PLC

Tak sie chcialem spytac kogos kto ma wieksze doswiadczenie z programowaniem PLC, w sumie to edukacyjne i o zakres stosowalnosci pytanie.

Gdybym np chcial uzyc do sterowania winda - ma to sens ? Winda typowa, 5-10 pieter, przyciski w kabinie i na pietrach, fotokomorka/czujnik indukcyjny z przeslona co pol pietra.

Silnik to powiedzmy nie nasze zmartwienie - ma osobny sterownik, 4 komendy realizuje - gora, dol, zwolnij, zatrzymaj. PLC ma wygenerowac te 4 komendy.

Co lepsze modele maja rozne liczniki, ale tak w jezyku drabinkowym to mi sie to dosc upierdliwe i rozbudowane wydaje. Na granicy sensownosci.

A jakbym jeszcze np mial dwie windy i chcial jakis ambitniejszy program ? Czy nawet glupie odklocanie tej fotokomorki, zeby np stan musial byc stabilny przez 0.1s ?

Choc z drugiej strony ... kiedys to chyba na przekaznikach naprawde robili ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu piątek, 16 lutego 2018 13:59:46 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Zapytaj Adam Sz. na grupie pl.misc.budowanie. Cały dom ma do PLC podłączony

Reply to
Kris

Ale po co w ogóle PLC, jaka tego zaleta nad Arduino oraz compatible?

Reply to
Marek

Użytkownik "Kris" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu piątek, 16 lutego 2018 13:59:46 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Ale moze ma prostsza automatyke, a nie priorytetowy sterownik dwoch wind :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu piątek, 16 lutego 2018 15:43:32 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

A czemu Arduino a nie PLC?;) Poszukaj posty Adama na grupie budowlanej i poczytaj ew tam zapytaj. Z 10lat to już u niego działa jak dobrze pamiętam

Reply to
Kris

Bo nie ma Winda Shield do Arduino. Dom Shield też chyba nie ma.

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

W dniu 2018-02-16 o 13:59, J.F. pisze:

formatting link

a.

Reply to
Miller Artur

Tu jest równie padliniasty ale o milimetr dalej od granicy ;)

formatting link
Spora szansa że sterownik wspiera coś z tej okolicy.

Reply to
Sebastian Biały

Domyślam się, że autor bardzo dobrze zna się na PLC, stąd taki wybór z rozsądku i doświadczenia?

Reply to
Marek

Jest na Raspi, i to cyca nie jeden.

Reply to
Marek

"Cyca nie jeden" ?

Hmm , myślę i dalej nie wiem jak połączyć Raspi z cyca...

Adam

Reply to
Adam Górski

Cześć, spotkałem się z windą osobową dwuprzystankową dla inwalidów w pewnym zakładzie chemicznym sterowana plc mitsubishi meltec. Wywalałem plc bo się rozleciał - nie dało się zgrać programu i zastąpiłem go własnym sterownikiem na procesorze st62. Chodzi do dziś... Darek

Reply to
dolczak

Duża liczba sterowników wspiera, choć przyznaję, że ta najtańsze zazwyczaj nie. Siemensa nie, ale już Beckhoff-a każdy, nawet najmniejszy.

Dla mnie to takie ni to pascal, ni to C, ale i tak o klasę lepsze niż bloczki czy drabinki, że o pseudo asemblerze Siemensa nie wspomnę.

Gorąco polecam, bardzo prosty język do nauczenia się, dosłownie w godzinę.

Całą firmę tak opisałem i nie wyobrażam sobie robić to na jakimś Raps. :)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Marek pisze:

PLC ma jedną niezaprzeczalną zaletę - jest kompatybilne elektrycznie*. Jak niby podłączysz czujniki do arduino? A jak będziesz sterował wyjściami? Wiem, a teraz pomyśl, że w układzie masz 80 wejść i tyle samo wyjść, każde może szarpnąć 0.2A i oddać fajnego kopa przy wyłączeniu, gramy dalej? :)

Miłego. Irek.N.

  • jestem elektronikiem, wiem jak podchodzą elektronicy do tego - da się, dopasujemy, a później w maszynie same dzielniki na wejściach i klucze na wyjściach, nierzadko na "pająka" ;)
Reply to
Irek.N.

Wiesz, algorytm jak algorytm, nuuda... Wyzwaniem jest w tym przypadku bezpieczeństwo :) No chyba że to model albo winda dla chomików lub wyłącznie towarowa, choć w tym ostatnim przypadku nie jestem pewien czy łatwiej.

Dawniej budowali sterowanie na przekaźnikach - widziałem te układy tak z

30 lat temu, ale słabo pamiętam - ot szafa z R15-mi czy czymś jeszcze większym. Pamiętam za to, że czujniki były fotoelektryczne oparte o żarówki i przysłaniane blaszkami (stare windy). Każda pozycja (piętro) miała blaszkę na stop oraz przed i po blaszkę na zwolnij. Duża ilość wind z drzwiami wewnętrznymi miała wadę polegającą na błędnych priorytetach. Jak zwalniała to wystarczyło naruszyć krańcówkę drzwi zewnętrznych i omijała krańcówkę stop, zatrzymując się jakieś 50 cm z nisko/wysoko. No i nieśmiertelne 11 przycisków na raz w nowszych, wtedy winda nie miała algorytmu na "spełnij prośbę" :)

Tyle pamiętam z tamtych czasów.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu 2018-02-16 o 20:55, Irek.N. pisze:

Irku każdy sterownik tak można zrobić :)

Bo samo arduino to mało, brakuje mu międzymordzia, tyle że wtedy robi się kanapka mało stabilna mechanicznie i elektrycznie.

I żaden plc nie ma bezpośrednio tyle wejść czy wyjść, wszystkie trzeba rozszerzać a to kosztuje i to sporo.

Eee tam da się bez tylko trzeba umieć :)

Reply to
Janusz

No właśnie. Kanapka nie boli jak sygnałów mało i środowisko przyjazne, ale w pozostałych przypadkach masakra.

No wiesz... teraz to modne są sterowniki bez międzymordzia, a te dokłada się osobno. Cenowo różnie bywa. Jak siemens to drogo, jak Beckhoff to tanio, a jak jeszcze coś innego, to jeszcze inaczej, normalka. W każdym razie zrobienie sensownego międzymordzia obecnie się po prostu nie opłaca, lepiej kupić pasujące do sterownika.

A widziałeś porządnie zrobiony taki interface przez jakiegoś elektronika? Ja jakoś nie mogę sobie przypomnieć.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu 2018-02-16 o 15:43, Marek pisze:

PLC to sprzęt przetestowany, z porządnym zasilaniem, odkłócaniem, optoizolacją wejść i wyjść oraz filtrami np. ADC. Karty wejść ADC mają filtry, optoizolację, możliwość skalowania oraz wprowadzania offsetu. Np. Zakres wejściowy 0-10V zmieniasz na zakres 2-8V i ilość jednostek na np. 20 czy 5000. Karty wyjściowe posiadają autodiagnostykę itp. Nie zdarza się aby PLC w szafie z stycznikami i serwami 250kW zawiesiło się nawet raz przez rok czego nie można powiedzieć o płytce z Arduino. To jest po prostu zupełnie inna klasa sprzętu w cenach zupełnie różnych.

Reply to
jacek

W dniu 2018-02-16 o 20:55, Irek.N. pisze:

Może też być 100 lub 1000 wejść analogowych i 500 czy 5000 cyfrowych po fabryce rozsianych po SERCOSie wraz z falownikami wpiętych a wtedy Adriuno nie ma szans a taki np. ControlLogix 5580 radzi sobie dobrze...

Reply to
jacek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.