Podstawy elektroniki - glupie pytanie

Witam szanownych grupowiczow,

jestem dosc teoretykiem, mam podstawy w zakresie matematyki i fizyki ciala stalego, potrzebuje jakiejs ksiazki (w dowolnym jezyku, pod warunkiem, ze bedzie to polski, angielski, albo rosyjski), ktora wprowadzi w temat elektroniki analogowej. Nie potrzebuje tlumaczenia o krasnoludkach zwanymi elektronami, ktore biegna omijajac wszystkie szykany w kawalku miedzi, ani rozwazan na temat rownania Schrodingera przy potencjale periodycznym. Szukam czegos, co nie bedzie zawieralo wypowiedzi typu 'tutaj jest kondensator, tu bedzie calka wiec to pominiemy', ani rozwazan scisle teoretycznych, tylko jakiejs pozycji, ktora bedzie przedstawiala mozliwie sensowne wprowadzenie do w miare szybkiej analizy rzeczywistych ukladow elektronicznych.

Zdaje sobie sprawe, ze wyglada to troche, jakbym opisywal swoja wymarzona narzeczona, ale moze przez przypadek istnieje pozycja, ktora nie jest dla uposledzonego matematyczno-fizycznie i do tego jest praktycznie nastawiona, dlatego tez pytam:)

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka
Loading thread data ...

W dniu sobota, 26 lipca 2014 00:40:04 UTC+2 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Uspokój się Chłopie!! Nie tragizuj... Skoro znasz r. Schroedingera, Zakaz Pauliego, teoretyczne podstawy przewodnictwa (kinetyczno-molekularne [Drudego]), jeżeli znasz co to są poziomy energetyczne i takie tam "skoki w boki", to domyślam się że jesteś chłopie po Fizyce, albo coś w tych okolicach.

Eee tam chłopie, weż się tym nie przejmuj. Widzę,że chesz, i to jest najważniejsze. Książki na początek? Zacznij sobie od własnego wydumania byle jakiego układu logicznego. Rozpisz to, w/g praw d'Morgana. Wygooglaj sobie bramki jaki będą Ci potrzebne. No i weź to pospawaj do kupy.

I nie bój się tego, ja też po Fizyce, stary jak baobab, a robię filtry 40-go rzędu na FPGA. Ot, to taki scalak, nie ma się czego bać.

Wejdź sobie np na

formatting link
, na legalu zassij WebPacka, poeksperymentuj 'na sucho' i tyle...

Tak wszyscy zaczynają !!

Reply to
stchebel

i nie słuchaj głupków jak wyżej...

Reply to
feldmarszałek tusk

W dniu 2014-07-26 00:40, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Ja bym zaczął od Horowitza:

formatting link
to duuużo czytania. W sam raz na wakacje....

Reply to
Andrzej

W dniu 26.07.2014 03:24, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Przecież on się pyta o analogową. Może chciałby wiedzieć jak działa np. wzmacniacz operacyjny. Horowitz jest tu dobrym pomysłem.

Książki na początek? Zacznij sobie od własnego wydumania byle jakiego układu logicznego. Rozpisz to, w/g praw d'Morgana.

Tu by się przydało z kolei coś syntezie układów cyfrowych.

Nie wszyscy zaczynają od FPGA. Jedni zaczynają od opampów, inni od NE555 a jeszcze inni od atmelka :)

Reply to
Mario

prawda jest taka, że wszystkie książki są do bani, tak jak napisałeś, autor coś pisze, po czym stwierdza, że to za trudne dla czytelnika i zaczyna pierdzieć o czymś innym - i całość się powtarza... śmieszne są te stwierdzenia polecające jakieś książki - widać, że ich nie czytali, tylko im się wydaje (RM?)...

jeśli Ty jak i ja zauważasz ten problem, to zapraszam Cię na moje forum:

formatting link

Reply to
invalid unparseable

ja to się tylko zastanawiam, czemu te jebane powskie skurwysyny nic nie publikują... dostają tytuły, a publikacji żadnych... a to ci dopiero system...

Reply to
invalid unparseable

Polecam skrypt Politechniki Warszawskiej:

Uklady Elektroniczne, Cz, I - Uklady analogowe liniowe, Nosal, Baranowski, WNT Warszawa. Wydanie ktore mam na polce nosi date 2003 i na pewno nie jest najnowsze.

Polecam tez czesc II i III, Czesc II to uklady impulsowe i nieliniwe, Czesc III to uklady i systemy cyfrowe. Autorem tychze jest Baranowski i inni.

Jezeli interesuja cie podstawy, to polecam 3 tomowe dzielo Osiwskiego (plus inni autorzy) pod wspolnym tytulem Teoria Obwodow. Bylo wiele wydan.

Powyzsze podreczniki do dzis sa uzywane na Politechnice Warszawskiej. Napisane przystepnie; doskonale nadaja sie do samodzielnego studiowania

A.L.

Reply to
A.L.

to Mu doradziłeś... a może powiedz Mu, żeby wystartował na PW, tam to go dopiero nauczą... co RM?

Reply to
invalid unparseable

W ramach cwiczenia ukladow ANALOGOWYCH?...

A.L.

Reply to
A.L.

A inni od zwyklego tranzystora...

Era tranzystorow bynajmniej sie nie skonczyla. Tylko malo kto umie cos z tym zrobic. Wszyscy na scalakach, ktore myslenia na ogol nei wymagaja

A.L.

Reply to
A.L.

W dniu 26.07.2014 15:32, feldmarszałek tusk pisze:

Powszechnie wiadomo, że dla ciebie wszystkie książki są za trudne. Ale to miłe, że na powitanie nowego przybysza wyszedł także nasz wioskowy głupek.

Reply to
Mario

W dniu 2014-07-26 17:41, Mario pisze:

amen pedale

Reply to
invalid unparseable

kropelka pisze tak:

na jutubku dużo jest.

formatting link

formatting link

Reply to
PiteR

użytkownik A. L. napisał:

Niby tak, ale godzina pracy projektanta kosztuje. Podzespoly trzeba zamowic, a to kosztuje. Calosc trzeba poskladac do kupy - koszt. Projekt robiony "na piechote" wymaga raczej wiecej dm2 obwodu.

Reply to
leming.show
[...]

No i po jakiego wacka to ruszasz? ZAGŁODZIĆ trolla trzeba.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

tylko się roman nie zesraj...

Reply to
feldmarszałek tusk

Ja mowie o NAUCE. Oczywiste jest za jak sie robi naprawde to sie idzie na skroty. Ale nei wyobrazam sobie aby kogos mozna bylo uczyc wzmacznaiczy operacyjnych nei nauczywszy go pzredtem co to jest tranzystor

A.L.

Reply to
A.L.

użytkownik A. L. napisał:

Tu sie zgadzam. Przy okazji polecam plik 17MB na samym dole.

formatting link

Reply to
leming.show

Dnia 2014-07-26 16:46, Użytkownik A.L. napisał:

No teraz ćwiczenia obwodów analogowych zaczyna się od migającej diody w Arduino :D

L.

Reply to
Luke

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.