PFC - jak to jest zrobione? (zwieranie zasilania)

Jest sobie zasilacz z PFC zbudowanym na UC3854. schemat strona 13, figure 9:

formatting link
Dławik mam akurat bez mostka. Padł, zwarty Mosfet zwierający zasilanie i kilka innych konsekwencji. Właściwa przetwornica za nim działa bez problemów.

No ok, wymieniłem Mosfet, rezystor R14, R9, R12, UC3854. Włączam przez transformator separacyjny 200W. Ładnie się uruchamia. Robię przerwę na zasilaniu na 2-3 sekundy i włączam - z błyskiem leci bezpiecznik w tym moim trafo. Wymieniam bezpiecznik, minęło więcej jak te 10 sekund, włączam - jest OK. Robię przerwę 3-4 sekundy - błysk znowu Robię przerwę aż się rozładują kondensatory - uruchamia się normalnie. Pobór prądu 80mA

O co tu chodzi? Po co zwieranie? Nie wiem czy mam problem dalej z tym PFC czy charakteryzuje się jednak tak jego praca i robi pełne zwarcie rzędu kilowata(??) tylko po to aby za chwilę pobierać 80mA z sieci (tyle bierze bez obciążenia). Boje się włączać bezpośrednio w sieć aby znowu dym nie poszedł i nie kumam o co mu chodzi.

Reply to
Irokez
Loading thread data ...

W dniu 20.03.2018 o 22:00, Irokez pisze:

Jaki zwierający mosfet? To jest przetwornica typu boost. Mostek na tym schemacie służy do zasilania kontrolera. Tam w opisie jest coś o starcie. Może jak na chwilę dołączysz to nie ma już lżejszego startu i po prostu za mały bezpiecznik. Aczkolwiek wydaje się, że większy prąd niż przy rozładowanym kompletnie głównym kondensatorze już nie powinien płynąć. No chyba, że główny dławik się nasyca lub coś podobnego. Tam na schemacie też jest NTC na wejściu. On zmniejsza główny impuls ładowania, a potem może zmniejszyć starty poprzez rozgrzanie się przy obciążeniu.

Gdzie ten bezpiecznik jest? Po pierwotnej stronie trafa, wtórnej? Jaka wartość? Proponuje podłączyć szeregowo przez żarówkę np. 100W 230V i pobadać bez tego trafa.

Reply to
EdiM

W dniu 2018-03-20 o 22:59, EdiM pisze:

No ten jedyny na schemacie

ok..

Zgadza się. U mnie jest to przetwornica LM2574 zasilana przez rezystory aby mieć energię na start, potem ją zasila już odczep transformatora głównego przetwornicy.

Ja mam rezystor szeregowy 22R zwierany potem przez przekaźnik. Sterowanie przekaźnika to wyprostowany i wyfiltrowany przez mały układ RC przebieg sterujący tranzystorem mosfet z tego PFC. Czyli PFC działa = włączenie przekaźnika po jakiejś sekundzie od jego startu.

Pierwotna, T800mA. Zasilacz ma swoje 6.3AT

Żarówka świeci, na wyjściu przetwornicy połowa napięcia, metoda z żarówką w tym przypadku nie działa, stąd próbuję inaczej aby ograniczyć straty. Tylko właśnie co mi nie gra. Puste kondensatory = miękki start PFC, naładowane = strzał z błyskiem bezpiecznika T800mA. Dobrze że ich trochę mam bo się kupka rurek już robi ;)

Reply to
Irokez

W dniu 2018-03-21 o 07:37, Irokez pisze:

Nigdy nic z PFC nie robiłem i nie mam czasu wnikać. Pamiętam, że jak przyglądałem się proponowanemu, zewnętrznemu układowi miękkiego startu do jakiegoś scalaka DCDC to mi wychodziło, że jakby była chwilowa (odpowiednio chwilowa) przerwa w zasilaniu to potem nie wystartuje na miękko - czyli jakby dokładnie to co masz. Dalej nie poszedłem - nie zastosowałem miękkiego startu i nie robiłem eksperymentów (robię DCDC o malutkich mocach) tylko wziąłem na tyle wielki dławik, aby przy twardym starcie się nie nasycił. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2018-03-21 o 11:30, J.F. pisze:

To jest prawda ale spotkałem taki zasilacz że bez pfc nie ruszył, musiał mieć na wejściu 400V a bez pfc tego nie uzyskasz.

Reply to
Janusz

W dniu 2018-03-21 o 16:00, Janusz pisze:

Ten akurat rusza ale jednak chciałbym go mieć kompletnego. No cóż, pora chyba w jakiś wskaźnik oscyloskopowy zainwestować, bo mój stary analog tego nie ogarnie. Albo trzy zdrowaśki i idź na całość ;)

Reply to
Irokez

W dniu 21.03.2018 o 07:37, Irokez pisze:

Ale taka duża żarówka i się świeci? Skoro połowa napięcia na wyjściu, to gdzie jest druga połowa? A raczej druga połowa mocy? Obciążony PFC? Jeśli nieobciążony to te kilkadziesiąt watów musi gdzieś się wydzielić. Na pewno będzie to czuć/widać.

Daj mocniejszą żarówkę szeregowo lub kilka równolegle. 100W żarówka ma około 500ohm w stanie rozgrzanym.

Taki bezpieczniczek to może się spokojnie przepalać, szczególnie po pierwotnej stronie trafa.

Czyli po zadziałaniu softstartu z przekaźnikiem to już nie ma żadnej rezystancji szeregowo? To daj jakiś rezystor. Najlepiej NTC z 5R. Jeśli masz z 50V do uzupełnienia w elektrolicie i rezystancję bliską zera, to spróbuj policzyć jaki będzie impuls prądu.

Reply to
EdiM

Ale chyba to jednak nie ten schemat bo na tym nie ma układu soft-start.

On nie zwiera zasilania.

Układ soft-start nie zdążył się rozładować i rozłączyć.

Jakie zwieranie? Normalna praca aktywnego PFC.

Jest rzeczą normalną, że układy z dużymi pojemnościami na wejściu wywalają słabe bezpieczniki. Ma temu zapobiegać układ soft-start. Ale układy soft-start nie są w stanie poradzić sobie z dyskoteką. I przy dyskotece będą wywalać słabe bezpieczniki. Kropka.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2018-03-23 o 12:44, RoMan Mandziejewicz pisze:

Dzięki. Tak to mi wygląda. Tylko ten strach że niby wszystko OK a czy pierdyknie czy nie ;) zwłaszcza że nie mam jak sprawdzić czy dławik ma zwarcie na przykład (nie wiem jaką ma mieć indukcyjność, nic nie pisze, rdzeń N27 250 PM50/39).

Pozdrawiam.

Reply to
Irokez

Rdzeń PM50/39 z materiału N27 (Epcos) o AL=250. Bez znajomości liczby zwojów nic nie wiemy. Spory rdzeń bym powiedział. Jeśli to ma 1 kW, to zapewne dławik będzie miał koło 200-300 µH (nie pamiętam, czy UC3854 pracuje w TM czy w CCM).

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news:9020855419$ snipped-for-privacy@squadack.com...

A to się nie da dokluczować - póki układ się nie "wyzeruje", dodatkowa bramka, gdyby wstawić, nie puściła by. Zapnie, choćby tradycyjny przekaźnik, jak zejdzie "przyczyna kłopotów". Bo jakoś tak uważam, że układ raczej powinien się wyłączyć, wstrzymać się jakoś, na wypadek, gdyby był układem pracującym zdalnie, a wywalenie bezpieczników było by mocno niewskazane, chyba, że naprawdę coś by się stało. W pewnych obszarach, gdzie daleko od cywilizacji, z prądem bywa różnie... a jak suńsiat ze spawarkom (nie poprawiać, bo ugryzę) narobi właśnie takiej dyskoteki w zasilaniu... to do dupy taki układ, do którego trzeba będzie jeździć co rusz, bo sąsiad pospawać sobie chciał. A nawet, jak wiater trochę poduje, to może przewodami linii napowietrznej pociurlać i znów, disko to jest wszystko. No, choćby krasnoludki i Królewna Śnieżka, aby zminimalizować możliwie najbardziej, skutki takiej "dyskoteki" w zasilaniu. Metoda, byle prosta i skuteczna, da się?

Reply to
HF5BS

Ale co chcesz dokluczowywać? Stosuj bezpieczniki adekwatne do mocy urządzenia. Jeśli urządzenie ma 1 kW, to nawet nieobciążone ma prawo szarpnąć i przepalić bezpiecznik 800 mA. Nawet zwłoczny. Przy takim urządzeniu bezpiecznik 10A się nie spali.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.