Pomoc w zrozumieniu działania układu.

Witam wszystkich, od czasu do czasu coś tam sam próbuje sklecić i jakoś mi to wychodzi, ale ciągle nie rozumiem dokładnie jak działa tranzystor i jak go prawidłowo używać. Generalnie na chłopski rozum, doszedłem do tego, że taki PNP działa tak, że do emitera podłączamy + ( wiem, że to nie do końca tak ale na razie tylko tyle pojmuje) do kolektora minus i teraz jak się pojawi jakieś napięcie na bazie, to zaczyna płynąć prąd miedzy emiterem a kolektorem. Im wyższe napięcie tym większy prąd zaczyna płynąć ( a może napięcie, bo prąd zależy od napięcia i odwrotnie U=R/I). Teraz jak to ogarnąć bo jest też jakiś współczynnik wzmocnienia czy coś takiego tranzystora który mówi o tym, że jak podamy napięcie na bazie to prąd będzie ileś tam razy większy ale co będzie z napięciem ?

Ok to przechodzimy do przykładu jest sobie układ:

formatting link
cały układ "prostowania" i obniżania napięcia interesuje mnie tylko sam DS1821 i sterowanie. Zakładam, że do DS jest podane napięcie 5V o maksymalnym prądzie 1 amper. Na 3 nodze termostatu jak przekroczymy zadaną temperaturę pojawi się "stan wysoki" Posiłkując się datasheetem
formatting link
stronie 15 odczytuje, że to będzie +5V ( choć tam tak dziwnie napisali że mniej niż 5,5V lub Vdd+0,3 czyli jak Vdd 5V to 5,3?) Ok, teraz z nogi 3 przez rezystor idzie do bazy tranzystora. Po co jest ten rezystor R6 2,2k. Ma on zadanie obniżyć napięcie czy co? Jakie będzie prąd ? Pytanie głupie ale nie potrafię odczytywać parametrów z datasheetów. Ten termostat to jeszcze, ale już BC557 to zupełnie nie rozumiem
formatting link
łno danych, które nie wiem jak ugryźć.Np kiedy BC557 zaczyna puszczać napięcie, ale jak dobrać napięcie na bazie żeby BC557 działał jak przekaźnik ( a może tak się nie da?) Sam układ chyba się domyślam jak działa, ale podobnego nie potrafię stworzyć bo nie wiem jak to wszytko policzyć. Bo tak jak na 3 nodze pojawi się napięcie to BC557 zaczyna przewodzić od emitera do kolektora i napięcie które czekało w linie gdzie jest dioda led D5 zaczyna płynąc, zaczyna wykonywać prace i dioda zaczyna świecić i równocześnie optotriak MOC3020 zaczyna działać bo może przez niego płynąć prąd. No i są jeszce te rezystory które zmniejszają napięcie, ale nadal nie wiem jak to policzyć bo brakuje mi wiadomych ( cały czas ma na myśli wzór U=R/I). Jak np policzyć jaki maksymalny prąd będzie płynąć przez cały ten układ tzn. jaki trzeba dobrać zasilacz?

Uff chyba tyle.

Reply to
Stolat
Loading thread data ...

Użytkownik "Stolat" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:gn1fqt$oak$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Latwiej sie tlumaczy na NPN

Prawie dobrze. Jesli napiecie C-E jest wysokie [tzn choc kilka V], to przepuszczany prad zalezy od pradu bazy. Wspolczynnik wzmocnienia beta lub h21e, ktory jest rzedu 50-500 mowi ile razy wiecej.

A prad bazy zalezy od napiecia Ube - i to zlacze podobnie jak dioda jest bardzo nieliniowe. Tzn po przekroczeniu 0.6V [dla krzemu] prad gwaltownie rosnie. O jakiejs rezystancji mozna mowic jedynie dla bardzo malych zmian napiecia.

A tu wez pod uwage ze tranzystor pracuje w ukladzie "wspolny kolektor" czy jak kto woli - wtornik emiterowy. Kolektor jest podlaczony do zasilania [masy], za to emiter do obciazenia.

Bedzie upierdliwie tlumaczyc, bo PNP. "napiecie" nalezy rozumiec wzgledem plusa zasilania. Tworzy takie swoiste sprzezenie zwrotne: jesli na bazie pojawi sie napiecie [tu niski potencjal], to tranzystor by sie otworzyl. Ale jak sie otworzy i puszcza prad, to rosnie napiecie na obciazeniu czyli takze na emiterze [tzn spada potencjal]. Spada wiec napiecie Ube - czyli tranzystor sie zamyka.

No i efekt koncowy jest taki ze tranzystor otwiera sie na tyle, zeby Ube wynosilo ok 0.6-0.7V [w zasadzie z minusem - potencjal na bazie nizszy niz na emiterze], czyli napiecie na obciazeniu jest niemal rowne napieciu wejsiowemu. Wzmocnienie napieciowe jest nieco nizsze od 1.

Za to prad plynie wiekszy niz przez baze.

W zasadzie niepotrzebny. Ot, na wszelki wypadek.

Przez baze praktycznie zerowy. Tranzystor bedzie zamkniety i LED sie nie zaswieca.

Za to jak nozka DS bedzie w stanie niskim, to przez baze poplynie prad, tranzystor sie otworzy na tyle zeby na emiterze potencjal spadl do ~0.7V, i LED sie zaswieca.

J.

Reply to
J.F.

Musisz poczytać np. w internecie podstaw elektroniki, bez tego ani rusz...

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:gn1hp1$9g1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Reply to
news

Użytkownik "news" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gn1l0v$pbu$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Hehe już próbowałem, ale na razie wyjaśnienia są dla mnie zbyt "trudne". No ale dalej szukam :). A propos tranzystora to tutaj znalazłem fajne wytłumaczenie jego działania :).

formatting link
tak ale to może być dobre w podstawówce:)

Chciałbym zrobić taki układ. Program działania byłby taki

10 Start 15 Rozewrzyj obwód 20 Czytaj temperaturę i zapisz ją do zmiennej t 30 If t>=60 then goto 15 else goto 40 40 If t<=50 then goto 50 else go to 20 50 Zewrzyj obwód w którym jest 12V 0,012A możesz załączyć przekaźnik, optotriak cokolwiek. 60 Goto 20.

Jeżeli się nie pomyliłem to, to ten układ poprzez DS1821 ma załączać ( zewrzeć 2 wyjścia )obwód w którym jest 12V 0,012A gdy temperatura spadnie poniżej 50, a rozłączać gdy wzrośnie powyżej 60.

DS1821 już umiem oprogramować.

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

Nie zupelnie tak: U= I*R

Proponowalbym zagladnac chocby tu:

formatting link
ci zrozumiec roznice pomiedzy applikacja tranzystora jako wzmacniacz a innym zastosowaniem jako przekaznik/wylacznik, w ang. literaturze generalnie jako "switch". Dowiesz sie kiedy i co kontroluje sie napieciem a kiedy pradem.

Inne miejsca do odwiedzenia:

formatting link
Teraz jak to ogarnąć bo jest też jakiś współczynnik wzmocnienia czy coś

Podejzewam ze traktujesz DS jako element podobny do tranzystora. Owszem ma obudowe podobna do tranzystora; i tu konczy sie jego czesc wspolna z tranzystorem.

I to ci na razie powinno wystarczyc!

Obojetne jest co by tam nie bylo - w dalszym ciagu jest to stan "wysoki" W elektronice cyfrowej masz z reguly dwa stany 'niski'

Dokladnie tak...

W zasadzie w wiekszosci zastosowan rezystory ograniczaja prad... ale nadal nie wiem

emarcus

Reply to
othello

Użytkownik "othello" snipped-for-privacy@verizon.com napisał w wiadomości news:UlZkl.16726$ snipped-for-privacy@read2.cgocable.net...

No zgadza się pomyłka. Nie mam tego wzrou we krwii .:)

O właśnie coś takiego będzie OK, na początek. Możliwe, że z czasem dojrzeję do dogłębnego przestudiowania zagadnienia.

Nie traktuje go tak. Wiem jak zaprogramować go i wiem, że na nodze DQ pojawia się stan wysoki i niski :) i że trzeba go zasilać od +2 do +5,5V :).

Pozdrawiam Michał.

Reply to
Stolat

No tak ale ten prąd z niczego się nie bierze? tzn jeżeli mamy wzmocnienie 50 razy to jak na bazie pojawi się

1A to rozumiem że prąd między C-E będzie 50A? A jak zasilacz ma tylko 2 A? To będą 2A czy jak?

Tej części na razie nie rozumiem, jak i poniższych wpisów. A reszta też czeka na przetrawienie, dostałem trochę linków i powoli cos mi zaczyna świtać ale to wymaga przetrawienia. Dziękuje bardzo za pomoc.

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

Ok przyjmujemy że zasilanie układu to 12V, tak?

Do nogi DQ podłączam opornik 10k a drugą nogę gdzie? I dlaczego 10k?

rozumiem że opornik i nóżka G spotykaja sie w pukncie DQ

Ok

Czyli prąd będzie płyną od +12V poprzez D aż do S

Ok, jakbym potrzebował tylko powiedzmy 0,012A to moge np taki bs170?

Reply to
Stolat

Nie chodzi o wzór tylko o intuicyjne zrozumienie, że jak rośnie opór, to prąd płynący przez ten opór spada, a napięcie na tym oporze rośnie.

Reply to
Adam Wysocki

Napięcie na bazie względem emitera. Napięcie zawsze jest względem czegoś.

Tak jak ci już ktoś napisał - w tranzystorach bipolarnych po osiągnięciu napięcia bazy względem emitera 0,6V prąd zaczyna szybko rosnąć. I trzeba go ograniczyć (najprościej rezystorem).

Prąd, którego wartość = prąd bazy * wzmocnienie.

Prąd.

Rozpatrujemy prąd, napięcia na razie nie mieszajmy.

Współczynnik wzmocnienia prądowego mówi o tym, ile większy będzie prąd kolektora względem prądu bazy. Np. jeżeli przez bazę (względem emitera) puścisz prąd 4mA a wzmocnienie tranzystora wynosi 200, to prąd kolektora (też płynący przez emiter) wyniesie 400mA.

Napięciem gdzie? Na tranzystorze, czy na odbiorniku?

Prądu ten DS weźmie sobie ile zechce.

To napięcie wejściowe, zignoruj. Interesuje cię zwrot "open drain". W skrócie oznacza on, że w jednym stanie wyjście ma wysoką impedancję (nie jest źródłem prądu) a w drugim "zwiera do masy" i pozwala na popłynięcie prądu.

Ma za zadanie ustawić prąd bazy tranzystora. Jeżeli wyjście jest aktywne to jest zwierane do masy (to wynika z datasheeta tego DS-a). Trzeba ograniczyć prąd bazy tranzystora żeby go nie zniszczyć.

Generalnie to dobierasz prąd bazy - do nasycenia.

Napięcie nigdy nie płynie. Napięcie występuje między dwoma punktami. Jak różnica ciśnień w rurze w której wstawiono membranę. Usuniemy membranę i ta różnica ciśnień sprawi, że woda zacznie płynąć a różnica ciśnień będzie mniejsza. Tak to działa w elektronice.

Pracę wykonuje prąd płynący z powodu istnienia różnicy potencjałów (napięcia).

Rezystory (jak zwężki w rurze) ograniczają płynący prąd. Jeżeli znamy napięcie, jakie zostanie dla rezystora po włączeniu go w obwód, możemy obliczyć dla danego prądu rezystancję - to najczęstszy przypadek. Np. bateria 12V i biała, superjasna dioda LED, na której występuje spadek napięcia 3.4V i chcemy ograniczyć prąd do

20mA. Dla rezystora zostaje 12V - 3.4V = 8.6V, z prawa ohma liczymy: R = U / I = 8.6V / 0.02A = 430ohm.

Poczytaj o prawie Ohma i prawach Kirchoffa - napięciowym i prądowym.

Reply to
Adam Wysocki

Ale pamiętając o tym, że wyjście DS1821 jest otwartym drenem - trzeba dodać rezystor podciągający do plusa.

Reply to
Adam Wysocki

Oczywiście 800mA.

Reply to
Adam Wysocki

Bardzo ladnie mu to wyjasniles! Uzmienniles wszystkie trzy parametry jednoczesnie,....

emarcus

Reply to
othello

Oczywiscie z zasilacza sie bierze.

to napiecie na zasilaczu spadnie ponizej tych "kilku V" powyzej :-)

J.

Reply to
J.F.

Nie możesz zasilać swojego termostatu z wejść tamtego sterownika pieca bo kiedy je sterując zewrzesz to wtedy także utracisz zasilanie swojego układu i klapa.

Aby wziąść zasilanie z wejść sterownika pieca to na wejściu na którym jest

12V nie może być w " sterowniku pieca" opornika 1k a i jeszcze musiałbyś z tamtąd gdzieś sobie dociągnąć masę.

Jeśli tego nie zrobisz to musisz dać oddzielne zasilanie +5V dla twojego termostatu , sterowanie piecem możesz spoko zrobić dając na wyjściu ds1821 transoptor. Wtedy twój termostat będzie odizolowany całkowicie od pieca. Transoptor ma z jednej strony leda - podłącz go do wyjścia DQ DS1821 + opornik 1k i go do +5V, a z drugiej strony fototranzystor -> jako klucz zwierający wejścia steronika pieca.

Kiedy na wyjściu DS1821 pojawi sie stan niski to zaświeci sie led w transoptorze i wyjściowy fototranzystor zacznie przewodzić i w ten sposób zostanie zwarte wejście pieca.

zbyszek

Reply to
zbyszek

DS1821 nie lubi tak dużego napięcia, jeśli chcesz zasilać z 12V to musisz dać regulator obniżający napięcie np. 5V dla DS1821

Drugą nogę opornika do +5V. - wyjście DQ umie tylko zwierać do masy albo całkowicie "rozłącza się", wtedy nie ma komu podnieść napięcia na wyjściu i stąd ten rezystor jest potrzebny.

Prąd wejściowy N mosfetów to max 100nA - opornik jest dowolnie duży może być 10k ..100k..1M jaki masz pod ręką tylko nie za mały bo go wyjście DS1821 musi do 0 ściągnąć.

Tak

Tak

Może być 60V, 0,5A VGth=2V , 5 Ohm

a do bs170 dołącz sobie transoptor np

formatting link
wtedy bs170.S -> masa bs170 G - DS1821 DQ i też bs170 G - opornik 10k do +5V bs170.D łączysz do nóżki 2(4n35) , nogę 1(4n35) do opornika 180 Ohm a ten z drugiej strony do +5V

noga5(4n35) idzie do wejscia sterownika pieca12V noga4(4n35) idzie do drugiego wejscia sterownika pieca.

W zasadzie bez tego bs170 też się da ale to trzeba więcej prądu pociągnąć z DQ aby zaświecić leda 4n35 więcej niż 12mA, które musisz mieć do zwarcia we pieca.

zbyszek

Reply to
zbyszek

Uzmienniłem - ale tak najłatwiej jest zrozumieć zależności wprost proporcjonalne i odwrotnie proporcjonalne.

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.