Pierwszy uklad z mikrokontrolerem

Bede budowal cos takiego :)

Wybor narazie padl na ATmega8. Jako ze bedzie to pierwszy uklad ma byc prosty :)

Urzadzenie bedzie skladalo sie z mikrokontolerka, ekranu LCD 2x16 oraz kilku przysiskow do sterowania.

Oprogramowac to mam zamiar w C (z tego co ktos pisal dostepny jest kompilator gcc na ten mikrokontroler).

Uklad bedzie mierzyl z pomoca przetwornika A/C drgania (probkowanie minimum 1kHz), prztwarzal wyniki (podwojna calka) 1kHz, a wyniki prezentowal na ekranie.

Urzadzenie ma byc zasilane z baterii i jak nabardziej przenosne.

Teraz mam kilka pytan:

1) baterie - potrzebne jest 5V do zasilania mikrokontrolera, rowniez 5V potrzebuje do zasilania akcelerometru. Czy uklad 7805 sie nada - domyslam sie ze dla 4 baterii AA tak. W sumie mam 6V, uklad powinien obnizyc napiecie do 5V. Prad znikomy, wiec nie bedzie problemu. Ale co z akumulatorkami AA? Przeciez 4 akumulatorki maja 4.8V w sumie. Musze dolozyc piaty? ;)

2) Wspolpraca z LCD - gdzie znajde jakis przyklad ukladu na ATmega8 wspolpracujacego z LCD znakowym? Najlepiej w formie tutoriala. Sciagnal bym sobie z elektrody, ale zdaje sie ze nie dziala (permanetnie to, czy tylko dzis?)

3) Start - wogole to co ja bede potrzbowal? :) Z tego co wiem to kabel do programowania ATmega to 3 kondensatorki i 6 kabelkow. Ale gdzie znajde schemat - elektroda dalej nie dziala ;). No i co jeszcze mi sie przyda?

4) wewnetrzny oscylator - czy na wewnetrznym oscylatorze ten mikrokontroler uciagnie probkowanie 1kHz z przetwornika A/C, calkowanie tego numeryczne, jakas normalizacje wyniku i prezentowanie go kilka razy na sekunde na ekranie? Czy potrzebowal bede juz zewnetrznego oscylatora?

5) dobre slowo - zyczcie mi powodzenia :) Ewentualnie na co zwrocic uwage nim cos popsuje :)
Reply to
Tomasz Pyra
Loading thread data ...

Użytkownik Tomasz Pyra napisał:

radziłbym ci kupić na początek coś tańszego - np. ATTiny26, za to większych ilościach (np. 3 szt.) Początki bywają zwykle trudne, a serce mniej boli jak przychodzi wyrzucić do kosza coś za 10zł niż za 20 zł ;-)

Reply to
zenek

W artykule <bvekl5$rc6$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl> Tomasz Pyra napisal(a):

Nie nada sie, chyba ze zamiast paluszkow wezmiesz klocek 9V.

7805 ma zwykle min 2V spadku napiecia (pewno zalezy to od producenta) wiec zeby miec 5V musisz mu dac 7V.

Krzysiek

Reply to
Krzysztof Olesiejuk

On Behalf Of Tomasz Pyra

Musi byc minimum 8V na wejsciu. Dla ACCu lepiej urzyc jakiej przetwornicy impulsowej, a wtedy (przy step-up) wystarcza nawet dwa akumulatorki. No i straty na ciepelko beda mniejsze.

U zrodel, czyli tam gdzie byl gcc.

j.w. oraz wtyczka do LPT.

To zalezy od programu. jak napiszesz program ktory bedzie sie wykonywal 10ms to i kwarc 20MHz nie pomoze

Sprawdz czy masz czym zalac bug'a. ;-)

pzdr Artur

Reply to
ziel

No to jak wczesniej kolega sugerowal zasilac to bedzie kostka 9V. Wtedy sobie tez podswietlenie zafunduje do LCD :)

Ja jeszcze nie mam gcc (chyba ze standardowy gcc ze slackware 9.1 posiada wsparcie dla ATm) :) Nic nie mam jeszcze - tak tylko tu uslyszalem. Swoja droga to gdzie tego szukac? Wersja tego cuda jest dla Linux-a, Windowsa(Cygwin), czy samego Windowsa? Gdzie to znajde, sciagne, przyklady poczytam?

No tak :) Ciekawe czy LPT-a mozna zepsuc? Niby zabezpieczony przed zwarciem ale zobaczymy ;)

Zakladam ze moje umiejetnosci wystarcza do na pisania tego typu programu spiewajaco ;) Chodzi mi tylko o kwestie takie jak odczyt z ADC - czy wystarczy pobrac dane z jakiegos rejestru tylko, czy trzeba wyslac zadanie, zaczekac, i odebrac wynik?

heheh ;)

Reply to
Tomasz Pyra
Reply to
Marek Dzwonnik

On Behalf Of Tomasz Pyra

No to dlugo nie podziala. Z podswietleniem to moze z godzine pochodzi. Kup lepiej akumulatorki 2000mAh AA.

W arch. jest masa linkow. Np.

formatting link

Da, ale trzeba sie mocno postarac, lub miec pecha.

Zalezy jak sie napisze obsluge przetwornika. Mozna wpisac do rejestru start konwersji i czekac na flage. Mozna skonfigurowac na ciagly pomiar i obsluge wsadzic w przerwanie. Dokladny opis zalezy od kompilatora. GCC nie uzywam.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Podswietlenie to jak by ciemno bylo, dodatkowym przyciskiem wlaczane. A godzina dzialania to powinna mi starczyc na miesiac, albo i dwa pracy (to ma byc urzadzenie pomiarowe, ale uzywane tylko czasami - bo sprawdzenia). Za to za akumulatorek (akumulatorki) 2000mAh i 7.2V dam wiecej niz za caly uklad razem wziety :)

O :) dzieki :)

Juz nie takie rzeczy do niego podlaczalem i dzialalo ;P

Rozumiem - a jak czesto mozna liczyc na odebranie biezacego wyniku?

I najwazniejsze - bo ten uklad ma mierzyc m.in. czestotliwosc, oraz calowac w dziedzinie czasu. Potrzebna jest mu wiec swiadomosc uplywajacego czasu.

Czy jest tam jakis zegar ktory podaje czas?

Od biedy mozna skalibrowac po prostu petle opozniajaca - mam nadzieje ze odbieranie przerwan nie zakloci mi bardzo wyniku.

Reply to
Tomasz Pyra

Ja polecam rowniez w podobnej cenie (ostatnio placilem po 2 Euro/szt przy 10 szt) przetwornice step-up TPS61040DBVR. Mala obudowa (SOT23-5), chodzi od 1,8 Vin, na wyjsciu napiecie wybieralne 2 rezystorkami, wejscie shutdown/enable oczywiscie jest. W PL sprzedaje takie uklady wroclawski Contrans TI.

Reply to
Adam Dybkowski

Dnia Sat, 31 Jan 2004 01:08:13 +0100, Tomasz Pyra snipped-for-privacy@sedez.iq.pl> napisał(a):

Jasne, że ma, tylko trzeba ściągnąć źródła i przekompilować zgodnie z instrukcjami zawartymi pod koniec dokumentacji avr-libc (stronę domową avr-libc znajdziesz bez trudu ;-)).

Na początek to masz przykłady w avr-libc. Jeśli czegoś nie wiesz, na tej liście masz dostęp _nawet_ do dwóch "kontrybutorów" avr-gcc ;-) A i niżej podpisany już kilka projektów w avr-gcc zrobił, z czego jeden nawet sprzedał.

Pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

On Behalf Of Tomasz Pyra

cztery sztuki NIMH 2000mAh kosztuja 36zl.

Tak jak napisali w pedeefie do niego.

Maja kilka timer'ow, jeden mozna przeznaczyc na odmierzanie czasu, lub dodac PCF 8583 i korzystac z jego przerwania lub budzika.

Bardzo zakloci.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Adam Dybkowski napisal(a):

Contrans? A nie lepiej (znacznie) w EBV czy Macropolu?

Reply to
Marcin E. Hamerla

Jezeli maja te uklady w malych ilosciach, chetnie poznam ceny. :)

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisal(a):

Contrans w malych ilosciach sprzedaje? Kiedys zadalem im pytanie ofertowe i w porownaniu wypadli najgorzej z pytanych firm. Ale to bylo z rok temu.

Reply to
Marcin E. Hamerla

10 sztuk jakis czas temu mi sprzedali, fakture jeszcze mam. Ale nie wiem, czy to nie byl jedyny odosobniony przypadek.
Reply to
Adam Dybkowski

On Sun, 01 Feb 2004 23:36:35 +0100, Marcin E. Hamerla snipped-for-privacy@Xpro.Xonet.Xpl.remove_X> wrote: [.....]

Zdaje się w sierpniu zadzwoniłem do nich z pytaniem o cenę bramek z serii Little Logic Texas-a. Chciałem kupić rolkę 300 szt. Wypadli ponad dwa razy gorzej (tzn. drożej) od Digikey-a. :-) Od Elfy zresztą też. :-) Elfa pojedyńcze sztuki tych bramek sprzedaje w mniej wiecej takiej samej cenie jaką oni zaśpiewali mi przy zamówieniu całej rolki. Niezły *autoryzowany* dystrybutor. ;-) Zresztą chyba gadaliśmy o tym kiedyś przez telefon.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.