pomiar prądu- niby proste, ale....

Witam,

Płyta szarpie szczytowo ok.3A prądu w 200msek paczkach impulsów rozłożonych co ok. 1 sek. Projektant testów zażyczył sobie, żeby mierzyć prąd średni. Wszystkie mierniki jakie mam, mają co najmniej 3 pomiary na sekundę i odczyt na nich szaleje. Macie jakiś pomysł poza pomiarem wartości szczytowej i przeliczeniem przez całkę z wykresu na ocyloskopie? Chciałbym to mierzyć szybko i bez analizy komputerowej.

Pozdrawiam JS

Reply to
JS
Loading thread data ...

Miernik ze wskazowka.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2016-04-22 o 20:42, Zenek Kapelinder pisze:

Też fruwa.....

Reply to
JS

Termoelektryczny watomietrz. Napiecie znane to latwo go bedzie wyskalowac.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 22.04.2016 o 20:27, JS pisze:

Kondensator za miernikiem równolegle do zasilania płyty. O b. dużej pojemności.

Reply to
t-1

Myślałem o filtrze LC za miernikiem, ale z szacunków wychodzi mi, że C powinien mieć ze 3F a dławik też niezłych gabarytów.

pozdrawiam JS

Reply to
JS

W dniu 2016-04-23 o 20:25, t-1 pisze:

W jakim celu?

Reply to
Uzytkownik

W dniu 25.04.2016 o 09:32, Uzytkownik pisze:

Magazynowania energii a tym samym jej uśredniania na mierniku.

Reply to
t-1

W dniu 24.04.2016 o 16:36, JS pisze:

Tak mi się wydawało. Więc tylko super-kondensatory. Ale maja niestety b. niskie napięcia pracy i trzeba by użyć kilka w szeregu więc rozwiązanie raczej nierozsądne.

To może nie całkować całego prądu tylko jego małą część? A to w ten sposób, że użyć bocznika, powiedzmy o spadku napięcia 200mV (zazwyczaj minimalny zakres miernika napięcia) i mierzyć napięcie za odpowiednio dobranym układem RC podpiętym do bocznika. Myślę, że setki mikrofaradów pojemności wystarczą a rezystor najlepiej równy rezystancji wejściowej miernika.

Reply to
t-1

użytkownik t-1 napisał:

Zamienić prąd na ciepło i mierzyć różnicę temperatury między powiedzmy rezystorem a resztą. RMS znaczy się. Na piechotę albo dobrać gotowy układ, są takie.

Reply to
vernon.l.pinkley

Pomiar RMS służy tylko i wyłącznie do pomiaru prądu na rezystancji. W innych przypadkach bywa mocno mylący.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Owszem, ale akurat tutaj trudno powiedziec po co to ma byc mierzone ... moze akurat RMS dobrze pasuje. No ale trzeba wiedziec po co ten pomiar, a nie zawsze RMS wyciagac :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 25.04.2016 o 14:02, J.F. pisze:

Zleceniodawcy twórcy wątku chcieli znać wartość średnią. A RMS to średnia kwadratowa, inaczej wartość skuteczna. A to trochę co innego, szczególnie dla mocno odkształconych przebiegów, takich jak w opisywanym przypadku.

Reply to
t-1

W dniu 23.04.2016 o 20:25, t-1 pisze:

Wzmacniacz operacyjny albo instrumentalny i kondensator o niezbyt dużej pojemności.

Reply to
Mario

użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Dokładność 3% myślę jest do uzyskania. Pewnie pytający użył skrótu pisząc "średnią".

Jeszcze do głowy mi przychodzi obniżenie częstotliwości próbkowania dual slope, naczy ICL710x tak by cykl pomiaru trwał np. 10-20s, ale nie wiem co wyjdzie, gdybam.

Reply to
vernon.l.pinkley

Oscyloskop cyfrowy z możliwością zrzucenia danych (comma delimited), wrzucić serię do arkusza kalkulacyjnego, podsumować i podzielić. Banał.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2016-04-25 o 15:15, RoMan Mandziejewicz pisze:

Banał, faktycznie. Rozszerzając pomysł to bez oscyloskopu można: bocznik, karta pomiarowa do PC, kawałek softu i mam piękny duży odczyt na ekranie, nawet z indykacją "dobry/zły". Zaraz i bazę danych można podłączyć, automatyczne zadawanie warunków testu itd. itp. Może tak właśnie trzeba podejść, skoro nie ma nic gotowego/taniego/dostępnego.... Ale z drugiej strony to taki kombajn mija się z celem gdy partia płyt do testowania liczy kilkadziesiąt czy małe kilkaset sztuk.

Chyba jednak spróbuję zestawienia: bocznik, wzmacniacz, "całkownik", woltomierz.

Dzięki wszystkim za pomysły.

Pozdrawiam JS

Reply to
JS

Zalać olejem.

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.