Polska 240->120 USA i Sony Bravia

Znajomi wrócili z USA, nawieźli wszelkich sprzetów na 120V/60Hz, poproszę o wszelkie info i wymiane doświadczeń na ten temat. tzn czy i gdzie są dostępne przetwornice, Transformatory itd. czy jest cos czego nalezy unikać itd.

2 temat: Telewizor Sony Bravia, niestety na 120V, telewizory są zasilane z przetwornic, czy istnieje możliwość wymiany modułu lub serwisowego przełączenia przetwornicy TV na 240V/50Hz, czy ktoś to przerabiał i z jakim skutkiem ?.

pozdr AK

Reply to
Andrzej Kmicic
Loading thread data ...

Andrzej Kmicic pisze:

Sprawdz dokladnie tabliczke znamionowa bo od wielu lat robi sie przetwornice pracujace od 100V do 220V

Reply to
games

Dnia 14.11.2009 Andrzej Kmicic snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał/a:

Od napięcia 110/220V 50/60Hz, pal/ntsc, klawiatur pc, gsm 1900, skoku syntezy w tunerach fm, braku pl lokalizacji, innych czesciach zamiennych, na gwarancjach kończąc.

Reply to
Sergiusz Rozanski

Należy dokupić autotransformator odpowiedniej mocy, np jakiś ATST w obudowie, z amerykańskimi gniazdami, z firmy

formatting link
Nie wono używać podobnych do tego wynalazków:
formatting link
śli jest to lekkie pudełko z podaną mocą rzędu 1600W to nie jest to transformator obniżający napięcie tylko elektroniczny układ z triakiem, działający na zasadzie cięcia sinusoidy sieciowej. Nadaje się wyłacznie do grzałek, czajników, żelazek, żarówek, czasem do elektronarzędzi. Urządzenia elektroniczne skutecznie zabija, bo przepuszcza prawie maksymalną wartość szczytową naszych 230V.

Co do telewizorów z USA - podstawowym problemem nie jest napięcie zasilania tylko różnica standardów telewizyjnych USA/Europa. Obawiam się, że będzie na nich można oglądać tylko filmy z amerykańskiego DVD i ewentualnie z komputera. Z powietrza u nas niczego nie odbierze, ani programów analogowych ani cyfrowych. Bardzo prawdopodobne, że także nie pokaże się sygnał z naszych tunerów satelitarnych.

Radzę ostrożnie ! Przeróbki nieopłacalne.

Reply to
Wmak

Bzdury wasc piszesz, bylem na taiwanie i jakos nie mialem problemow z korzystaniem z ichniej sieci energetycznej zeby podlaczyc laptopa a maja identyczna jak w USA. Kupilem tez u nich drukarke HP ktora bez problemu dziala na 220V poniewaz od wielu lat chinczyki produkuja uniwersalne przetwornice i moduly zasilajace 110-220V.

Problem 220V dotyczy naprawde starych urzadzen a nie sadze zeby ktos przywozil do polski stary zlom.

Reply to
games

Andrzej Kmicic pisze:

Wiele lat temu znajomy nazwoził z USA sporo ichnich fajnych elektronarzędzi i AGD. Nie chcąc bawić się w osobne trafo do każdego urządzenia, użył jednego trafa sporej mocy i położył dodatkową instalację 110 V w mieszkaniu i w warsztacie.

Reply to
PeJot

games pisze:

Nie tylko - niekiedy producent celowo konstruuje nowe urządzenie tak, by było przystosowane wyłącznie do jednego standardu. Pierwszy z brzegu przykład to zasilacz do odkurzaczy Roomba - całkiem fajny zasilacz impulsowy który spokojnie mógłby pracować na 230V gdyby nie warystor na

175V i kondensator za mostkiem na 200V. Po wymianie tych dwóch elementów pracuje na 230V bez zarzutu.
Reply to
Darek R.

Urządzenie pracujące na 110V potrzebuje za mostkiem kondensatora o dwukrotnie większej pojemności niż przy 220V, żeby zapewnić takie samo napięcie tętnień. Problem jednak w tym, że przydałoby się napięcie tętnień jeszcze niższe, czyli pojemność jeszcze większa. I takich różnic jest znacznie więcej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz pisze:

Za jakim mostkiem, od dobrych 10 lat produkuje sie uniwersalne przetwornice impulsowe. Chinczyki produkuja od kilku juz dobrych lat uniwersalne zasilacze do wiekszosci sprzetow bo sami maja kilka roznych systemow zasilania a nikt nie bedzie robil extra produkcji bo jakis europejczyk bedzie chcial kupic.

Reply to
games

games pisze:

Za mostkiem w zasilaczu impulsowym. Widziałeś kiedyś schemat jakiegoś zasilacza impulsowego na oczy?

Ten zasilacz do Roomby nie jest jakimś chińskim wynalazkiem tylko bardzo porządną konstrukcją opartą na TOP245. Producent CELOWO robi tak te zasilacze żeby działały tylko na 110V - wszystkie elementy są dobrane na napięcie zasilania 80-240V oprócz właśnie tego kondensatora i warystora. Ten sam producent oczywiście sprzedaje swoje roboty-odkurzacze także na rynku europejskim - z europejskim zasilaczem i dużo drożej niż w USA.

Reply to
Darek R.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.