Pomiar modulacji AM analizatorem widma.

Loading thread data ...

W dniu 2010-08-05 15:52, marko1a pisze:

To nasuwa się pytanie, jak w tym radiu jest robiony AM. W którym miejscu dokonywana jest modulacja sygnału i co się dzieje z nim dalej. Jeśli to jest typowa konstrukcja "jak CB" z modulatorem AM na samym stopniu wyjściowym, to nie widzę dużych szans, by coś krzywo wychodziło w wstęgach. Jeśli modulator AM jest gdzieś mocno w przodzie, np na generatorze "podnośnej" np 10.7, potem filtrowana by zawęzić pasmo, i to dopiero jest potem przesuwane o częstotliwość z syntezy (wiem, dziki pomysł ale w SSB tak łatwiej bo wstawiając filtr na zboczu można jedną wstęgę ciąć, a nośną odjąć), to wygląda jakby było przesunięte względem właściwej podnośnej (np ktoś coś przestrajał grzebiąc zamiast w syntezie to w podnośnej).

No właśnie - obecność lub nie FM widać w postaci rozmycia nośnej (i takiego samego rozmycia prążków wstęg), ale nie wyobrażam sobie jak mogło by FM wpłynąć na różny poziom wstęg

Czyli "jak w CB". Sprawdziłbym starą prostą metodą oscyloskopową (najlepszy oscyloskop analog, ustawiony na wizualizację sinusa 1kHz, a traktowany sygnałem w.cz.), czy to co wchodzi i jego odwiednia na wyjściu nie jest jakoś niesymetrycznie zniekształcana. Np przez zły punkt pracy końcówki mocy w.cz. lub tego tranzystora modulującego. Albo przemodulowujesz to ponad 100%? Tak czy inaczej bym podpiął oscyloskop, generator m.cz. i jechał z sinusem od 0v w górę, obserwując na 2 kanałach sinusa i efekt w w.cz. - pewnie gdzieś będzie widać, że jedna z połówek się tłumi, np od góry gdy za duża moc nośnej i za słaby zapas modulacji (za wysokie napięcie statycznie ustawione na końcówkę mocy) lub zły punkt pracy końcówki mocy (spłaszczanie sinusa od dołu, w miejscach gdzie powinien przechodzić przez 0)

Reply to
BartekK

Trzeba by to zasymulowac, ale wydaje sie mozliwe ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Mirek napisał:

Nie AM i FM tylko modulacji kąta jaka by nie była - jest wręcz metoda uzyskiwania sygnału SSB przez jednoczesną modulację AM i PM - odpowiednio modyfikując oba sygnały modulujące można uzyskać całkiem niezły sygnał SSB.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik marko1a napisał:

Nie. Sądzę że masz na myśli homodynę kwadraturową a raczej jej odwrotność - modulator I/Q - ale nadal nie, tam mamy modujację dwóch nośnych o stałej różnicy faz dwoma przesuniętymi w fazie sygnałami modulującymi. A ja pisałem o pojedynczym sygnale modulowanym w fazie i w amplitudzie w wyniku czego uzyskuje się sygnał jednowstęgowy.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik tarnus napisał:

Szukać przyczyny - to jest ewidentna modulacja pasożytnicza, tak nie powinno być!

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.