Porównywanie liczb, double float

O ja pie.. To niemozliwe (urban legend?). Przecie to zakrawa na zwykłe nieuctwo :(

AK

Reply to
AK
Loading thread data ...

I tam. FP w dzisiejszych embeded prockach i kompierach tez sa juz dostepne i moga byc uzywane.

A to ze dzisiaj koprocesor moze szybciej policzyc floaty niz procesor inty.

AK

Reply to
AK

Swieta racja.

J/w.

Nie, gdyz policzenie nawet zwyklej sredniej moze sie okazac problemem. Moze sie okazac ze obliczenie jej na dwojkowych floatach jest blizsze rzeczywistosci niz na groszach, bcd czy czymkolwiek innym.

AK

Reply to
AK

i moga dawac gorsze wyniki od obiczen na floatach (w dodatku dajac ułudę pewnosci:).

AK

Reply to
AK

Nie ma znaczenie jak sa pamietane. Wazne ja sa prezentowane (i porownywane).

AK

Reply to
AK

Ale nadal 31.8 nie da sie zapisac dokladnie.

Ale musisz umiec dobrac EPS :-)

Wydaje mi sie, ze w bankowosci wiekszosc.

Albo doswiadczony :-)

Akurat patrze na program magazynowy - ma dwie jednostki. Moze np farbe liczyc w litrach, albo w puszkach. Jak puszka ma 3 litry to sie dzieja cuda.

J.

Reply to
J.F.

Ale byloby istotne w kwestii wyzszosci liczb float nad fixed czy binary nad bcd :-)

J.

Reply to
J.F.

O tyle zaleza, ze jeden format moze miec problem z liczbami typu

31.8, drugi z 5/16, a oba z 1/3.

No i ktorych liczb uzywasz czesciej? Od tego bedzie zalezec, ktory format lepszy :-)

J.

Reply to
J.F.

No ale przeciez nie chcesz wiedziec jak floaty sa zapisane :-P

To po takim kursie bediesz mial metlik - pelno ostrzezen o mozliwych bledach i zero rozwiazan :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Tue, 25 Jun 2019 21:53:54 +0200, AK napisał(a):

urban legend mozliwe ... ale ...

Z jednej strony nieuctwo, z drugiej - pewien problem, jak to zrobic dobrze. A wojsko (klient) pewnie nie zostawialo na 4 dni przed testami wlaczonego :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu wtorek, 25 czerwca 2019 21:25:33 UTC+2 użytkownik AK napisał:

Nie wiem skąd taki nacisk na ten kurs metod numerycznych, w typowym kursie uniwersyteckim arytmetyka zmiennoprzecinkowa to wykład-dwa, do tego jakieś jedne ćwiczenia/laboratorium. Przez resztę semestru student albo będzie dowodził jakichś wybitnie przykrych oszacowań błędów, albo wymyślał koło na nowo i implementował jakieś kwadratury i interpolacje w losowym języku programowania, w zależności czy to uniwersytet, czy politechnika. Jakieś względnie praktyczne kursy potrafią prowadzić raczej fizycy, tak to zwykle jest jakiś jeden przykład na float, jakiś źle uwarunkowany układ równań liniowych i paskudny wielomian Wilkinsona. Sam mam trochę do czynienia ze studentami i nie uważam, żeby typowy kurs metod numerycznych to była jakaś wiedza objawiona bez której programiści stają się dyletantami.

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka

Rzeczywistość jaka jest, każdy (zorientowany) wie. A grupowa reakcja wynika po prostu z tego, że każda liszka swój ogon chwali.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Użytkownik kropelka napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu wtorek, 25 czerwca 2019 21:25:33 UTC+2 użytkownik AK napisał:

Zgadzam sie - typowy kurs metod numerycznych to niewiele pomoze. Powiedza troche o reprezentacji, zwroca uwage na wynikle z tego bledy numeryczne, naucza porownywac z zerem (zeby nie dzielic przez zero), powiedza o kolejnosci obliczen ... i przejda na wyzszy poziom.

A juz szczegolnie fizycy - no co, tyle zmierzylismy, tyle wyliczylismy, i co sie nie podoba, ze cena jest 1.999963 ? Taka jest, mozemy sie skupic na szacowaniu błedu pomiaru :-)

Akurat im zazwyczaj drobne bledy nie przeszkadzaja - i tak prawie nigdy nie jest dokladnie.

J.

Reply to
J.F.

Hehe, no racja :) Tyle, ze w "moich czasach" nie uczyli o bebechach formatow fp (bo co maszyna to byl inny, ba! nawet bajt na CDC mial 9 bitow;), jeno wlasnie jak ich _dobrze_ uzywac przy takiej wielosci formatow.

PS: Zeb nie bylo, Chwale IEEE754, ale glownie ze wzgledu na ulatwienie (ze wzgledu na ustandaryzowanie) dla tworcow koprocesorow i kompilatorow. Dla uzytkownikow/programistow "stare" zasady pozostaja wciaz w mocy.

AK

Reply to
AK

IMO - powstal chyba tylko po to, zeby klienci nie narzekali, ze ten sam program (zrodlowy) wykonany na dwoch roznych komputerach daje rozny wynik (z powodu zaokraglen/obciec).

Ale ma jedna zalete - z powodu przyjecia podstawy 2, srednia dwoch liczb jest zawsze pomiedzy nimi. Przy podstawie 10 lub 16 moze byc juz inaczej np 5.008+5.009 = 10.017 -> 1.002e1 .. /2 = 5.010

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.