Podciąganie wejść AVRa przez LEDa?? ;)

Witam!!

Tak mnie zastanawia, co się stanie, jeśli wejście w AVRze ustawione na Hi-Z podłączę przez rezystor i LEDa do masy lub VCC (odpowiednio anoda LEDa do VCC albo katoda do masy). Chodzi mi o to, czy mogę się spodziewać jakiegoś konkretnego stanu na tym wejściu, czy będzie loteria?? Chodzi o to, że w urządzeniu jest możliwość sterowania LEDami od strony katody lub anody. Chciałbym jakoś sprawdzić, która z opcji jest wykorzystywana. Dodam, że wszelkie zabiegi sprzętowe są w tym zastosowaniu nieopłacalne. Chcę po prostu zwolnić osoby, które będą chciały sobie takie coś zbudować z obowiązku ustawiania jumperem albo w programie typu użytych LEDów. Myślałem, żeby wejścia podciągnąć przez wewnętrzne rezystory, ale wtedy napięcie w przypadku wspólnej katody przekracza 1V - czyli górną granicę pewnego stanu niskiego.

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop
Loading thread data ...

Użytkownik Piotr Chmiel napisał:

Coś mi się wydaje, że wiem co poeta miał na myśli... ;-) Dla przykładu: Napisać program na ATtiny15 do mrugania diodą LED. Dioda ma mrugać na zasadzie 1 sekunda świeci, 2 sekundy ciemna. Układ ma działać prawidłowo bez względu na to, do którego pinu PORTB zostanie podłączona dioda LED (z opornikiem) i czy jest podłączona od strony GND czy VCC (oczywiście pomijamy przypadek podłącznie diody w kierunku zaporowym). Pozostałe piny portu B mają pozostać jako wejściowe.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

hmmm może chodzi o przyciski z LEDem? Też nie kumam, po co podciągać LEDa skoro go można wysterować i tak się na ogół robi. Jedyny sens tego widzę taki, że mamy przycisk zwierający który równocześnie zapala LEDa i daje sygnał na wejście, autor się martwi że mu LED tego nie podciągnie do odpowiedniego stanu logicznego wejścia. Ale jeśli tak to bez sensu bo wystarczy wewnętrznie podciągnąć wejście do zasilania, LEDa wpiąć z rezystorem prądowym do zasilania i całość zwierać przysiskiem do masy. W stanie rozwartym wewnętrzny rezystor podciągający da Vcc na wejściu logicznym, a po przywarciu do masy przyciskiem będzie 0V i tyle. Więc po co te kombinacje ? Może autor coś rozszyfruje ;-)

Reply to
Zibias

Hmmm.. no nie wiedziałem, że to aż tak zaszyfrowane jest ;)... Ale oki, po kolei. Chodzi o to, że do AVRa mam podpiętą diodę led z opornikiem. Oczywiście wiem, do którego pinu jest podpięta itp. Ale powiedzmy, że nie wiem, czy tą diodę mam zapalać stanem niskim czy wysokim, czyli czy z drugiej strony jest podłączona do VCC czy go GND :)... . I chcę, żeby program sam się zorientował jak ta dioda jest podłączona. Naturalnie przypadki, że dioda jest włączona zaporowo - odrzucam :)... Dodam, że do AVRa podłączona jest TYLKO dioda z rezystorem, bez żadnych przycisków czy innych dodatków ;).. . Czy to jest jasne? Jak tak, to teraz mój pomysł: chodzi o to, żeby przełączyć dany pin jako wejście niepodciągnięte. Jeśli założymy, że takie wejście to idealna przerwa, to dioda powinna nam podciągnąc ten pin albo do VCC albo do GND - w zależności gdzie jest podłączona. Nie wiem tylko, jak prądy polaryzacji wejść i np. zakłócenia mogą wpłynąć na skuteczność działania tej metody. Na jednym egzemplarzu zadziałało, ale mi chodzi o to, żeby to była metoda powtarzalna :)... . Czy teraz już wiadomo o co mi chodzi?? Przepraszam, że tak to zakręciłem.. to trochę dziwny pomysł, dlatego trudno ubrać mi go w słowa :)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Użytkownik Konop napisał:

Pomysł wcale nie taki dziwny. Taki samokonfigurujący się algorytm :-) Jakiego konkretnie masz AVR-a? Pewnym rozwiązaniem byłoby podpinanie LED-ów pod nogi, które są przy okazji wejściami przetwornika ADC. Krótka seria pomiarów analogowych i masz odpowiedź.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.