potrzebny elektronik-pasjonat, specjalizacja: urządzenia radiowe

Cześć. Szukam osoby, która pomoże przezwyciężyć problem. Jest taka sytuacja: Mam bezprzewodowe słuchawki - zestaw (nadajnik + poręczny odbiornik z gniazdem na słuchawki). Niestety słabo opisany, ale znajomy elektronik jakimś cudem zbadał iz ma on 37,8 MHz. Potrzebne są do niego dodatkowe dwa odbiorniki - coś w rodzaju kieszonkowych radyjek, ale pracujących na tej konkretnej częstotliwości, żeby 3 osoby mogły słuchac jednocześnie. Pytanie: czy da się w prosty sposób skonstruowac takie odbiorniczki? Od zera, lub może da się np. przestroic tanie radyjka z targu za 6 zł? Chodzi o to, że za robociznę mogę zapłacić dość symbolicznie - będzie to dla zespołu metalowego, do użytku na scenie.

Jakość audio nie musi być zabijająca - chodzi tylko o to żeby było słychać. Wystarczy aby te odbiorniki po prostu działały stabilnie.

Jeśli jest ktoś chętny - proszę o kontakt. Michał

Reply to
Kmicic
Loading thread data ...

Użytkownik "Kmicic" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:df01ha$42h$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

[...]
[...] Jak dla zespołu metalowego, to zapewne wystarczą fabryczne radiotelefony RADMORA, np. klasy FM-315, z kwarcem odbiorczym na odpowiednią częstotliwość. [...]
[...]

J.w.

;->

KK

Reply to
Krzysztof Kucharski

Taniej wyjdzie maly nadajnik na czestosc radiowa 87-107 MHz i odbiorniki za 6 zl z targu.

Reply to
Filip Ozimek

Ale częstotliwośc radiowa stwarza ryzyko że odbierze sie jakąś radiostację, a w warunkach scenicznych za bardzo nie ma czasu na experymenty, dostrajanie itd.

Prosze o bliższa ocenę sytuacji. Jeśli to ma jednak sens, to skąd wziąc taki nadajnik?

Reply to
Kmicic

Sprawdz w radiu lokalnie, ktore czestosci sa zajete. Bedziesz wiedzial, czy masz szanse znalezc puste czestosci. Takie nadajniki (tzw. pluskwy) maja bardzo maly zasieg, wiec nie zaklucisz duzo.

Allegro :) na przyklad:

formatting link
?item=61357419
formatting link
Zawsze istnieje pasmo tzw. stare 66-74MHz na ktorym chyba zadna radiostacja nie nadaje dzis. Tylko moze byc trudno o gotowe odbiorniki na to pasmo.

Reply to
Filip Ozimek

Takie radyjko za 6 PLN rozstroi się od kilkustopniowego wahniecia temperatury, podejscia do szkieletu sceny itp. Raczej trzeba pomyśleć o odbiornikach z syntezą (np. tez z mp3 128MB kosztują juz 99 PLN) i tak samo nadajniczkiem FM z syntezą (np. na allegro jest krótkofalowiec który je robi).

Reply to
William

jak go znaleźć? w tej chwili nie znalazłem niczego podobnego - może źle szukałem?? to by było najlepsze bo zrobiłby od razu na konkretną częstotliwość Kmicic

Reply to
Kmicic

Użytkownik "Kmicic" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:df1p2o$k10$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Za znikome pieniądze nikt Ci nie zrobi urządzenia pewnego w trudnych warunkach eksploatacyjnych. a na takie narażone jest elektronika sceniczna. Ciągle się trzęsie, leje się na nią czasami woda, raz jest zimno, kiedy indziej gorąco. Jak ci się "g*wno" zepsuje wtedy gdy będzie potrzebne szlag cię trafi i będziesz żałował swojego skąpstwa. Czy gotowy zestaw jaki używają np. spikerzy w TV jest tak strasznie za drogi ???? Czy najtańsze radiotelefony PMR są za drogie ???? Samoróba o zbliżonych parametrach może być tylko droższa.

Zaproponowane tu rozwiązanie z demobilowymi radiotelefonami może być akceptowalne, pod warunkiem, że kwarc na tę częstotliwość będzie zdatny do kupienia, a słuchawko/mikrofon ma wąskopasmowy nadajnik FM. FM315 nie jest miniaturowy :-)

Znajomy elektronik musiałby dokładniej Ci powiedzieć co to była za emisja. Zapewne FM, ale z jaka dewiacją ?

Radyjko radiofoniczne za 6zł nie odbierze prawidłowo emisji wąskopasmowej takiej jak w radiotelefonach. Za 6zł ani za 666zł nie da się wykonać zbliżonych w parametrach do profesjonalnych trzech sztuk miniaturowych odbiorników 37MHz.

Zobacz ile kosztuje najtańszy używany skaner radiowy FM Skaner (szerokopasmowy ręczny odbiornik radiowy) to coś takiego:

formatting link
mnóstwo producentów tego typu towaru.

Reply to
SP9LWH

W tej chwili tak - gotowe urządzenia wireless kosztują kilkaset złotych. Byc może za jakiś czas przyjdzie pora... ale na razie jest to cena zaporowa.

Reply to
Kmicic

Ten jego nadajnik ma programowaną przez użytkownika częstotliwośc (zapamiętuje po wyłączeniu zasilania), koder FM i przełącznik mocy 1 / 4 W. Na stałą częstotliwosć nie licz - na koncercie w innej miejscowosci będzie potrzebne poszukanie wolnej.

Reply to
William

Ale do jakiego nadajnika tyczą sie powyższe słowa ? Jak na razie nie znalazłem tego "fachowca" o którym mowa. A propos częstotliwości - ten nadajnik który mamy ma stałą częstotliwość i nie było z tym nigdy problemu.

Więc chyba naprawdę prościej jest dopasować odbiornik do niego niż od nowa robic parę. Chyba że taka para przypadkiem wpadnie mi w ręce. Ale i tak musze mieć 3 pary :( Kmicic

Reply to
Kmicic

Niestety nie. Odbiornika FM z syntezą nie "dopasujesz" na 37 MHz. Robienie takich bedzie droższe niż kupienie gotowych radyjek FM z syntezą. Dlatego więc "zmusznie się" do tego 37MHz jest nieracjonalne.

Reply to
William

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.