.

Reply to
Jacek Szaniawski

Jacek Szaniawski schrieb:

obrazek na stronie ma rozdzielczosc 1407x720 po czym jest zeskalowany w HTMLu do duzo mniejszego rozmiaru.

to nie jest optymalne rozwiazanie :)

Reply to
Jarek Kutylowski

zdajemy sobie sprawe z tego problemu i ze bedzie on narastac. oprocz tego jest ogolnie znana zasada ze produkty sie starzeja. nie planujemy tego robic do konca swiata. jesli firma wydaje kilkanascie tysiecy miesiecznie na telefony to zakup takiego urzadzenia zwraca sie jej szybko.

Reply to
Jacek Szaniawski

Hm i nazywa się ono "centralka telefoniczna" z funkcją ARS? Może się mylę ale używane panasonici w cenie 500 zł już to potrafią.

kd,

Reply to
Krzysztof Drewicz

Użytkownik Krzysztof Drewicz napisał:

Macie z tym jakiś problem? :) Pytanie nie było o to co firma robi i jak, tylko czy jest ktoś chętny do pracy...

Reply to
A.Grodecki

tez odnosze takie wrazenie

Reply to
Jacek Szaniawski

Pomimo że używamy na tej grupie najczęściej określennia 'ty" pozwolę zwrócić się bardziej oficjalnie. Szanowny panie Jacku. Przejeliśmy w pewnym momencie CV, managerów itp cudactwa. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Ale powinniśmy być konsekwentni. W tamtych krajach proponujac pracę, pracodawca podaje również zarobki. Jest to dobry zwyczaj. Czytając to bardzo pożyteczne w naszym kraju ogłoszenie zacząłem się zastanawiać nad jedną sprawą. Po to wymyślono elementy SMD żeby mechanizować montaż. Najgorsze w tej chwili maszyny do układania i lutowania elementów są nieporównanie szybsze, dokładniejsze od najlepszego lutowacza, zwłaszcza tak małych elementów. Duza wydajnośc i dokładność przekłada się na niską cenę przylutowania elementu. W tej chwili w Polsce za jeden punkt lutowniczy płaci się prawie nic. To bardzo proszę o odpowiedź na takie pytanie. Ile chcecie płacić za pracę jaką ktoś ma dla Was wykonywać. Nawet jak punktów lutowniczych będzie sporo to i tak prawie nic razy sporo da bardzo mało. Nie sadzę zebyście chcieli płacić 100 razy więcej za lutowanie. Kłóciłoby się to ze zdrowym rozsądkiem i normalny człowiek od razu będzie podchodził do takiej propozycji z rezerwą. Oczywiście dostaliście na pewno sporo ofert współpracy. Ale ja w dalszym ciągu nie widzę żadnej logiki w poszykiwaniu pracownika do wykonywania takiej pracy. A wiem co piszę. Pomimo ze z elektroniką jestem w jakiś sposób związany zawodowo to w zasadzie to co tworzę mozna podciągnać pod dzieła sztuki. Buduję pojedyńcze i w zasadzie niepowtarzalne urządzenia. To i układy sterownia też są wykonywane w jednym egzemplarzu. Raz uproszono mnie żebym wykonał stosunkowo dużą ilośc takich samych płytek. Po ręcznym polutowaniu

1 - słownie jednej płytki zbudowałem robota do układania elementów. Pomimo ze był niezwykle powolny i prymitywny to i tak był szybszy od człowieka z 10 razy. Nigdy się nie pomylił, a klient jak zobaczył gotową płytkę to go zamurowało, bo do tej pory lutowali mu to ręcznie. Po co panu pracownik do lutowania produkcji w XXI wieku. Tomek
Reply to
kogutek4

Pozwolę odpowiedzieć na to Pytanie. Wydawać by się mogło, że ręczne montowanie SMD nie opłaca się. Nie mniej jednak i w mojej firmie zdarzają się takie sytuacje, że Klienci dzwonią i pytają się o cenę a ja im montuję to. Dlaczego? Otóż, cały problem leży w ilości montowanych sztuk płytek. Aby zmontować taką płytkę maszynowo firma montująca musi wykonać szablony do nakładania pasty lutowniczej i napisać program na maszynę. Na lepsze maszyny o większej wydajności pisanie programu montażowego można trochę zautomatyzować. Lecz pojawiają się następne problemy typu ustawianie prowadnic do płytek. Umieszczenie odpowiednich punktów odniesienia dla maszyny. Na maszyny prostsze program pisany jest ręcznie. W każdym z tych dwóch przypadków maszyna nie pracuje co powoduje zwiększenie kosztu, ponieważ gdyby to była partia idąca w tysiące sztuk to i tak by montowała a kosz rozniósł by się po większej ilości płytek. Przykłady można by było podawać jeszcze długo.

Montaż ręczny najczęściej stosuje się do zmontowania prototypów bądź niewielkich ilości urządzeń w czasie, kiedy firma dopiero miała pomysł na urządzenie i dopiero rozkręca jego zbyt. Między innymi dlatego nowości są zawsze droższe. ITD.

Reply to
AdelA

Chciałem jeszcze dla wyjaśnienia tobie tematu powiedzieć, że człowiek na montażu SMD potrzebny jest do poprawiania lutów. W niektórych przypadkach, w których elementy są na przykład lekko zaśniedziałe z jednej strony, lub przy płytce twórczości niedoświadczonego elektronika i złym przygotowaniu odpowiednich zasad do montażu SMD maszynowego elementy w piecu w którym płytki są wygrzewane stają do pionu (bardzo częsta przypadłość na przykład diody 1N4148) Człowiek takie sprawdza wzrokowo płytkę i poprawia takie bochomazy. Pracowałem kiedyś jako projektant w firmie która montuje 10 tys elementów na godzinę i powiem tobie, że klienci potrafili przysyłać takie płytki, że praktycznie trzeba było ją przeprojektować tylko i wyłącznie dlatego, że szła właśnie na maszynę.

Reply to
AdelA

AdelA przemówił ludzkim głosem:

[ciach]

Możesz polecić jakieś źródła (strony firm zajmujących się montażem?), na których można by znaleźć specyfikacje/wymagania co do projektowania płytek pod montaż rozpływowy, na fali?

Reply to
Zbych

Użytkownik Zbych napisał:

Powiem tobie, że doświadczenie uczy. Nie znam żadnych stron i powiem tobie, że ciężko to nawet wytłumaczyć. Obserwowałem maszyny i słuchałem chłopaków z montażu przez pierwszy miesiąc mojej pracy uważnie. Zbierałem reprymendy, ponieważ przy partiach idących w tysiące sztuk mieli trochę pracy. Może po miesiącu nie byłem ekspertem, ale daje to faktyczny obraz tego, co może spotkać biednego projektanta. Teraz nadal współpracuję z tą firmą mimo, że już tam nie pracuję, ale składy produkcyjne robię osobiście dla moich projektów i nie liczę na projektantów zatrudnionych tylko dlatego, że wiem, że to co zrobiłem jest dobrze i że chłopaki z montażu mnie nie znienawidzą :-). W czasie zdobywania tej wiedzy biblioteki komponentów które posiadałem uległy zmianom. Teraz je grzecznie archiwizuje, żeby nie robić tego drugi raz.

Sukces twojego montażu nie tylko zależy od tego w jaki sposób zaprojektowałeś płytkę ale i także od tego jak został napisany program na maszynę i bardzo ważne średnice otworów w pastmasce.

Jeśli mogę tobie polecić najważniejsze zasady to:

1- musisz zadbać, aby pola elementów przewlekanych były oddzielone od SMD choćby odrobiną soldermaski. Tak samo jest w przypadku dwóch komponentów SMD. ponieważ napięcie powierzchniowe cyny będzie je do siebie przyciągało. lub w przypadku SMD i THT pole THT ściągnie cynę razem z komponentem w stronę pola.

2- Musisz zadbać, aby pola SMD jeżeli podłączasz je do masy to nie podłączaj zalewając go masą i tylko odmaskowując go. Ponieważ cała miedź masy będzie odbierała ciepło i często powstają zimne luty.

3- Nie umieszczaj, żadnych napisów na warstwach OVERLAY (może to naturalne zachowanie ale uwierz mi bywało)

4- odległości i powierzchnie poszczególnych padów: tutaj niestety nic ci nie powiem bo to jest materiał na dłuższe spotkanie.

5- Staraj się nie umieszczać dużych scalaków obok siebie, najlepiej rozkładać to na płytce równomiernie, ponieważ scalak będzie odbierał ciepło dla obok położonych mniejszych elementów.

6- Jeżeli projektujesz montaż dwustronny, postaraj się, aby elementy na jednej ze stron były jak najlżejsze (rezystory 0805 1206 diody MLL34) ponieważ idą ob=ne dwa razy do pieca i dobrze by było, żeby nie poodpadały. Po prostu muszą utrzymać się na napięciu powierzchniowym cyny. Jeżeli umieścisz tam scalak to będzie on montowany ręcznie przez montarzystów co podroży montaż.

7- elementy umieszczaj tylko w poziomie lub w pionie. Co prawda niektóre maszyny montują z różnym kontem obrotu, ale uzależnisz się od niewielu firm montażowych. i będzie dodatkowy kłopot.

8- jeżeli elementy smd idą na falę żeby montować też THT od razu to scalaki smd umieszczasz pod skosem 45st umieszczając specjalne pole do zdejmowania cyny z ostatnich pinów scalaka. Musisz wsiąść pod uwagę kierunek przesuwu płytki przez falę. Chociaż tutaj ciężko opisać wszystkie przypadki, ponieważ trzeba też zachować odpowiednie odległości i rozmieszczenie elementów zwykłych, ponieważ będą powstawały zwarcia.

9- itd itd itd. Może książkę napiszę kiedyś :-)
Reply to
AdelA

A to gdzie te napisy umieszczasz jesli wolno spytać ?

A nie stosuje się czasem klejenia w takich przypadkach ?

Reply to
"Miłosz K."

A w jaki sposób położysz Pastmaskę. Klej również nakłada się przez szablon. Chyba, że są maszyny, które robią to punkt po punkcie. Ponieważ jeżeli nakładasz i klej i cynę przez szablon to albo jedno albo drugie będzie rozmazane :-). Dodatkowo, jeżeli nakładasz klej to i tak on idzie do pieca w celu utwardzenia. A później zostaje albo fala albo ręczne nakładanie cyny lutownicą co się mija z celem. Zapamiętaj, że obecni zleceniodawcy przychodzą do ciebie i mówią:

Układ ma być najlepszy i najtańszy.

Z czym to drugie często jest pierwsze. Jeżeli zaprojektujesz coś co trzeba montować specyficznie to i cena ulegnie zwiększeniu. Więc za wczasu można to przewidzieć. Klejenie SMD najczęściej stosuje się a falę. Ale tutaj pojawiają się następne problemy przy SMD. Zwarcia. Należy odpowiednio projektować płytkę aby ich nie było. Uwierz mi, jeżeli płytka jest montowana na przykład w 10 tys sztuk miesięcznie to zaoszczędzenie 10 gr na sztuce daje ci miesięcznie 1000 zł a za to da się już coś innego zorganizować. Klej to jest następna operacja, która pochłania czas. A wiadomo czas to pieniądz :-).

Reply to
AdelA

Użytkownik Miłosz K. napisał:

Obok zawsze obok. Jak nie ma miejsca to i tak obok :-). Obwód elementu SMD na przykład w protelu na warstwie OVERLAY to nie jest opisówka taka jak zwykły opis elementów. Te ramki dookoła pełnią funkcję ograniczenia rozpływu cyny w przypadku, gdy płytka nie posiada soldermaski. Jeżeli umieścisz opisówkę wewnątrz komponentu to się on po prostu nie przylutuje. To znaczy cena porozpływa się w jakiś sposób pomiędzy literkami ale pewności co do jakości lutu nie masz i w większości przypadków tego lutu tam nie będzie a element będzie sterczał przylutowany z jednej strony, bądź po prostu spadnie w piecu i będzie brak. W większości przypadków na szczęście warstwa opisowa SMD nie jest umieszczana na PCB lecz tylko w dokumentacji dla ułatwienia ręcznego pisania programu na maszynę. Więc projekty wysyłane do Płytkarni z naniesionymi opisami wewnątrz elementów w przypadku kiedy OVERLAY SMD nie jest umieszczana to nawet większe wygodnictwo dla piszących program montażu. Lecz jeżeli OVERLAY SMD ma być umieszczane to nie umieszczać i jeszcze raz nie umieszczać wewnątrz.

Pozdrawiam.

Reply to
AdelA

to Pan przejal. jak nietrudno zauwazyc od kandydata nie zadam nawet listu motywacyjnego. wychodze z zalozenia ze takie listy to bzdura, upokarzajace do pisania i zenujace do czytania.

zarobki sa kwestia negocjacji. taki jest moj dobry zwyczaj

smieszny Pan jest, jesli mysli pan ze produkcja bedzie sie odbywac recznie. recznie bedzie sie odbywac uruchamiania niedzialajacych plytek. bo nawet w XXI wieku maszyny nie osagnely 100% niezawodnosci

Reply to
Jacek Szaniawski

Cala ta grupa czasem mnie smieszy. Ktos szuka tego czego sie powinien nauczyc zanim tu przyjdzie albo wymadrza sie na tematy ktore go nie dotycza. Tak samo jest z tym. Ty (Pan) szukasz pracownika a tu 20 osob ci mowi ze nie powinienes produkowac Twojego produktu ze powinienes tak a nie inaczej robic. Nawet jesli maja tu i owdzie racje to pisza to w sposob apodyktyczny a w koncu to Twoj biznes i jak stracisz to Ty a nie oni.

W kazdym razie powodzenia.

Grzechu

Reply to
Greg

dzieki Ci za ten post. spotkalem sie wielokrotnie z takim podejsciem, jak tu kilka osob prezentuje. powszechnie sie mysli, ze przedsiebiorca to jakis niedorozwiniety umyslowo burak, ktory swoje przedsiebiorstwo wygral w totolotka i ktorego trzeba stale pilnowac zeby sobie palca w oko nie wsadzil. no nie wiedzialem czy sie smiac czy plakac kiedy czytalem dlugasny post tego goscia, ktory mnie przekonywal zeby produkcji SMD nie robic recznie.

Reply to
Jacek Szaniawski

Wiesz, robilem produkcje recznie tez. Wiem o co chodzi i to nie w Polsce tylkow Kanadzie gdzie dobrze sie liczy kazdy grosz. Podwykonawca nam robil rozne rzeczy i oczywiscie lutowali nam maszyna co sie dalo ale czasem braklo czegos albo trzba bylo przy uruchamianiu odlutowac przylutowac itp. No i gosciu ktory byl najlepszym lutowaczem w firmie (ja sam chyba tez nie jestem najgorszy po 40 latach lutowania) to byl pomocnik mechanika zwolniony z pobliskiego garazu Volkswagena ktory sie u nas przyuczal jako robotnik do montazu. Dlatego uwazam Towje ogloszenie za calkiem trafne. A cala historia o podawaniu zarobkow w ogloszeniu to jest niekonczaca dyskusja na tym forum. Ludzie nie rozumieja ze kazdy jest wolny i moze robic co chce. Pracodawca moze podac lub nie podac jakie proponuje zarobki a szukajacy pracy moze przeciez jej wcale nie szukac tylko od razu powiedziec ze to nie dla niego.

Pozdro i powodzenia w przedwsiezieciu.

Grzechu

Reply to
Greg

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.