pomiar częstotliwości

Witam Zbudoawłem miernik częstotliwosći jako skala do radia KF. Mam problem z wyskalowaniem. posiadam miernik metex3850D z pomiarem częstotl. do 40MHz, jednak do 2 miejsc po przecinku. To o wiele za mało.

Podałem sygnał z "testera kwarców" 10,240Mhz odczyt na metexie 10,23 odczyt na mierniku 10,2394.

W jaki sposób poprawnie wyskalować miernik? Pozdrawiam Krzysztof

Reply to
Krzysztof L
Loading thread data ...

Czy skalibrować? Ten multimetr mało dokładny. Polecam:

- znaleźć kogoś z dobrym częstościomierzem

- PLL lub zdudnić generator z jakąś stacją radiową AM, np I PR na długich (ewentualnie w pobliżu stacji - pomiar bezpośredni)

-

formatting link
Michał

Reply to
Michal Lankosz

Krzysztof L napisał(a):

W ten sposób to raczej ciężko będzie ;-) Trzeba zdobyć jakiś wzorzec o odpowiedniej dokładności. Są w sprzedaży generatory kwarcowe, które mają dokładność do kilku miejsc po przecinku. Np. 4.00000 MHz i te miejsca po przecinku są bardzo ważne, lub kalibrować z jakimś fabrycznym częstościomierzem.

Reply to
Krzysztof Piecuch

Posiadam miernik metex 3850D z zakresem do 40MHz, jednak dokładość pomiaru do 2 miejsc po przecinku. Np: kwarc 8MHz wygląda tak: 7,99MHz Można ww. miernik zmusić do pracy z dokł do 4ch miejsc po przecinku?

Chyba poszukam kogoś z dokładym miernikiem.

Dzięki i podarawiam Krzysztof

P.S. posiadam kilka kwarców (głównie z demobilu) opisanych z dokładnością do 5 lub nawet 6 miejsc po przecinku. Pytanie: jest to zmierzona i zapisana częstotl? czy tak jak inne mają prawo mieć odchyłkę? W grę wchodzi jeszcze wiarygodność mojego testera kwarców.

Reply to
Krzysztof L

masz rację, skalibrować.

Zbyt trudne. PRI 227kHz ale jak to wykorzystać?

poszukam kogoś z dobrym miernikiem.

Pozdrawiam

Reply to
Krzysztof L

Mają, szczególnie w różnych układach generatorów. poszukaj na allegro gotowego generatora (ale nie takiego małego "komputerowego" tylko jakiegoś tcxo albo gkkt (to to samo). Te elpod-owskie były z dokładnością do 5 miejsc po przecinku (na poziomie MHz) czyli np.

8,50208MHz. Mój pomimo 26 lat od daty produkcji trzyma częstotliwość.

MAc

Reply to
MAc

Ja zrobilem tak: kiedys tam z plyt glownych powyciagalem mnostwo generatorow kwarcowych. Pomierzylem je wszystkie moim niskalibrowanym miernikiem i zapisywalem wyniki. Mozna przypuszczac, ze w temperaturze pokojowej pomiary beda porozrzucane gaussowsko wokol wartosci oczekiwanej (wydrukowanej na obudowach generatorow; generatory mialy rozna czestotl, ale to nawet lepiej). Okreslilem te wartosc oczekiwana (a raczej te wartosci) i skalibrowalem miernik. Na poczatek wystarczylo;)

pozdrawiam,

Reply to
Fimek

A to jestem nieco zdziwiony - tez mam ten miernik, ale IMHO on juz przy ~100kHz ma klopoty z czuloscia i klamie mocno.

Trudno powiedziec co w srodku - ale czesto w tej klasie to jest przetwornik f na wypelnienie i pomiar napiecia. Wtedy jest z zalozenia malo dokladne.

Moze tak - zwykle kwarce daje sie odstroic o ok 100 ppm. Czyli w zaleznosci od uzytego generatora mozesz sie takiej odchylki spodziewac ..

J.

Reply to
J.F.

"Krzysztof L" news:e6199h$8dp$ snipped-for-privacy@news.wp.pl

Na dziś dzień 225 kHz Zrobić odbiornik częstotliwości wzorcowej i jazda. Czy dobrze widzę, że jesteś z łódzkiej okolicy? Tam sygnał nadajnika z Solca powinien być dość dobry, bo u mnie w krakowie marniutko ostatnio.

Reply to
Andrzej Litewka

-lekko przerobic z czestosciomierza na zegarek i sprawdzic ile sie spieszy na dobe,

-zmierzyc czestotliwosc kwarcu w dobrze dzialajacym zegarku [jakas sonda bezdotykowa na mosfecie by sie przydala]

P.S. ktos ma pomysl czemu radio na UKF pokazuje 0.3MHz mniej ? Radio mi juz ukradli, wiec pytanie jest retoryczne :-)

J.

Reply to
J.F.

Białystok - niestety, chyba daleko do czegokolwiek :(

Pozdrawiam Krzych

Reply to
Krzysztof L

PR1 od kilku lat już 225 kHz - dzielenie przez 9 nie jest trudne.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mogę spróbować z generatorem, mam gdzieś starą płytę główną. jakie napięcie podaje się do generatora?

pozdrawiam Krzych

Reply to
Krzysztof L
5V; dostarczasz je tak, jak do standardowego TTL'a (7 - masa; 14 - plus), a sygnal odbierasz z nogi 8. Zaznaczam tylko, ze roznie to z tymi generatorami bylo. Niektore mialy wrecz szokujaco dobra czestotliwosc w odniesieniu do tego co napisane na obudowie bylo (sprawdzilem na fabrycznym sprzecie), a inne mialy rozrzuty; na szczescie raczej gaussowskie: niektore w gore, niektore w dol (wszystko zgodnie z napisem 10ppm, badz 100ppm - zwykle stabilnosc jest napisana na obudowie). Pomiar jednego generatora raczej nie bedzie za bardzo miarodajny.

Tak czy inaczej - zycze powodzenia!

--
Fimek
Reply to
Fimek

PR I to 225KLz od kilkunastu juz chyba lat (odkad na falach dlugich przestawiono stacje z rastra Nx9kHz na raster 5+Nx10kHz.

A moze sprobowac poszukac jakiejs krotkofalowej stacji wzorcowej (moze WWV da sie odebrac?

Reply to
Dariusz K. Ladziak

W modzie rownoleglym przy uzyciu trymera. W modzie szeregowym wtracona indukcyjnoscia mozna znacznie bardziej odstroic - ale im bardziej sie odstroi kwarc tym bardziej sie psuje jego stabilnosc (bo malo na ogol stabilny element dostrojczy bardziej na wynikowa czestotliwosc wplywa).

Reply to
Dariusz K. Ladziak

bo miales posrednia nastrojona na 10.4 zamaist 10.7 a ustrojstwo mierzy czest heterodyny...

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Ale od czego sie tak przestroila ? I to ceramiczny filtr oraz cewka w detektorze FM ? Nie uwierze.

CHyba ze jakas zworka wypadla, a scalak mial mozliwosc dwoch posrednich .. stosowalo sie 10.4 zamiast 10.7 gdzies ?

J.

Reply to
J.F.

"Krzysztof L" news:e61br6$9ll$ snipped-for-privacy@news.wp.pl

Czyli z mojego dedukowania wynika, że jesteś bliżej Solca jednak niż ja. Więc sygnał 225 kHz powinien być u Ciebie mocniejszy.

Reply to
Andrzej Litewka

nie ważne, i tak nie potrafię tego wykorzystać. Potrzebowałem ustawić BFO z dokładnością do 100Hz. narazie ustawiłem 'na ucho". Do nadajnika (oddzielny GFN) poszukam kogoś życzliwego z odbiornikiem w SP4.

Dzięki i pozdrawiam Krzysztof

Reply to
Krzysztof L

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.