Podłączenie enkodera przez optoizolację...

Witam, Muszę podłączyć enkoder przez optoizolację ponieważ po prawej stronie (patrząc na schemat -

formatting link
) masa układu jest na dużo wyższym potencjale niż masa po lewej stronie i podłączenie bezpośrednie było by jeśli nie niemożliwe to niebezpieczne...

Część schematu od znaku "?" na prawo to kawałek oryginalnego schematu, gdzie enkoder wpięty był bezpośrednio.

Jak podłączyć transoptor?

Pozdro! X

Reply to
Xaveri
Loading thread data ...

Czy tak -

formatting link
będzie "wystarczająco dobrze"? Tzn. czy enkoder 32 imp/obrót (8kHz przy 15 000obr/min) będzie działał poprawnie ??

Pozdrawiam X

Reply to
Xaveri

Jest prawie OK.

  1. Wzmacniacz oper. powinien mieć histerezę, by "uprostokątnić" napięcie wyjściowe.

2., R32 może wymagać doboru w pełni zmontowanym układzie - będzie zależało od warunków oświetlenia otoczenia i jakości drugiego transoptora.

Uwaga - na wyjściu układu mogą być impulsy o Vp-p nawet do kilkunastu olt - gdzie to dalej zapędzasz za kondensatorem ?

Roman

Reply to
Roman

Użytkownik "Roman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:foh3oe$ma6$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Dalej układ wygląda tak -

formatting link
. Pozdro! X

Reply to
Xaveri

Użytkownik Xaveri napisał:

Moja propozycja jest taka:

  1. diodę LED transoptora połaczyć szeregowo z fototranzystorem w enkoderze przez rezystor do plusa (masa - emiter fototranzystora, kolektor fototranzystora do katody LED, anoda LED do rezystora ograniczającego prąd i to do plusa zasilania.
  2. na wyjściu transoptora dać bramki TTL(LS) z wejściami Schmitta (chyba, że ten sygnał idzie do jakiejś analogówki co potrzebuje innych napieć niż 0V/5V). Jeśli to idzie do jakiegoś uC to większość z nich ma wejścia Schmitta i można transoptor wpiąć bezpośrednio z rezystorem podciagającym do plusa.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:fohapi$9hm$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Czyli ostatecznie wychodzi mi coś takiego:

1)
formatting link
co to daje w stosunku do mojego rozwiązania? Tutaj jak enkoder daje 1 - oświetlony to na wejsciu OpAmpa jest 0 U mnie było odwracanie fazy jak enkoder dawał 1 to OpAmp też dostawał 1. Niby to nie ma zadnego znaczenia bo to tylko sprzężenie prędkości ma być, ale...

2) Schmitta dać nie mogę, bo to idzie na układ który może przyjąć PRĄD (ma wejście prądowe) na +/- 1mA. Akurat wyczytałem z datasheeta, że odpowiada to impulsom +/- 1V. Dla ścisłości (może czegoś nie uwzględniłem) jest to TDA1085c -

formatting link
zamiast tachoprądnicy ma być enkoder...

Pozdrawiam! X

Reply to
Xaveri

Użytkownik "Roman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:fohhgn$2sj$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Ale czy dawanie Schmitta w miejsce w którym w standardowej aplikacji jest tachoprądnica, rezystor 22kOhm i kondensator 220nF ma sens? Bo z tacho dostaję sinus o określonym napięciu. Zestaw RC robi mi z tego zaokrągloną piłę (jak to przy ładowaniu i razładowywaniu kondensatora) i to idzie na układ. Więc robienie tutaj "idealnego" prostokąta IMHO mija się z celem.

Reply to
Xaveri

Jeśli impulsy są wypełnione ok. 50% i nie masz dalej jakiejś detekcji fazowej tych impulsów - to naprawdę nie ma żadnej różnicy oprócz mniejszego poboru prądu ze źródła 5V w tym nowszym układzie.

No a co ma do tego Szmidt ? Napięcie masz ograniczone tymi dwiema diodami, zmniejszasz opornik R37 do ok. 1kOhm, aby wyciągnąć te +/- 1mA z wyjścia TTL. I szlus!

Roman

Reply to
Roman

No nie ma. Na tej samej zasadzie niepotrzebny jest ten wzmacniacz. Trzeba tylko dobrać ten transoptor z jak największym współcz. CTR, żeby nie osłabił sygnału swoją obecnością. Sam jednak zasugerowałeś taki początek.

Dokładniej to coś trapezowatego - sinus z obciętymi przez diody poziomo "górami" i "dołami". Jeśli mamy do czynienia z "wyższymi" częstotliwościami to wpływ kondensatora szeregowego maleje.

Cóż. Jest to bardziej "eleganckie" i bezpieczne - eliminacja Shmittem zakłóceń, jednoznaczność sygnału wchodzącego do dalszej analizy. Chyba, że zapewnia to właśnie ta dalsza część układu.

Roman

Reply to
Roman

Może czegoś nie rozumię, podejście dziwne. Ten encoder już ma optoizolację, dać D1 na jednej masie i T1 na innej. Chyba, że napięcie przebicia za małe lub ww. elementy są połączone. K.

Reply to
John Smith

Użytkownik "John Smith" snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał w wiadomości news:foi3et$skb$1@217.76.112.12...

Nie rozumię tylko rozumiem to raz, a dwa - czy kolega umie czytać schematy ? Dla mnie to co narysowałem jest jednoznaczne...

Reply to
Xaveri

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

W linku, który podkreślilem? Nie jest jednoznaczne mnożenie bytów nad potrzebę - po czorta ten transoptor?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

No ale na schemacie masa enkodera, to nie ta sama masa co od operacyjniaka.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Ma Kolega rację, toż to mój własny błąd ortograficzny,

więc może, bez nerwóf, Kolega wyjaśni mnie, po co druga (OK2) szeregowo (wględem napięcia przebijającego) włączona izolacja galwaniczna? Transoptory szczelinowe (tu encoder) z racji swojej budowy powinny mieć duże napięcie przebicia. K.

Reply to
John Smith

A w czym to przeszkadza? Bo w to, że dioda oświetlająca jest też podłączona do masy siakoś nie wierzę.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mnie też się nie chce wierzyć. K.

Reply to
John Smith

Użytkownik "John Smith" snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał w wiadomości news:foif1r$lrk$1@217.76.112.12...

Dobra wyjaśnijmy sprawę do końca bo już sam zaczynam mieć wątpliwości...

OpAmp i układ z jego strony zasilany jest z takiego oto zasilacza beztransformatorowego:

formatting link
Wszystko jest ok dopóki na GND jest przewód neutralny instalacji elektrycznej... Co się stanie jak podłączę odwrotnie zasilanie (MAINS) tzn. zamienię fazę z zerem ?

Reply to
Xaveri
[ciach]

Normalne, faza będzie na masie. Czasem to przeszkadza, czasem nie.

Na marginesie, do tego zasilacza beztransformatorowego miałbym uwagi:

- bezpiecznik 10A trochę za duży;

- brak układu zapobiegającego wzrostowi napięcia na C9 ponad 25V, przy braku obiążenia wyleci z hukiem;

- R18 trzeba policzyć, z układu, mam nadzieję, nie będzie pobierany prąd rzędu 0.5A. Literka 'T' na końcu 7815T jest mocno niepokojąca.

- R17 też wygląda na nieprzemyślany.

Wracając do schematu, dioda D1 z czego będzie zasilana? Ze ścinków wiedzy wynika, że to obwód po stronie bezpiecznej dla użytkownika. Kręci on gałką enkodera a sygnał jest przekazywany na "stronę niebezpieczną". Zwracając uwagę na "mosty" można stwierdzić - CNY17F jest zbędny. Dioda D1 po "stronie bezpiecznej" zaś T1 po "stronie niebezpiecznej". K.

Reply to
John Smith

Użytkownik "John Smith" snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał w wiadomości news:foiodj$gf5$1@217.76.112.12...

No i teraz mogę napisać po co CNY17 :).

Faza będzie na GND - do tarnsoptora poleci kabelek z wtyczką - zwykłym canon

9-pin. Wolałbym tam nie mieć pełnego napięcia sieci bo a nuż widelec ktoś dotknie...

Co do bezpiecznika to jest on głównie dla silnika który ma znamionowe 6,7A. Czyli przed C9 dać zenerkę na 22V na przykład? Całość nie będzie pobierać pewnie nie więcej niż 50mA więc będzie tam

78L15...
Reply to
Xaveri
[ciach]

Notośmy się dogadali.

Zenerka musi mieć odpowiednią moc! Trzeba założyć warunki jak najbardziej niekorzystne. Pomyśleć nad sygnalizacją takiego stanu!

To samo dotyczy bezpiecznika, uszkodzenie silnika prawdopodobnie przepali bezpiecznik ale uszkodzenie się zasilacza, tego bez transformatora, już nie! Canon 9-pin nie jest przystosowany do przenoszenia napięć rzędu 230V! Chociaż w praktyce tego nie widać. K.

Reply to
John Smith

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.