Pomiar zużycia energii przez komputer

Potrzebuję pomierzyć ile energii elektrycznej zużywa mój komputer w celu sprawdzenia różnych konfiguracji komputera i dobrania najbardziej oszczędnej. Niestety moja wiedza o elektryce jest ograniczona.

W związku z tym mam pytanie czy takie mierniki jak niżej, wystawione na Allegro się nadają. Nie mam możliwości odłączyć wszystkie urządzenia i sprawdzać na liczniku zbiorczym.

  1. formatting link
    (trochę niewygodnie byłoby mi to testować, on wygląda na dość duży i w dodatku musi chyba pracować w pionie ?)
  2. formatting link
    Wolałbym ten drugi licznik kupić ale nie wiem czy błąd może być duży? A może ktoś mógłby mnie nakierować na inny miernik w cenie do 150PLN?

Pozdrawiam, Marek

Reply to
Netx
Loading thread data ...

Netx pisze:

Błąd tego miernika jest duży przy obciążeniach poniżej 30W. Po prostu (w zalezności od cosFI) tak niskie prądy są w nim mierzone na pojedyńczych bitach przetwornika AC i albo jest 0, albo od razu np 23W. Realna rozdzielczość pomiaru prądu zaczyna się od 0.1A, stąd minimalny pobór przy cosFi=1 to 23W (23VA), przy cosFI mniejszych od 1 - pobór będzie w watach mniejszy. Jeśli twój zestaw będzie pobierał np 150W - to już błąd jest mniej znaczący. Jak chcesz taki sam miernik (no może troche inny design plastiku)- to bywają regularnie w PLUSie (taki market jak biedronka itp) oraz LIDLu, po 29.90 ;)

Reply to
BartekK

Dnia Sat, 8 Mar 2008 12:26:10 +0100, Netx napisał(a):

Ten jest o wiele wygodniejszy w użyciu. Ja lansuję pogląd że jeśli zasilacz twojego kompa ma PFC (zwłaszcza aktywne) to możesz takiego miernika używać z powodzeniem. Uzyskana bezwzględna dokładność pomiaru mocy będzie zadawalająca, a ponieważ tobie chodzi nie o pomiar bezwzględny ale porównanie dwóch pomiarów - będzie aż za dobra :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski pisze:

PFC nic tutaj nie ma, ten mierniczek bardzo fajnie mierzy przebiegi odkształcone oraz z dziwnymi cosFI (ktory tez mierzy, pokazuje i uwzględnia w pomiarze). Raczej nie ma on trueRMS, choc jego pomiar prądu porównywałem z miernikiem trueRMS i przy prądach ~3A nie ważne było czy to sinus 50Hz, czy trójkąt, czy dodałem mu parę harmonicznych - nadal wskazywał +/- 5% to samo co profesjonalny miernik. Dopiero przy prostokącie się wysypał ;) Ale to już naprawdę dużo harmonicznych, trudno wymagać...

Reply to
BartekK

Dnia Sat, 08 Mar 2008 13:10:13 +0100, BartekK napisał(a):

A widziałeś oscylogram prądu pobieranego przez prostownik z pojemnościowym obciążeniem? Znakomicie się da aproksymować prostokątem o bardzo niskim współczynniku wypełnienia.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski pisze:

Oczywiście że widziałem. A widziałeś prąd pobierany przez sensowny zasilacz ATX bez PFC (bo z pfc, to nie sztuka)? Wcale nie jest taki "szpilkoidalny" jak by sie moglo wydawać, to nie jest gretz+kondensator, filtry wejściowe całkiem ładnie rozkładają obciązenie na większą część sinusa. I wbrew pozorom - im większe obciążenie takiego zasilacza, tym mniej sieje harmonicznych po sieci - kondensatory po stronie wysokiego napięcia mocniej się rozładowują i dłużej (w czasie jednego sinusa) się ładują, a choćby rezystor szeregowy PTC też trochę wygładza ten przebieg... Jak wykopie gdzieś moją sondę prądową do oscyloskopu to zasejwuje obrazek jak taki prąd wygląda.

Reply to
BartekK

mam ten i jest dobry

ale spójrz na takie

formatting link

Reply to
Player

Nie wiem czy w ogole warto. Roznice raczej nie beda duze.

Mimo wad to bym polecal. Ale nie ten, bo to jest 3 fazowy, a tobie wystarczy 1 fazowy.

On przynajmniej zmierzy dokladnie .. wysokosc rachunku.

Najlepiej jak uzyjesz typu takiego samego co elektrownia zainstalowala :-)

Bo ten to niestety tak naprawde nie wiadomo co mierzy, szczegolnie ze nawet nie ma typu i producenta zeby spytac ..

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 8 Mar 2008 12:26:10 +0100, Netx napisał(a):

Podobny licznik ale jednofazowy widziałem kiedyś chyba w Praktikerze za około 30PLN.

Reply to
badworm

"Netx" news:47d277d3$0$31379$ snipped-for-privacy@mamut2.aster.pl

Nie polecam, lipa. Za mały wyświetlacz (cyferki), kropka (przecinek) dziesiętny wstawiony na wyświetlanych wartościach w niewłaściwym miejscu wprowadza tym samym w błąd. Przy zaciemnionym pomieszczeniu (gdzieś pod stołem) odczytu trzeba chyba z lupą dokonywać ;) W dodatku lipnie skalibrowany (czyt. nieskalibrowany) - jakaś typowa masówka. W środku niestety brak jakiejkolwiek podkówki celem kalibracji wskazań napięcia sieci. Będzie trzeba zlokalizować rezystor odpowiedzialny za podział mierzonego napięcia sieci i skalibrować ustrojstwo. Ten co nabyłem w celach testowych znamionowe napięcie 225V~ panujące w gniazdku pokazywał jako 218V w związku z czym pomiar dodatkowo był zaniżony.

Zdecydowanie lepiej wypada optycznie co do czytelności wyświetlacza ten model:

formatting link
Przynajmniej napięcie wskazuje tak jak powinien wskazywać :) Wskazania napięcia zgodne z rzeczywistością. Poszukaj wersji z naszym polskim bolcem uziemiającym a nie z tymi niemieckimi sprężynkami. Są od czasu do czasu wersje tego miernika z naszą polską wersją uziemienia zarówno od strony wejścia jak i wyjścia miernika.

Reply to
Andrzej Litewka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.