pompa termofotoniczna

jesli jeszcze cos mnie zaskoczy to taka pompa. cos a'la ogniwo peltiera, tyle ze zamiast pompowac cieplo 'z jednej strony na druga' przy pomocy pradu bedzie przepompowywac cieplo zmieniajac jego energie w strumien fotonow.

brzmi bardzo 'niemozliwie', ale ogniwo peltiera (dzialajace w dwie strony, tzn. zamieniamy bieguny - pompuje w druga strone) rowniez wydawalo sie nieprawdopodobnym wynalazkiem...

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski
Loading thread data ...

Hmm, nie jest tak przypadkiem, że ciepłe obiekty promieniują bez pomocy żadnych pomp?

JanuszR

Reply to
JanuszR

Uzytkownik "Piotr Curious Gluszenia Slawinski" snipped-for-privacy@moj.ip.tpnet.pl> napisal w wiadomosci news:gm9at0$4ec$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Przy pomocy pradu to zaden wynalazek - swieczka, ogniwo Peltiera, LED. Dziala :-)

Dlaczego nieprawdopodobnym ? Odkad znamy maszyny cieplne wydaje sie juz prawdopodobne. A jeszcze jest efekt Thomsona

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Piotr Curious Gluszenia Slawinski schrieb:

hmm, tego tam. Radiator "zmienia" ciep?o na strumien' fotonów bez pomocy pra;du.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

tak, ale slabo . caly 'bajer' mialby byc w tym ze prad sluzylby do przepompowywania ciepla otoczenia 'do' fotonow , tzn. 'radiator' takiego urzadzenia robilby sie zimny zamiast cieply a urzadzenie pobieralo by czesc energii wlasnie z ciepla otoczenia

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

hmm, przykład cokolwiek nietrafiony, 90% ciepła z radiatora jest odbierane konwekcyjnie ale co do 10% trudno ci odmówić racji. Nagrzana czarna płytka w próżni natomiast zamieni całe ciepło w promieniowanie zgodnie z rozkładem Boltzmana

JanuszR

Reply to
JanuszR

aaa, ostatnie zdanie jest najistotniejsze, chłodzimy ciepłem, peltier energię czerpie tylko z prądu :) Zaraz zawalą się nam zasady termodynamiki i zaczniemy pozyskiwać energię z pustki a że to możliwe pokazała sama natura.

JanuszR

Reply to
JanuszR

jejku jak ty przekrecasz, jakbys pracowal w onecie ;) zadne 'chlodzenie cieplem' ;)

nic sie nie ma walic, dostarczamy energie 1)elektryczna , tak jak w peltierze 2)cieplna - tak jak w peltierze. jedyna roznica w stosunku do peltiera to taka ze zamiast 'cieplej' plytki krysztal powinien wypromieniowywac energie w postaci fotonow , tzn. swiecic swiatlem widzialnym . jesli to dzialaloby tez w druga strone to byloby super ;)

oczywiscie wszystko mialoby straty. pompowanie ciepla zapewne bedzie mialo z

50% wydajnosci, emisja fotonow pewnie tez kolo tego. jednak sporo jedna czesc urzadzenia ochladzalaby sie , wzrost temperatury wynikly z tych strat ogrzewalby te zimna czesc i przynajmniej czesc tych strat dalo by sie w ten sposob odzyskac.
Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Piotr Curious Gluszenia Slawinski pisze:

Wynalazłeś taką pompę, chcesz wynaleźć czy pytasz się czy istnieje?

Reply to
Filip Ozimek

Nie przekręcam przeczytałem tylko, że radiator robi się zimny a część energii pobiera z ciepła otoczenia

Normalnie każde ciało ciepłe promieniuje fotonami o energii wg rozkładu Boltzmana (rozkład termiczny) im cieplej tym wyższa energia fala krótsza a przy żarówie nawet światło widzialne. To ustrojstwo miałoby zakłócać ten naturalny proces i podbijać spektrum emitowanej fali tj. świeciłoby już przy np. 100 st C. Teraz dobrze zrozumiałem?

JanuszR

Reply to
JanuszR

lepiej. swieciloby juz przy np. -10C oczywiscie jesli dostarczylo by sie pradu :) robiloby sie wiec bardzo zimne, ale mimo to by swiecilo. im wiecej pradu by sie dostarczalo tym zimniejsze by sie robilo i tym jasniej by swiecilo. no i oczywiscie im wiecej ciepla z zewnatrz dostarczymy, np. ogrzewajac ciepla woda, tym jasniej by sie swiecilo.

oczywiscie pewnie mialoby to jakies granice, np. przy -40C by przestawalo swiecic, albo przy 100V zasilania dostawaloby przebicia. no i oczywiscie mialoby jakas rezystancje cieplna limitujaca mozliwosc dostarczania ciepla.

ciekaw jestem czy o takim instrumencie chocby ktos 'snil' , w sensie czy ktos juz probowal wydumac cos takiego , ale to raczej chyba pytanie na jakas grupe sci-fi ;)

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

w sumie prawie wszystko na raz ;) chce wynalezc i pytam czy istnieje :)

co do pomyslu jak mialoby to dzialac to myslalem o wykorzystaniu wymuszonych wibracji wysokiej czestotliwosci np. krysztalu piezo w skali bardzo nano, tzn. zeby czestotliwosci byly dosc wysokie aby efekt dopplera umozliwial 'przesuniecie' widma promieniowania 'ciala czarnego' z np. podczerwieni w widmo widzialne. to niestety tylko zalatwia fakt ze bedzie to swiecic, zostaje jeszcze problem jak sprawic zeby emisja fotonow byla intensywniejsza (a co za tym idzie wystepowalo lepsze chlodzenie). zostaje jeszcze problem tego ze polowa promieniowania emitowana bedzie 'w krysztal' (tzn. w kierunku krysztalu a nie w kierunku ktory chcemy oswietlac)

no i poza tym mysle ze to srednio trafiony pomysl, tzn, zeby tak intensywne wibracje wywolac nie wystarczy krysztal piezo, potrzeba zjawisk z pogranicza 'czarnych dziur' czyli w najlepszym przypadku wiazan miedzyatomowych a w najgorszym drgan w samym jadrze atomu

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Sprawa trywialna wystarczy rozpędzić naszą pompę do prędkości bliskiej prędkości światła. Co prawda masa poleci w kosmos i trzeba będzie włożyć niesamowite ilości energii aby płytka nam zaświeciła a sama płytka musi sie do nas przybliżać no ale z cała pewnością da się zrobić. :0

JanuszR

Reply to
JanuszR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.