postep

Czy mi sie wydaje, czy ten szalony postep w komputerach troche przyhamowal ?

GHz od paru lat podobnie, dyski rosna, ale juz jakby bez cisnienia, rdzeni juz nie przybywa, pamieci ... domowy komputer naprawde potrafi wykorzystac tych pare GB ?

No i bardzo dobrze, wcale mnie to nie martwi :-)

J.

Reply to
J.F
Loading thread data ...

W dniu 2012-10-17 13:50, J.F pisze:

Wydaje się.

Ale porównaj wydajność procesorów. Przy niewiele większym zegarze masz zupełnie inny sprzęt. Ostatnio wymieniałem komputer - wstaje naprawdę szybko, chociaż nie mam niczego specjalnie wyszukanego. W moim odczuciu czas do pojawienia się pulpitu Win7 jest zbliżony do 98 na jakimś P500, chociaż ze stoperem nie sprawdzałem. RAM był dość długo ograniczany przez możliwości 32-bitowego systemu i chipsetów. Na pewno mogę coś zacząć robić wyraźnie szybciej niż na notebooku z C2D i XP. Oczywiście sama praca też jest dużo szybsza. No i pograć można spokojnie we w miarę stare gry bez "prawdziwej" karty graficznej. Może jak zainstaluję trochę niepotrzebnych programów to przystopuje. Ale ja i tak wywalam wszystko, co się da z autostartów różnych.

Rdzeni w procesorach domowych nie ma po co przybywać. Co innego w Xeonach i Opteronach - ale to inna kategoria.

Dyski - popatrz na ceny i podejmij decyzję co do zakupu. Po co taki duży? A z drugiej strony dlaczego nie? 3/4 dysku leży odłogiem. Może kiedyś. Ale za to jest szybszy niż 1/4 tej pojemności (i tak jest niby najwolniejszym elementem komputera).

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Użytkownik "Dariusz Dorochowicz" napisał W dniu 2012-10-17 13:50, J.F pisze:

Ale to moze byc zaleta Win7, a nie sprzetu.

Akurat mialem okazje porownac sobie na pewnym obliczeniowo-bazodanowym programie wydajnosc paru notebookow z jakis 6 lat ... roznica moze dwukrotna. Fakt ze ten najstarszy to byl owczesnie chyba najbardziej wypasiony model, w ktorym obliczenia powoduja wlaczenie drugiego wiatraka, a ten obecny to srednia polka (i5), gdzie sam zasilacz jest trzykrotnie mniejszy (tzn wymiarowo).

No wiesz - dawniej przede wszystkim to nie kazdy mial te 4GB RAM.

Tak czy inaczej ... co te GB dzis mieszcza ? Windows i biblioteki nie sa takie duze, danych wprowadzanych do programu tez nie ma az tak wiele (chyba ze filmy, dziesiatki zdjec).

Zapelnic dysk nie ma problemu - filmow na DVD starczy :-) Ale ja nie o tym, tylko o tym ze pare lat temu najwiekszy pecetowy dysk mial powiedzmy 500GB, a teraz mamy 3TB, wiec tu postep jeszcze jest. Ciekawe jak dlugo - bo to tez juz nanometry bit zajmuje.

J.

Reply to
J.F
Reply to
Grzegorz Niemirowski
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Dnia Wed, 17 Oct 2012 22:17:03 +0200, Grzegorz Niemirowski napisał(a):

Ja tez wole lepszy system, tylko ze 7 takim nie jest.

30 lat informatyki poszlo sie .. za 10 lat moze bedzie sie to do czegos nadawac :-)

Z tym ze jutro moga wymyslec cos nowego i bedziesz musial przerabiac plyte do win7 :-)

P.S. mialem okazje sadzac stary system na nowym kompie ... w miare tak jak piszesz - CD sie zabootuje, ale dalej nie przejdzie, driver przyjmie, ale na dyskietce, z usb sie zabootuje, ale dalej nie ruszy, drivera na innym dysku podlaczyc nie mozna ... a w koncu Asus powie "alez to jest plyta klasy workstation, wiec driverow do windows klasy serwer nie robimy". Ale to tylko zle o niektorych swiadczy, a nie dobrze o nowych systemach.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 2012-10-17 16:46, Grzegorz Niemirowski pisze:

Czyżbym o czymś nie wiedział? Mam dyski SATA i XP. Działa "out of the box".

Reply to
JK
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Użytkownik JK napisał:

Nie może. Nie ma prawa. Chyba że masz pirata z dograną obsługą SATA albo bios robi jakąś emulację do PATA.

Reply to
AlexY

W dniu 2012-10-18 00:25, Grzegorz Niemirowski pisze:

Chyba naprawdę o czymś nie nie wiem. Do tej pory sądziłem, że fizyczną obsługą dysków zajmuje się płyta główna i dla OSa wsio ryba czy dysk jest SATA, PATA czy SRATATA. Innymi słowy, twierdzisz, że nie zainstaluję DOSa na tym dysku?

Reply to
JK

W dniu 2012-10-18 00:30, AlexY pisze:

Z jakiej to przyczyny?

A czym różni się obsługa SATA od PATA z punktu widzenia OSa?

Ch.j mnie interesuje co robi BIOS dopóki wszystko hula.

Reply to
JK

Zainstalujesz jak masz w biosie włączony _wolny_ tryb emulacji ATA.

U mnie różnica wynosiła dobre 8-10MB/s w transferach do dysku.

Reply to
Michoo

Dnia Thu, 18 Oct 2012 00:42:19 +0200, JK napisał(a):

DOS to jeszcze inna bajka. Niestety nie mam juz pojecia jak wyglada sprawa kompatybilnosci ze wspolczesnym BIOS, LBA, rozmiarami dyskow, tablica partycji - moze byc

No a Windows bardzo szybko przestaje z bios korzystac, ale mozna sata uzywac w trybie sprzetowej emulacji PATA.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik JK napisał:

Z braku sterowników do obsługi SATA w trybie SATA.

Sposobem obsługi. To jak, masz oryginała czy WINMX?

No działa, ale czy ma pełną wydajność czy redukuje ferrari do malucha?

Reply to
AlexY

Dnia Thu, 18 Oct 2012 00:45:29 +0200, JK napisał(a):

SATA w pelnej wersji ma cos podobnego jak mialo SCSI - kolejke komend, ktora naped mogl realizowac w dowolnej kolejnosci.

Ale najpierw sie wlacza tryb zgodnosci z PATA.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2012-10-18 00:30, AlexY pisze:

Po pierwsze dlaczego zaraz pirata? Po drugie - na całkiem sporej ilości kompów posadziłem W2k z natywną obsługą SATA ustawioną w BIOSie i jakoś się nie burzyły. Nawet całkiem długo i bezstresowo działały. Jedyne wymaganie to SP4, być może wystarczyłby SP, nie chce mi się szukać. Na pewno bez problemu działa na 945, na 965 prawdopodobnie też. A na nowszych to i do XP trzeba drivery ładować (W2k nie próbowałem).

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Jakieś dziwne rzeczy opowiadasz. Jakoś nie miałem problemu ani z instalacją ani z uzytkowaniem XP na dyskach SATA. Problemy z instalacją dotyczą wczesnych płyt głównych z SATA.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.