Pomiar grubo?ci lodu?

Czy spotkaliście się z czymś do pomiaru grubości lodu? Jakieś ustrojstwo które stawiamy na lodzie i odczytujemy wartość. Znalazłem pytanie na ten temat na elektroda.pl ale pytający został obśmiany.

formatting link
Teraz pełno czujników cofania i alarmów więc może dało by się coś zmodyfikować lub zbudować od zera. Musiała by się ta fala odbijać od ciekłej wody ale przenikać przez lód. Może na coś naprowadzicie? Potrzebny by był chyba jakiś prosty ultrasonograf ale nie musiał by niczego pokazywać a tylko po wysłaniu jednego pingu podał wartość. Jak widzę takie zabawki to aż prosi się żeby to jakoś zaadaptować.

formatting link
Pozdr.PK.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

W dniu 09.02.2014 18:05, Paweł Kasztelan pisze:

formatting link

Każda różnica gęstości ośrodków, przez które podróżuje fala powoduje jej odbicie/ugięcie.

Prędkość rozchodzenia się dźwięku w wodzie jest ponad 4 razy większa niż w powietrzu, w lodzie około 11 razy większa. Do tego pewnie chcesz mierzyć mniejsze grubości lodu i z większą dokładnością niż zapewniają to czujniki do parkowania (0,1m?), więc będą potrzebne przetworniki z większym pasmem i możliwość pomiaru dużo krótszych czasów. Będziesz musiał też rozróżniać niejednorodności w lodzie (pęknięcia, bąble) od krawędzi lód/woda. Dużo roboty jak na kogoś kto nie ma pojęcia o elektronice.

formatting link
formatting link

Reply to
Zbych

W dniu 2014-02-09 18:58, Zbych pisze:

Wiesz, jestem wyznawcą maksymy "Koniec języka za przewodnika" więc pytam bo czasami można się dowiedzieć że rozwiązanie jest bardzo proste. Ale tutaj to czułem że nie będzie łatwo :)

Pozdr. PK.

Reply to
invalid unparseable

formatting link

np. czujniki cofania.

Reply to
Andrzej

W dniu niedziela, 9 lutego 2014 18:58:31 UTC+1 użytkownik Zbych napisał:

Zależy jaką dokładność pomiaru chcemy uzyskać. Jeżeli np. w okolicach 1cm, to częstotliwość 400kHz w zupełności wystarcza. Bomble powietrza o rozmiarach nawet powyżej zakładanej rozdzielczości też nie stanowią problemu jeżeli szerokość(średnica) wiązki ultradźwiękowej będzie sporo większa od średnicy bombla powietrza. Pęknięcia w strukturze materiału(lodu) też oczywiście dadzą pewne echo, ale będzie ono z oczywistych względów bardzo słabe. Silne echo pojawi się dopiero na granicy ośrodków o dużej różnicy impedancji akustycznej (woda/lód). Całość nie jest aż tak skomplikowana jak ultrasonograf bądź defektoskop. Tam trzeba pokazać niuanse, a tutaj sprawa jest relatywnie prosta.

Reply to
stchebel

Użytkownik "Paweł Kasztelan" <Pkasztstop_dla snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:ld8hc3$9ac$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... Wiesz, jestem wyznawcą maksymy "Koniec języka za przewodnika" więc pytam bo czasami można się dowiedzieć że rozwiązanie jest bardzo proste. Ale tutaj to czułem że nie będzie łatwo :)

Prosta sprawa. Już Centkiewiczowie opisywali. Do specjalnej stalowej "bomby" jest przywiązana kolorowa szmata. Jeżeli po zrzucie szmatę widać na lodzie to samolot może lądować :) Wojtek

Reply to
wowa

W dniu 2014-02-10 19:54, wowa pisze:

--
Pozdrawiam. 

Adam
Reply to
Adam

Pomiar grubości lodu można bez problemu robić przy pomocy ultradźwięków, ale jest do tego potrzebna głowica kontaktowa.

Pomiar bezpośrednio z powietrza jest trudny, choć nie wykluczony.

Podejrzewam, że dzisiaj, po wielu latach doświadczeń moglibyśmy się podjąć zrobienia takiego urządzenia, które mierzy bezkontaktowo.

W. Bicz optel.pl

W dniu 2014-02-09 18:05, Paweł Kasztelan pisze:

Reply to
Wieslaw Bicz

W dniu niedziela, 9 lutego 2014 18:05:57 UTC+1 użytkownik Paweł Kasztelan napisał:

Ręczne tanie widziałem w każdym markecie budowlanym. W stówie można się zmieścić.

Reply to
kogutek444

W dniu 2014-02-11 16:38, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

A możesz podać jakiś link do takiej zabawki?

Pozdr. PK.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2014-02-11 16:38, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

To są dalmierze ultradźwiękowe do pomiaru odległości w powietrzu. Do pomiaru grubości lodu potrzeba przynajmniej grubościomierz, i to ze specjalną głowicą.

Poniżej może 5000 takiego zestawu nie ma szansy dostać. Podejrzewam jednak, że ciężko będzie znaleźć grubościomierz, który da radę zrobić taki pomiar, prawdopodobnie trzeba będzie defektoskop albo betonoskop, a takie kosztują 3-5 razy więcej.

W. bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

W dniu wtorek, 11 lutego 2014 16:54:20 UTC+1 użytkownik Paweł Kasztelan napisał:

Najtańsza wiertarka akumulatorowa, długie wiertło i miarka.

Reply to
kogutek444

W dniu poniedziałek, 10 lutego 2014 19:54:44 UTC+1 użytkownik wowa napisał:

Jeśli lód ma więcej niż 10 centymetrów to można po nim jeździć czołgiem.

Reply to
kogutek444

W dniu wtorek, 11 lutego 2014 15:44:30 UTC+1 użytkownik Wieslaw Bicz napisał:

W pełni się z Tobą zgadzam.

Jest CHOLERNIE TRUDNY!! Weź pod uwagę różnicę impedancji akustycznych powietrze<=>lód (Z=Ro*V, gdzie Ro-gęstość ośrodka, V-prędkość propagacji fali). Część energii na granicy ośrodków jest odbita spowrotem, część wnika w bardziej "sztywny" ośrodek jakim jest lód. No i dalej trzeba trzeba wyłapać odbite echo, które zaś na granicy lód<=>powietrze ulega w głównej mierze odbiciu nazat do lodu. Jasne, że możesz strzelić na nadajniku piezoelementu kilka okresów +/-100V, ale.. Jak se ogarniesz współczynnik sprzężenia elektromechanicznego (zakładam, że wiesz co to takiego), to z elementarnych równań wyjdzie Ci, że "ping" powinien mieć moc impulsową, że hoho.., nierealną. TGC (Time_Gain_Compensation)+kompresja logarytmiczna też tego nie załatwi.. OK, ja bym się bezkontaktowego pomiaru nie podjął. Ale jeżeli Ty masz lepszego pomysła, to zupełnie serio jestem ciekaw.

============

Srutututu, gacie z drutu... Nieee, nie sądź że nie doceniam Waszego/Twojego doświadczenia w Temacie,ale nie sądź że coś takiego na bazie ultradźwięków porządnie zadziała. Może masz jakieś tam jeszcze inne pomysły, inne metody pomiarowe, ale na fali akustycznej polegniesz Kolego na pierwszym stopniu wzmocnienia (LNA).

Reply to
stchebel

W dniu wtorek, 11 lutego 2014 17:18:45 UTC+1 użytkownik Wieslaw Bicz napisał:

BZDURY!! Ciutę droższy przetwornik ultradżwiękowy (400kHz), w stówce można się zmieścić. Przetwornik A/C pod rozdzielczość 1cm musi zapychać trochę szybciej. A niechaj nawet będzie 10MSPS (8-bit wystarczy). Koszt <10$. Analogówa IDENTYCZNA jak w czujniku cofania Trabanta, Skarpety i tym podobnym.. Jak się nie znasz, to nie doradzaj głupot..

I nie fandzol o USG, NDT, bo to zupełnie inne wymogi pomiarowe. Tu akurat rozchodzi się ino o pomiar odległości. Jak się nie znasz na czymś, to ino słuchaj bardziej doświadczonych, a głupot nie fandzol.

Reply to
stchebel

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Jeśli lód ma więcej niż 10 centymetrów to można po nim jeździć czołgiem.

Czołgiem może, tam masa się rozkłada na dużą powierzchnię. Ciężarówką raczej nie. Zobacz "Na lodowym szlaku" czy coś w tym rodzaju. Wojtek

Reply to
wowa

W dniu wtorek, 11 lutego 2014 19:25:13 UTC+1 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

================

AHA!! Ino nie podpieraj sie tutej argumentem "Ja robię w firmie co się na tym zna i ultradźwięki opyla". I Klękajcie przede Mną Narody!!

Baaa.. , nawet linka na firmę podałeś. Pełen szacun jeśli chodzi o produkty firmy, nowatorstwo , i takie tam.. Ale Ty głupot nie pleć...

Reply to
stchebel

W dniu 2014-02-11 18:54, snipped-for-privacy@gmail.com pisze: >

Ponieważ zajmuję się takimi rzeczami od prawie trzydziestu lat, a ultradźwiękami w powietrzu od przynajmniej 15, to mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że to się da zrobić, ale jeszcze z 7 lat temu nie podjąłbym się.

Problemy odbicia na granicy gaz/ciało stałe są mi doskonale znane. Nie przypadkowo zrobiliśmy urządzenia do testowania płyt pilśniowych, folii, itp. pracujące na transmisji, gdzie są dwa takie odbicia.

Sygnał użyteczny da się odebrać nawet wtedy, kiedy przechodzi przez kilka warstw oddzielonych powietrzem.

W. Bicz

optel.pl

Reply to
Wieslaw Bicz

W dniu 2014-02-11 17:34, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

No odpowiedz dałeś na poziomie kogutka444. Klękajcie narody.

Reply to
invalid unparseable

W dniu wtorek, 11 lutego 2014 21:14:21 UTC+1 użytkownik Paweł Kasztelan napisał:

A po co lepsza odpowiedź? Trzeba mieć małe myszki w głowie żeby szukać lepszego rozwiązania niż zrobienie dziury i zmierzenie jaka jest głęboka.

Reply to
kogutek444

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.