Powielacz diodowy trójfazowy. Czy taki układ zadziała?

otrzebuje zbudować powielacz diodowy do prądnicy trójfazowej. Czy taki układ zadziała? Jak taki układ powinien wyglądać?

formatting link

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Użytkownik "Paweł" snipped-for-privacy@wywalc-system.com.pl> napisał w wiadomości news:4ecce5d9$0$2182$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Dobrze podłączyłeś prądnicę? Napewno w trójkąt?

Reply to
Desoft

Użytkownik "Paweł" napisał w wiadomoœci grup dyskusyjnych:4ecce5d9$0$2182$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Nie podoba mi sie.

masz uzwojenia polaczone przez kondensatory i zaciski wyjsciowe. Bedzie tam duzy prad plynal w kolko ... i zaczna kond dymic.

J.

Reply to
J.F

Nawet nie trzeba nic podłączać. Prądnic nie łączy się w trójkąt.

Mirek.

Reply to
Mirek

OK. Załóżmy że prądnica jest połączona w gwiazdę. czy taki układ będzie działał?

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Paweł" napisał w wiadomoœci grup dyskusyjnych:4ece00ed$0$2191$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Te same zastrzezenia co poprzednio.

Czy sie nie laczy w trojkat ... no nie wiem.

J.

Reply to
J.F

Nie jestem elektrykiem/energetykiem nie wiem czy prądnice łączy się w gwiazdę. Od strony "elektronicznej": jeżeli połączysz ją w gwiazdę to otrzymasz napięcie międzyfazowe 230V (zakładam "elektryczne" poziomy napięć) a nie

400V. Czyli obniżasz na prądnicy aby potem podnieść? Chyba że potrzebujesz nietypowego napięcia.

Będzie działał - nic nie dymi. Pytanie, bo nie w pełni rozumiem koncepcji rysunku: chodzi o równoległe połączenie wyjść prostowników? chcesz na wyjściu otrzymać 600V= ?

Zakładając kondensatory 100u, przy prądzie 1A napięcie tętnień wyniesie około 15V, czyli dobra koncepcja. I jeszcze mała podpowiedź: można użyć gotowego mostka trójfazowego.

Do takich prostych pytań polecam program LTspice (bezpłatny)

Reply to
Desoft

Jak połączysz środki kondensatorów z środkiem gwiazdy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Układ będzie zastosowany do małej prądnicy napędzanej wiatrem. Aktualnie zrobiłem jeden moduł takiego powielacz wykorzystując dwie fazy. Działa ok. ale ma zbyt małą wydajność prądową, zwiększanie pojemności kondensatorów powyżej pewnej granicy nic nie daje. Rozwiązaniem problemy może być wykorzystania jeszcze jednej fazy. Wystarczy że uzyskam ok. 50% większą wydajność prądową niż teraz. Nie mam możliwości sprawdzić jak są połączone uzwojenia. Nie ma również możliwości połączenia do środka gwiazdy jeśli w taki sposób są połączone uzwojenia. Może taki układ zadziała?

formatting link

Reply to
invalid unparseable

Przestań robić zwarcia, zastosuj normalny, sześciodiodowy prostownik trójfazowy i zapomnij o podwajaczach. Bez dostepnego środka podwajać nie będzie działał poprawnie, a na ładowaniu kondensatorów marnujesz tylko energię.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@pik-net.pl... Hello Paweł,

Ewentualnie ... jesli jesli mozliwosc - rozlaczyc uzwojenia, do kazdego dodac mostek i kondensator, trzy niezalezne polaczyc szeregowo. Choc przy malym napieciu nie jestem pewnie czy straty na mostkach nie beda zbyt duze.

J.

Reply to
J.F

Nie tylko, jeżeli jest trójkąt to takie podwajanie pobiera dużo mocy biernej - to co padło w postach wcześniej. No i kondensatory pasowałoby zakupić nie w uF a kVar.

Prostować trójfazowo i podnosić napięcie przetwornicą.

A jeżeli walczysz z maksymalnym uzyskiem mocy, to co napisał Roman obowiązuje.

Reply to
Desoft

O curwa. Masz prąd zmienny trójfazowy, Prostować i podnosić napięcie przetwornicą? A nie lepiej wziąć normalny transformator?

Waldemar

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2011-11-24 12:29, Waldemar Krzok pisze:

bo akurat tego atmelkiem się nie da ;-)

Reply to
Michał Baszyński

O curwa, to jest z wiatraka. Czyli częstotliwość od kilkunastu Hz. Transformator byłby wielokrotnie droższy od reszty.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Masz rację, że też na to nie wpadłem :-) Fakt, trafo trójfazowe w kiosku za rogiem nie kupi, ale są. Tylko że jak chce podnosić napięcie, to nie ma 220V, bo wychodzi, że akumulator ma 600V.

Reply to
Desoft

Dzięki za wsparcie :-)

Reply to
Desoft

Wszystko się zgadza, marnowanie energii itp. zdaje sobie sprawę z szeregu niedoskonałości takiego rozwiązania. Jednak mam już gotowy układ i potrzebuje zwiększyć wydajność prądową dosłownie o 200-300mA. I zastanawiam się czy nie można tam podpiąć tam jeszcze jeden powielacz?

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Skąd pomysł, że powielacz zwiększy wydajność? Z samej zasady powielacze pogarszają sprawność czyli marnują energię.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Oczywiście, że powielacz nie zwiększy wydajności prądowej. Aktualnie prądnica daje mi ok. 24V po zastosowaniu zwykłego prostownika na 6 diodach. Po zastosowaniu powielacza daje mi 48V ok. 1A a potrzebował bym 1,3A więc już niewiele mi brakuje, jeśli udało by się wykorzystać jeszcze jedną fazę z istniejącej prądnicy to pewnie uzyskał bym te brakujące 300mA. Proszę nie pisać że można zastosować trafa, przetwornice itp. Bo nie to jest tematem wątku.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.