Połączenie masy sygnałowej z ziemią? KTOŚ WIE????

Zauważyłem że czasem w urządzeniach audio mamy "2 masy":

  1. Sygnałowa - na płytce drukowej, ekranach kabli, obudowach potencjometrów, itd.
  2. Masa na obudowie, do której podłączony jest też przewód ochronny z wtyczki 230V.

Przeważnie obie masy są podłączone nie bezpośrednio ze sobą, ale przez rezystor rzędu 4,7oma/5W zbocznikowany kondensatorem około 0,47uF/150V lub więcej.

Buduję mikser i myśle że też bym tak podłączył. Czy to coś da i co????? Dziękuję za pomoc

Reply to
Bartekl
Loading thread data ...

Użytkownik "Bartekl" snipped-for-privacy@nospam.pl napisał w wiadomości news:43a6f842$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Prowadzenie masy w urządzeniach audio ma szczególny wpływ na poziom przydźwięku i ew wzbudzanie się wzmacniacza. Podział na 2 masy wynik z chęci ograniczenia pętli łączącej urządzenia poprzez styk PE w gnieździe sieciowym i jest jak najbardziej poprawny. Są pewne podstawy prowadzenia mas gwieździstych, szyn masy, musisz się z tym zapoznać z literatury. Czasem jedno nieprzemyślane połączenie niweczy trud ekranowania i odsprzęgania. Dlatego jeśli masz możliwość oceny takiego rozwiązania w Twoim przypadku musisz się nad nim zastanowić, oczywiście potem trzeba być konsekwentnym w prowadzeniu mas i sygnałów.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Jeśli tylko o to chodzi, to teoretycznie można by połączyć te masy tylko rezystorem powiedzmy 100kom dla likwidacji prądów statycznych zmostkowanym kondensatorem dla prądów zmiennych !

Reply to
Bartekl

Użytkownik "Bartekl" snipped-for-privacy@nospam.pl napisał w wiadomości news:43a7c8b1$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Tak można, ale zaważ że z jakiegoś powodu ten opornik jest małej wartości i dużej mcy - żeby ew przebicie izolacji trafa czy też duży upływ nie uszkodziło reszty, a zostało uziemione, oraz wywołało zadziałania odpowiedniego zabezpieczenia. (Urządzenie pod tym kątem musi spełniać określone normy których ja nie znam) Windowanie jego watości w górę bez uzasadnienia technicznego jest więc bezsensowne, a nawet może być niebezpieczne - i pewnie będzie dla pozostałego sprzętu

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Rozumiem. Pytanie czy taki opornik nie jest sztuką dla sztuki, bo jeśli i tak inne urządzenia - połączone z naszym - mają masy gniazd sygnałowych na obudowie (która połączona jest skolei z uziemieniem z gniazdka) to i tak potencjały się wyrównują i nasze 'rozdzielenie mas' nie ma sensu..? A chyba większość urządzeń tak ma

Reply to
Bartekl

Użytkownik "Bartekl" snipped-for-privacy@nospam.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Drugie urządzenie może mieć masę gniazd bezpośrednio spiętą z PE, jak w twoim będzie spięta to powstaje pętla, zapięta poprzez gniazda sieciowe. Różnice napięć spowodują przepływ prądu i przydźwięk sieciowy, włączając w obwód niewielki rezystor ograniczasz ten prąd. Faktycznie nie wszystkie graty tak mają ale i nie wszystkie graty mają połączone obudowy z PE. Albo konstruktor miał co innego na uwadze, albo inne normy :-)

Reply to
Ukaniu

wśród gratów powszechnego użytku domowego mało które mają połączenie masy z PE. Niektóre wzmacniacze Unitry miały na obudowie punkt do uziemiania.

Reply to
krychu (musk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.