Port LPT - sterowanie 230V

[...]

  1. Stawiasz jak dla mnie dziwną tezę że styk mechaniczny jest mniej odporny na temperaturę niż elektronika. Możliwości krzemu się kończą na około 150 i finito. Łatwiej jest zbudować styk mechaniczny z napędem, który ma większą pewność zadziałania w podwyższonej temperaturze niż krzemowy.

  2. Jeszcze nie wymyślono takiego styku elektronicznego który tworzyłby ,,widoczną przerwę w obwodzie''

  1. Styk mechaniczny nie wymaga prądu do jego zadziałania - napęd może być dowolny.

Ja wiem, że w wielu typowych zastosowaniach styk elektroniczny jest bezkonkurencyjny a tam, gdzie jest konieczna duża częstotliwość łączeń wręcz niezbędny, ale to nie jest lek na wszystkie problemy.

Reply to
Grzegorz Krukowski
Loading thread data ...

Do powyższego mam kilka uwag: a) Tak. Stawiam taka tezę. W warunkach pracy urządzeń podanych w specyfikacji, półprzewodnik ma lepsze właściwości i jest bardziej odporny na załączanie, ZWŁASZCZA dużych mocy. Nigdy nie widziałem przekaźnika, który pracuje w temperaturze większej niż

120 stopni i nadal jest sprawny. Te styki które mierzyłem ostatnio w uszkodzonym przekaźniku w obwodzie ZABEZPIECZENIA otwarcia drzwi obrabiarki, miały styki o wartości rezystancji od 22 do 180 ohmów. Były nadpalone. Przekaźnik to Siemens miał nadpalone styki i kosztuje jakieś 100 zł/sztukę.

b)nie rozumiem co znaczy łatwiej. Mam na myśli, że nie wiem co dla Kolegi oznacza łatwiej. Jeżeli musimy się douczyć, znaleźć element i schemat, potem zmontować to nieco inaczej niż przyzwyczajeni byliśmy to robić przez ostatnie 20 lat (jak u mnie)i umieścić to na szynie S35 w obudowie, jakiej nigdy nie stosowaliśmy - to łatwiej użyć starocia. c) nie wiem co oznacza podwyższona temperatura. 70 czy 100 stopni Celsjusza ?

A jest potrzebna? W technice Wysokich Napięć to stosuje się rozłacznik, który oczywiście nie przełącza prądów.

Tu chyba niezbyt udane zdanie, albo nie zrozumiałem. Chyba chodzi o podtrzymanie przewodzenia, czyli styki typu NC? Oczywiście ten problem też już jest rozwiązany.

Dlatego nigdy nie proponuję go stosować tam gdzie się nie da. Zresztą moja wiedza nie pozwala na podanie przykładów takich zastosowań. S.

Reply to
Sylwester Łazar

W dniu 2012-01-06 15:21, Sylwester Łazar pisze:

Twierdzisz, że będzie świecić pełną mocą bez migotania? Sprawdziłbym to, ale nie mam lampki LED 220V. Taki zakład mogę tylko przegrać. Nawet jeśli wygram, dostanę kompletnie nieużyteczny dla mnie gadżet. Nie cierpię LED, zwłaszcza "dowolnej firmy". Jeśli masz taką lampkę, sprawdź i napisz. Grzałki o takiej mocy nie wysterujesz. Ale lampka to nie grzałka.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2012-01-06 15:19, Sylwester Łazar pisze:

Chcesz sterować IRF840 bezpośrednio z LPT. Bardzo zły pomysł.

Pozdrawiam, P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

TAK.

To nie zabieraj głosu jak nie masz, nigdy nie podłączaczałeś i nie wiesz.

Skoro wiesz, to po co piszesz, że S202 nie wysteruje?

Nie wygrasz, nie ma obaw.

Uważasz, że bym się wymądrzał jak jakiś "żółtodziub", gdybym nie wiedział?

Znów zaczynasz.

Przeproś albo do zachęcam do oderwania się od internetu i wykonania kilku doświadczeń. Nie jest miłe, jak ktoś stawia głupią tezę, potem zaczepia i nawet nie przeprasza. Zupełnie jak w tym wątku:

formatting link
Jeżeli masz Kolego jakieś argumenty, to możesz podyskutować na naszej grupie. Szkoda mi jednak czasu na dyskutowanie z tezami bez poparcia przynajmniej prostym doświadczeniem. Pozdrawiam i życzę lepszego dnia i więcej życzliwości. Pozdrawiam, Sylwester.

Reply to
Sylwester Łazar

Zgadzam się, że zły. Tym bardziej, że nie mój. Tylko głupiec podłączałby MOSFETA bez izolacji galwanicznej za 40 groszy polskich, do komputera, a potem sterował tym siecią 230V. Nie podaje tu gotowych, choć banalnych rozwiązań z książki "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" Trzeba sobie zadać trochę trudu, aby chociażby wiedzieć gdzie podłączyć dren, a gdzie źródło. Mimo, że to proste, to proponuję zrobić sobie kilka doświadczeń na stole. Potem chętnie podyskutuję. S.

Reply to
Sylwester Łazar

Jaki zatem dobry MOSFET polecasz? zalezy ma na wysokiej sprawnosci, napiecie do 20V, prad do 2A (bez radiatora) oraz jak najmniejszym pradzie sterowania, moze byc drozszy, zastosowanie tylko i wylacznie LPT

Reply to
walker

w zasadzie wolalbym scalak (izolacja galwaniczna, rezystory bramki, mosfet x4 lub x8), dostane takiego scalaka?

Reply to
walker

W dniu 2012-01-06 17:09, Sylwester Łazar pisze:

To akurat sprawdzałem. Nie działa.

Naprawianie świata należy zaczynać od siebie.

Koledze zabrakło argumentów, więc zaczynają się ataki osobiste. Żałosne. PLONK

Reply to
Paweł Pawłowicz
[ciach kłótnia]

Najpierw sprawdźcie, czy porównujecie ten sam układ, bo chyba porównujecie jabłka z szynką. Te ustrojstwa są w różnych wersjach, z detektorem zera i bez. Jak jest duże przesunięcie faz między U i I, to jedne się nie załączą (te z detektorem), a drugim to zwisa (ale więcej zakłócają). Tak, że możliwe, że macie oboje rację i niepotrzebnie sobie rozkwaszacie nosy.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Dla ustalenia uwagi - ja nie piszę tylko o przekaźnikach, tylko o styku jako takim.

Tak, to prawda. Jeszcze inną interesującą cechą jest możliwość stworzenia łącznika wielobiegunowego, gdzie zredukowano różnicę w czasie załączenia poszczególnych faz. A ta nierównomierność potrafi zabić, np. silniki SN, dużych mocy - wyrywa połączenia czołowe w wirniku.

Specjalne zastosowania szczególnie w obwodach bezpieczeństwa ;) to najczęściej ma zadziałać *raz* a pewnie i w ściśle określonym momencie. Tu jeszcze dochodzi jedna wada styków elektronicznych - słaba zdolność przerywania prądów zwarciowych.

Im większa częstotliwość/liczba łączeń tym bardziej warto iść w elektronikę.

Przyzwyczajenia i poziom kultury technicznej - temat rzeka.

Np. 180°C-200°C. I nie, to nie są normalne warunki pracy, tylko mogące wystąpić podczas awarii.

Pewno jak i prawdziwe odłączenie galwaniczne ;) No niestety czasami jest wymagane i nie wystarczy powiedzieć - a teraz rozkręcamy szyny.

Udane, udane. W styku elektronicznym przełączenie następuje tylko pod wpływem dodania/ubytku ładunku, czyli sterujesz prądem lub światłem (np. tyrystory). A w łączniku mechanicznym masz większy wybór: sprężyna, dźwignia, sprężone powietrze (wymieniam to co się w praktyce stosuje). I co ważne napęd może być niezależny od obecności lub nie zasilania w obwodzie sterującym.

Do tego zapomniałem wymienić jeszcze jednej wady styku elektronicznego

- nędznej zdolności wyłączania prądu zwarciowego. Zobacz, że zwykła Ska gwarantuje pewne wyłączenie prądu do 6000A, a jest prosta, tania i pewna.

Tam gdzie istotna jest częstotliwość łączeń, ich ilość, przy umiarkowanych mocach, gdy nie jest istotna zdolność przerywania zwarć, tam łącznik elektroniczny jest lepszym wyborem. Za to nie ma w tym wykonaniu (jako element wykonawczy) łączników stacyjnych dużej mocy, łączników zwarciowych i tym podobnego sprzętu. Ciekawe są za to rozwiązania hybrydowe: gdzie główny łącznik jest mechaniczny zaś równolegle do niego dołączony jest łącznik elektroniczny z układem tłumienia zakłóceń.

Reply to
Grzegorz Krukowski

Problem jest gdzie indziej. Generalnie sterowanie triakami i tyrystorami małych obciążeń jest dużym problemem :-) Jeśli prąd między anodami triaka spadnie poniżej prądu podtrzymania (holding current) to triak się wyłącza. W tym przypadku dioda optotriaka świeci cały czas, więc optotriak włącza główny triak, ale wówczas znika prąd bramki głównego triaka, bo jest on brany z prądu płynącego przez obciążenie. Triak się wyłącza, to powoduje pojawienie się prądu bramki (bo dioda świeci) i znów włączenie triaka. A potem jego wyłączenie, bo nie ma prądu bramki a prąd między anodami jest mniejszy od prądu podtrzymania. I tak w kółko. To jest poparte eksperymentem.

Pozdrawiam, Paweł

PS. Popatrz na kolejność "kłótni". To SŁ zaatakował mnie. P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

czy sklejanie i brak poprawnego styku byly tylko na przekaznikach duzej mocy czy byly tez obserwowane na przekazniku 230V obslugujacego napecia rzedu 12V i prad 1A?

Reply to
walker
Reply to
Sylwester Łazar

O to chodzi. Sam tych S202 nie używałem, tylko sprawdzałem dane katalogowe. A piwo możemy zrobić, bardzo chętnie, ale nie dzisiaj. Muszę jeszcze prasować...

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Sylwester Łazar
Reply to
Sylwester Łazar
Reply to
Sylwester Łazar
Reply to
Sylwester Łazar
Reply to
Sylwester Łazar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.