Poszukuje prostego układu termometru ale dokładnego

Termometr ma mierzyć temperatury 0 - 50 stopni C. Musi być dokładny najlepiej +/- 0,05 stopnia lub jeszcze dokladniejszy. Oczywiście zdaje sobie sprawę że trzeba go będzie wykalibrować. Problem polega na tym żeby mieżył dokładnie temperaturę w punkcie niezależnie od temperatury otoczenia (oczywiście na tyle na ile to jest mozliwe). Ostatnią cechą która by sie przydała to prosta budowa żeby sie z tym dużo nie bawić :-) Może ktoś z grupowiczy spotkał sie z takim schematem i może go udostępnić.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

możesz zrobić jakikolwiek układ, dokładność jego będzie zależała od kalibracji i dokładności montażu elementu mierzącego do elementu mierzonego. Możesz to zrobić na jakichś scalonych czujnikach (chwilowo nie mam pod łapą numerków), albo nawet na termistorach. W sumie możesz kupić gotową przystawkę do multimetra z odpowiednim czujnikiem i porządnie ją skalibrować, dokładność powinieneś osiągnąć.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Czy aby nie będzie w jego przypadku przerostu formy nad treścią ? Zdajesz sobie sprawę, że nawet wiele laboratoriów metrologicznych nie dysponuje tak dokładnymi termometrami oraz termostatami ? Aby wykalibrować termometr z dokładnością 0,05 stopnia Celsjusza musisz dysponować możliwością zadania i pomiaru temperatury z dokładnością conajmniej 0,01 stopnia Celsjusza. Jak byś chciał wykalibrować z dokładnością do 0,01 stopnia to musiałbyś mieć możliwość zadania i pomiaru temperatury z dokładnością conajmniej 0,005 stopnia. Z tego powodu możesz mieć problem z wykalibrowaniem. Nie wspomnę już, że usługa wykalibrowania takiego termometru to koszt conajmniej kilkuset złotych, a koszty rosną wraz z dokładnością kalibracji. I tak dla przykładu koszt kalibracji z dokładnością do 0,5 stopnia to ok. 200 zł zaś 0,1 może sięgnąć 1000zł. Im dokładniej tym drożej. Napisz coś więcej - do czego tego potrzebujesz ? I napisz też co masz na myśli pisząc "żeby mierzył dokładnie temperaturę w punkcie niezależnie od temperatury otoczenia" ? Jak duży ma być to punkt ?

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

wiesz... To trochę jest tak...

+/- 10 dtopni, to bierzesz byle termistor +/- 1 stopień, to się bierze diodę krzemową, +/- 0.1 stopnia to się bierze czujnik platynowy +/- 0.01 stopnia to się woła szamana i wzywa duchy przodków...
Reply to
Marek Lewandowski
1) Napisz coś więcej - do czego tego potrzebujesz ? 2) I napisz też co masz na myśli pisząc "żeby mierzył dokładnie temperaturę w punkcie niezależnie od temperatury otoczenia" ? 3) Jak duży ma być to punkt ?

Ad1) Potrzebuje go do projektu w którym jednym z założeń jest mierzenie temperatury ludzkiego ciała i musze mieć dokładność powyżej 0,1 stopnia Ad2) Tzn. żebym nie musiał wymyślać jakiejś specjalnej komory o stałej temp w której bym umieszczał badane osoby. Ad3) Punkt a raczej punkty pod językiem choć nie wykluczam innych miejsc na ciele t.j. pachwina zależy od rozwoju sytuacji.

Reply to
Marek

Hmmmm....? Trudno będzie przebić dokładność typowych lekarskich termometrów rtęciowych. Ich dokładność uzyskana jest dzięki zawężeniu zakresu. Możesz także zawężyć zakres pomiarowy elektronicznego termometru np. od 35 do 42 stopni - tyle za zwyczaj wystarcza dla pomiaru temperatury ciała ludzkiego. Zobacz jeszcze 3 posty wcześniej pt. "Czujnik temperatury" - tam się produkuję na temat pomiaru temperatury przy pomocy Pt-100 Być może tego typu czujnik spełni twoje oczekiwania. Produkowane są także jako czujniki SMD - wielkości porównywalnej z typowymi rezystorami SMD. Kiedyś kupowałem takie w TME. Aby uzyskać odpowiednią klasę dokładności proponuję użycie 1 lub 2 takich czujników w układzie mostka rezystorowego. Rezystory muszą znaleźć się w przeciwległych gałęziach mostka, dzięki czemu zniosą się dryfty temperaturowe rezystorów, a sygnał z mostka musi wejść na wejście różnicowe wzmacniacza operacyjnego lub, któregoś z proponowanych scalaków.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Z twoich wypowiedzi wnioskuję że będziesz mierzył temperaturę u denatów oraz osób świeżo spalonych w pożarach:)

Może zrób dwa oddzielne, specjalizowane termometry??

pzdr zbyszek

Reply to
Zbyszek

Użytkownik Marek napisał:

Wiem, ze to tylko projekt, ale najpierw wpychaj czujik pod jezyk, a potem w pachwine;) Sadzac po miejscahc "wpychania" czujnika, bedziesz go musial wyposazyc w wymienne koncowki, albo ukrywac przed pacjentem fakt wepchniecia czujnika w pachwine jego poprzednikowi. Pozdrawiam

Reply to
TomaszB

ROTFL...

Poza tym przy takim spodziewanym rozwoju sytuacji, to może kazać pacjentkom przychodzić od razu z ochraniaczem gumowym zwanym potocznie... a zresztą...

Reply to
Marek Lewandowski

a moze do mierzenia ludzi a w szeczgolnosci zmian na ciele wystarczy ci ROZDZIELCZOSC 0.05 stopnia? moze wlasnei w tym zawarta jest informacja - w roznicy tempeatur..

Reply to
greg

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz. Dallas produkuje takie fajne pastylki. Między innymi czujniki do pomiaru i rejestrowania temperatury. Zasilając je małą bateryjką pastylkową można zrobić dość małe czujniki temperatury, które jak tabletki można włożyć, no, włożyć, gdzieś tam :) i mierzyć temperaturę w jakimś okresie czasu. Potem przytyka się taką pastylkę do czytnika i odczytuje wszystkie dane.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Witam Ostatnią cechą która by sie

Lat temu 7-8 W Elektorze(po polsku) był opisany termometr w którym jako czujnik zastosowano złącze B-C(B-E ?) tranzystora. Wykorzytstano w nim zasadę dynamicznej zmiany parametrów złącza od temperatury. Kalibracja była bardzo prosta - przy temperaturze 0 st.C należało ustawić 0V na multimetrze, a przy 100 st.C ustawić 1V. Regulacje były nezależne od siebie. Układ ten skopiowała 1-2 lata później EP. Jeśli dobrze pamiętam dokładność była zadowalająca bez specjalnych zabiegów. Ponadto przy wymianie czujnika nie była potrzebna rekalibracja, pod warunkiem że tranzystory były z tej samej serii produkcyjnej. Może Ci się nada. Pozdrowienia Zbych

Reply to
Zbigniew Jachimowicz

W artykule news:cl1gs9$ab5$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl, niejaki(a): Zbigniew Jachimowicz z adresu snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl>

napisał(a):

Tak, to jedna z prostych metod zlacze n-p ok. 2mV /st C, z innych to np. termistor KTY-10, - do obydwu pasuje miec przywoite zrodlo pradowe. Jest tez scalony LM 35 z wyjsciem 10mv/stC O DS1820 nie wspominam bo tu juz trzeba "kombajn" robic albo PC-ta zaprzac - czytalem ze maja duzy rozrzut parametrow (errata do zestawow AVT i wprowadzanie ofsetu dla uC )

Pozniej w gre wchodza chyba czujniki Ni-Cr tu spotkalem miernik o dokladnosci 0,05% (uwzgledniona ch-ka czujki) Sa jeszcze czujki Pt - ale niezbyt tanie jak sadze ....

Czyli generalnie pozostaje (z prostych) zlacze n-p, KTY-10 albo LM35 Jak sie ma dokladnosc pomiaru w oparciu o liniowosc ww elementow ? trudno mi powiedziec - moze ktos sie wypowie.

Pozdrawiam Waldeusz

Reply to
Waldeusz

Teraz tylko pytanie czy LM35 nie bedzie mial podobnego rozrzutu i czy prosciej offset wprowadzic do kontrolera czy KTY skalibrowac :-)

Roznie z cena bywa ale dokladne. Kwestia jak dokladnie udalo sie producentowi platyne oczyscic.

J.

Reply to
J.F.

W artykule news: snipped-for-privacy@4ax.com, niejaki(a): J.F. z adresu <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Tak - ale termometr _mial byc prosty_ :) czyli np. LM 335 albo cos z tej rodziny bedzie IMO najprostsze wystarczy skalibrowac 1 punktowo 2.982 V dla 25stC reszta to juz w uproszczeniu kwestia liniowosci elementu. Jakby nie patrzyc otrzymujemy gotowe 10mV/st C a jesli punktem odniesienia bedzie 2.732 V (+milivoltomierz) to mamy gotowy termometr w oparciu o milivoltomierz chyba najprostszy i w miare dokladny

Kalibracja i pomiar za pomoca DS1820 to juz "wyzsza" jazda w budowie termometru

Spotkalem sie tez z czujkami molibdenowymi ale nie jestem biegly w dziedzinie miernictwa

Pozdrawiam Waldeusz

Reply to
Waldeusz

Jako Ni-Cr oraz Pt masz na myśli termopary ? Czy też termistory ? Jeżeli chodzi o termopary to mają rację bytu przy wyższych temperaturach, ponieważ wymagają kompensowania złącz odniesienia tzw. zimnych końców. Jest to dość trudne zadanie i na prawdę mało skuteczne. W przypadku termistorów - wcale nie są takie drogie. Dla przykładu czujniki platynowe typu Pt-100, Pt-500 czy Pt-1000 kosztują od kilku złotych (wersje SMD do kilkudziesięciu złotych (wersje patronowe-walcowe).

formatting link
Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.