"Piła" do styropianu

Witam Chaciałbym zrobić sobię "piłę" do cięcia styropianu. Z czego zrobić "ostrze"? Myślałem o kawałku spirali od prodiża, ale mi potrzeba odcinek 30 cm. I drugi problem, jeśli krótki drut to jak to zasilić? Bezpośrednio z sieci czy przez trafo? Poproszę o sugestie.

--=olo=--

Reply to
--=olo=--
Loading thread data ...

Użytkownik --=olo=-- napisał:

Z powodzdeniem stosuję do tego celu strunę E1 do gitary elektrycznej. Zasilanie oczywiście przez transformator i to najlepiej z jakąś możliwością regulacji napięcia/prądu.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Na pewno nie bezpośrednio z sieci. Ideałem byłby autotransformator z regulacją napięcia, jesli drut będzie niezbyt gruby (znaczy spirala nie była zbyt dużej mocy) jako prowizorę można też wypróbować szeregowego połączenia tego drutu z dużą,

200W żarówką.

J.

Reply to
Jarek P.

A jakiego rzędu napięcie/prąd jest potrzebny? Czy trafo od Wilgi TS 4/17 bodaże wystarczy do tego 30 cm odcinka spirali?

--=olo=--

Reply to
--=olo=--

Użytkownik "--=olo=--" <xxoloxx@USUN_TOwp.pl> napisał w wiadomości news:eca9qv$7bg$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Gdzieś kiedyś czytałem że ktoś wstawił drut oporowy do ramki od normalnej piłki do metalu. I to działało. Ale jakie napięcie i jaki pad to niestety nie wiem...

Reply to
Szkodnik

4 waty, które ma ten transformator to stanowczo za mała moc. Szacunkowo napięcie i moc obliczysz za pomocą linijki: mierząc całą spiralę oraz odciety jej odcinek (oczywiście mierzysz albo jedno i drugie po wyprostowaniu, albo jedno i drugie przed wyprostowaniem) i dalej z proporcji obliczysz i potrzebne napięcie i moc, jaką spirala będzie pobierać. Otrztymanych wartości nie musisz się trzymać ściśle, napięcie traktuj raczej szacunkowo, a moc dobierz większą, nie mniejszą.

J.

Reply to
Jarek P.

Ja - na ZPT w podstawowej, dzialalo. Tylko za cholere nie pamietam jak to bylo zasilane.

q
Reply to
Jakub Jewuła

PS. Oczywiscie do ramki byl przymocowany jeden koniec drutu oporowego, ramka do podstawy, drugi koniec drutu do kostki.

q
Reply to
Jakub Jewuła

Swego czasu zrobilem ostrze z drutu oporowego, kupionego w sklepie elektronicznym 0,2mm, 7om/m. Jako zasilacz uzylem zasilacz z PC - drut sterowalem poprzez PWM, mialem do tego dodatkowa plytke podlaczana do PC, na niej oprocz tego byly 4 sterowniki silnikow krokowych. Z tego co pamietam na ok. 1m drutu praktycznie zeby ladnie cial musialem dawac prawie max, czyli jakies 12V, 2A, co nam daje 24W.

Reply to
T.M.F.

Użytkownik "Jakub Jewuła" snipped-for-privacy@skanowanie.com.pl> napisał w wiadomości news:ecbiqe$4mv$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Pamiętaj osprężynie naciągającej spirale bo inaczej po zagrzaniu wszystoko sie zluzuje. A zasilanie trzeba eksperymentalnie dobrać i przy tej długości drutu oporowego to bedzie w granicach 20-30 volt przynajmniej u mnie pracowala taka spirala tylko że troszke dłuższa.

Pozdrawiam Gejzero.

Reply to
Piotr G.

--=olo=-- napisał(a):

Widziałem podobne gorące ostrze do cięcia PVC. Zasilacz był zrobiony na bazie transformatora toroidalnego, do którego było grubszym przewodem dowinięte dodatkowe uzwojenie - kilkanaście zwojów. W razie czego zawsze można trochę dowinąć/odwinąć. Taki zasilacz w połączeniu z proponowaną przez jednego z kolegów struną (chyba większa wytrzymałość mechaniczna niż zwykłego drutu oporowego) mógłby zaspokoić Twoje wymagania.

AW

Reply to
AW

--=olo=-- napisał(a):

Taką "piłę" zrobiłem sobie bo właśnie docieplam budynek styropianem 10cm. Płyty mogłem dociąć z dokładnością 1mm - takie paski wycinałem jak uszczelniałem szczeliny pomiędzy płytami

Zrobiłem to z transformatora TS 8/8 i z drutu oporowego rozwiniętego z rezystora drutowego 20R 5Wat.

Transformator powinien mieć jakiś opór a nie pracować na zwarciu bo się zdymi.

Szukałem drutu oporowego w swoich materiałach ale nie znalazłem więc rozwinąłem rezystor.

Udanej pracy.

Pozdrawiam L.

Reply to
Legato

Użytkownik "Legato" snipped-for-privacy@-NOSPAM-o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@-NOSPAM-o2.pl...

formatting link

Reply to
RW

Użytkownik "--=olo=--" <xxoloxx@USUN_TOwp.pl> napisał w wiadomości news:eca9qv$7bg$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Zainspirowany dyskusją na grupie zrobiłem pare testów :)... . Parę miesięcy temu borykałem się z podobnym problemem i zdesperowany o godzinie 4:30 wyjąłem piłę nóż i metodą siłową przepiłowałem styropian :P... . Szkoda, że wtedy nie wpadłem na ten pomysł. Struna SKRZYPCOWA e (dwukreślne) nadaje się idealnie. Mam zasilacz z ograniczeniem prądowym - daje maksymalnie niecałe

3A. Przy prądzie około 1,5A struna wchodzi w styropian jak w masło. Do tego jest dosyć wytrzymała i nawet przy takiej temperaturze raczej nie grozi jej przerwanie. Należy tylko pamiętać, że kilka centymetrów struny po obu jej końcach owiniętych jest jakąś nitką, która przy podgrzaniu dymi się... . Warto więc od razu tę owijkę usunąć. Dodatkowym atutem struny skrzypcowej jest taki "bębenek" umieszczony na jednym jej końcu, umożliwiający montaż. Struna taka ma długość koło 50cm, więc powinno wystarczyć :)... . Aha, kupuj najtańsze i raczej w sklepie, gdzie będą oferowali na sztuki - cały komplet Ci niepotrzebny, bo grubsze struny raczej się nadawać nie będą... .

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Użytkownik Konop napisał:

Ja stosowałem struny E1 z serii "Blues" lub "Rock" miękkie. Są one sporo dłuższe i tez mają "baryłki" na jednym końcu. Do zasilania używam transformatora od kolejki elektrycznej "Pico". Jest o tyle praktyczny, że ma płynną regulację napięcia.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Kilkanascie lat temu kiedy to brat bawil sie w modele latajace na uwiezi zrobilem mu wycinarke do styropianu (profile skrzydel). Rama wyzynarki byla podobna do drewnianej pily ramowej do drewna. Nie pamietam z czego byl drut tnacy. Calosc zasilana z regulowanego prostownika samochodowego (6 do 12V). Podlaczone to bylo dosc cienkimi przewodami (przekroj ok 0,5mm2), wiec pobor produ byl niewielki (przewody sie nie grzaly :), wtedy robilo sie z tego co sie ma pod reka).

Reply to
Qwinto

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.