Piec gazowy + UPS.

Loading thread data ...

W dniu 2015-06-23 o 21:58, neelix pisze:

A czy przypadkiem pomiędzy UPS a piec nie włożyłeś jako przedłużacza listwy filtrującej? Co prawda filtry LC przy sinusie nie powinny działać (w przeciwieństwie do nie-sinusowych UPS-ów), ale nigdy nic nie wiadomo.

Problemem może być długi czas przełączania. Wtedy rozwiązaniem byłby UPS typu on-line, ale to już inna półka cenowa. Sprawdź to w sposób "odwrotny" ;) - czyli odłącz zasilanie od pieca, poczekaj kilka minut i włącz piec do UPS-a. Jeśli piec ruszy, to wiadomo, o co chodzi.

Pisałeś: "Piec jest wrażliwy np. na zmianę położenia wtyczki w gnieździe sieciowym" - znaczy, że on jest zasilany tylko dwoma przewodami, bez zera?

Reply to
Adam
Reply to
Magnus Elephantus

W dniu 2015-06-23 o 21:58, neelix pisze:

Widocznie faza jest wykorzystana do zapalania, dlatego musi być na okreslonym bolcu wtyczki.

Obróć wtyczkę ups-a a najłatwiej to uzyskać wymieniając gniazdo w ścianie na podwójne wtedy najłatwiej sprawdzić w której połówce piec z ups-em pójdzie.

Reply to
janusz_k

W dniu 2015-06-25 o 12:56, neelix pisze:

Nie, nic na oko, jak ci moja poprzednia porada nie pomoże to oznacza że trzeba uziemić N za ups-em, tyle że chyba róznicówka ci się na to zbuntuje, poszukaj jakiegoś kumatego elektryka żeby ci to podłączył.

Reply to
janusz_k

Te podwójne które widziałem maja fazę z jednej strony a że wtyczka się obraca bo gniazda są zwrócone do siebie bolcami to i faza zmienia miejsce we wtyczce

formatting link

Reply to
janusz_k

Użytkownik yabba napisał:

Zdziwisz ale tak jest nawet w dość drogich, markowych piecach. To jest potrzebne do prawidłowego działania kontroli płomienia - jak obok pisze J.F. Płomień przewodzi prąd i na czujnik musi być podana faza a nie neutralny.

O ile dobrze pamiętam, to są też UPS-y, wymagające odpowiedniej pozycji fazy w gniazdku. Inaczej nie ruszy.

U nas nie ma narzuconej normy na pozycję fazy w gniazdku, choć jest to sugerowane i dobry elektryk powinien trzymac się zalecenia, bo potem efekty są jak wyżej.

Reply to
Maciek

Użytkownik J.F. napisał:

Instalator lub wezwany serwisant zamienia położenie fazy.

Nie ma na to normy w Polsce ale w każdym podręczniku dla elektryków jest tego typu ilustracja:

formatting link
W podwójnych, górne przestaje być zgodne z zaleceniem ale tak się podłącza. Mimo że u Niemców gniazdka są symetryczne, to chyba u nich ten wymóg obowiązuje i podłącza się jak tu:
formatting link
ę zapewne ratuje montowanie wtyczki kątowej, utrudniającej nieprawidłowe włożenie do gniazdka. Lepsze byłby już takie gniazda:
formatting link

Co ciekawe, w pralce automatycznej Amica, po prześledzeniu połączeń aż do płytki sterowanika, okazało się że nadrukowane na niej "N" i "L" będą faktycznie "N" i "L", tylko gdy wtyczka trafi do właściwie okablowanego gniazdka. Niby triaki są symetryczne ale z jakiś powodów producent to zaznaczył. Spotkałem sie też z teorią, że są urządzenia z filtrami o niesymetrycznej konstrukcji, czyli elementy są tylko między "L" i "PE". Przy odwrotnym podłączeniu praktycznie nie będzie filtrowania. Takiego rozwiązania na własne oczy nie widziałem.

Reply to
Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.