"Pionowa" magistrala szeregowa ;-)

Kontynuując wątek BMSa zastanawiam się nad magistralą szeregową (zrobioną na GPIO) umożliwiającą transmisje między układami o różnych poziomach napięcia zasilania. Dokładnie sprawa maiła by wyglądać tak:

- Połączone szeregowo w baterię ogniwa litowe, do każdego ogniwa podpięty mikrokontroler nadzorujący ogniwo. Każdy mikrokontroler musi wysyłać i odbierać komunikaty do/z mikrokontrolera głównego który będzie podłączony do najniższego potencjału baterii.

- Szybkość transmisji kilka, kilkanaście bajtów na sekundę.

- Ilość potrzebnych do transmisji IO mikrokontrolera 1-4.

- Każdy mikrokontroler nadzorujący ogniwo może pełnić rolę repeatera.

- Transmisja nie może pochłaniać energii (np. transoptory) a jej implementacja nie powinna być kosztowna.

Reply to
Andrzej W.
Loading thread data ...

Nie ma takich.

Nie demonizowałbym. Przy transmisji 57600bps i 20*8=160 bitach na sekundę do transmisji nadajesz przez niecałe 3 promile czasu. Przy 10mA pompowanym w diodę daje to średni prąd 27uA (a mniej jeżeli założysz, że nie wysyłasz samych '1'). Pracujący procesor w czasie transmisji pochłonie kilka razy więcej.

Mam też pewien pomysł na separację MOSami ale w razie jego wykorzystania projekt modułu komunikacyjnego udostępniasz na zasadzie open hardware - pasuje?

Możesz to dopiąć bezpośrednio do UARTa i wykorzystać phy z procesora (w tym odbiór asynchroniczny podczas gdy core śpi) zamiast rzeźbić.

Reply to
Michoo

W dniu 2012-10-03 16:14, Michoo pisze:

Udostępniam:

formatting link
Co do implementacji na MOSach, to są takie co albo pobierają prąd czas cały i te mnie raczej nie interesują, albo przerzutniki RS pobierające prąd tylko w trakcie przełączania, ale one zaś wymagają sporo tranzystorów i najlepiej globalnego sygnału reset ustawiającego całość logiki w stan znany. Masz jakiś inny jeszcze pomysł?

Pisząc "implementacja" miałem na myśli otoczkę sprzętową wokół mikrokontrolera użytą do przesunięcia poziomów napięcia.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2012-10-03 12:01, Andrzej W. pisze:

A nie możesz "zapiąć się" do jednej spólnej magistrali przez kondensator każdym z mikrokontrolerów, czyli na magistrali dostaniesz tylko f>0 same szpilki, i nadawać/odbierać z przetworzeniem f1=0 (np 1kHz), f2=1 (np

330Hz) - możesz zrobić to nawet softowo, i całkiem spore prędkości uzyskać...
Reply to
BartekK

W dniu 2012-10-03 17:05, BartekK pisze:

Całkiem ciekawy pomysł, dziękuję.

Reply to
Andrzej W.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.