"Perpetum mobile"

WITAM WSZYSTKICH

Ogladalem ostatnio ciekawy program o problemach gruzinskiej energetyki. Jeden z nich polega na tym, ze ludziska instaluja w obwod licznika jakis bajerek, po czym licznik przestaje sie krecic.

Jest to o tyle ciekawe ze bajerek montuje sie za licznikiem i pomimo ze licznik nie kreci prad mozna odbierac. Nie ma to nic wspolnego z obejsciem licznika ani podlaczeniem sie przed nim.

Bajerek jest niezwykle malutki +- wielkosci wiekszego kondensatorka. Skonczylem technikum energetyczne i przychodzi mi pare pomyslow do glowy jak to zrealizowac ale wszystkie urzadzenia jakie dalo by sie zrohbic bylyby duze i raczej elektrotechniczne niz elektroniczne.

Moze ktos ma koncepcje jak zrealizowany moze byc ten uklad z filmu.

Pytam oczywiscie z ciekawosci.

Pozdrawiam wszsstkich dociekliwych forumowiczow.

Wiechu

Reply to
Wiesław
Loading thread data ...

Z doświadczenia wiem że szybciej odpowiedź na Twoje pytanie byś uzyskał na grupie matki Teresy z Kalkuty. Tomek

Reply to
Tomek

Dnia 29 Mar 2005 18:20:27 +0200, Tomek napisał(a):

W takim razie zapytam inaczej. Silnik indukcyjny pracyjac pod coraz wiekszym obciazeniem pobiera coraz wiecej mocy pozornej. Czy zatem pobiera mniej mocy czynnej. A co jesli za licznikiem znajduje sie transformator, ktory powoduje przesuniecie fazy?

Pozdro

Reply to
Wiesław

Nie wierz filmom :) W ogóle nieco mniej wierz a więcej się ucz :) A już najlepiej nigdy w nic nie wierz :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Tue, 29 Mar 2005 19:08:04 +0200, 5520 napisał(a):

Tylko czy jest mozliwe zbudowanie czwornika "napedzanego" moca bierna i dajacego moc czynna na wyjsciu. Czy moc bierna wogole moze cos zasilac tak zeby wykonywalo to prace np. silnik.

pozdrawiam

Reply to
Wiesław

Trzeba zostawić problem elektrotechniczny na bok i zając się czystą fizyką - czy mozna wsadzić z jednej strony 0 energii a wyjąc z drugiej !0. Moim zdaniem nie ma metody przerabiania mocy biernej na czynną. Obym się nie mylił ...

Reply to
Sebastian Bialy

From: "Wiesław" snipped-for-privacy@gazeta.pl To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Tuesday, March 29, 2005 6:54 PM Subject: Re: "Perpetum mobile"

Można coś takiego uzyskać, ale na licznikach starego typu. Postęp w budowie liczników doprowadził do zwiększenia ich dokładności. należy to rozumieć w ten sposób, że nie dają się tak łatwo oszukać. Prąd płynie to się kręcą.

Władysław

---------------------------------------------------------------------- Znajdz sobie auto na wiosne! >>>

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

Dnia Tue, 29 Mar 2005 20:09:10 +0200, Sebastian Bialy napisał(a):

Tego sie obawialem. Jesli moc bierna nie moze wykonac pracy to jak sie ja mierzy i czemu trzeba za nia placic? Czy silnik, pomijajac straty rezystancyjne itp ma moc rowna mocy czynnej czy pozornej? Jezeli w uklad odbiornika ktory pobiera duzo mocy biernej wlaczymy kondensatory aby wartosc tej mocy zredukowac to czy rosnie nam czynna kosztem biernej czy wylacznie spada bierna?

Pozdro

Reply to
Wiesław

Teoretycznie nie trzeba. ALE za duża moc bierna powoduje problemy przesyłowe (wyższy prąd). I płaci się za bierną "za karę". A mierzy się tak samo jak moc czynną - zdajer się, że bez kłopotu można by podłaczyć normalny licznik przemysłowy tak, aby mierzył bierną.

W jakim stanie ? Zwarcia,pracy,jałowym - za każdym razem jest nieco inaczej.

Czynna się nie zmienia - maleje za to bierna. A razem z nią maleje wypadkowy prąd i zmniejszają się straty w przewodach. I dlatego dązy się do zredukowania mocy biernej do minimum (ale nie do zera).

Reply to
Sebastian Bialy

Podręcznik miernictwa, za dużo tłumaczenia.

Przesyłanie tej mocy z elektrowni do odbiorcy powoduje straty czynne od przepływu prądu biernego na liniach przesyłowych. Ale nie wszystkie taryfy przewidują taką opłatę.

Jeśli pytasz o moc mechaniczną to równą czynnej oczywiście, pomniejszoną o wsp. sprawności.

Ani tak ani tak. Moc bierna pobierana przez np. silnik jest kompensowana przeciwną znakiem mocą bierną pobieraną przez kondensatory kompensujące. Niektórzy mówią że moc bierną pobieraną przez silnik dostarczają kondensatory... rzecz gustu. Najlepiej mówić o tym językiem matematyki. Dodajesz dwa wektory i widzisz że suma jest mniejsza od składowych :) Dodam jeszcze że nie kompensuje się do cosfi=1 tylko jakieś 0,9-0,95 z uwagi na zjawisko rezonansu.

Reply to
Jacek Maciejewski

Nie, dlatego nazywamy to moca pozorna - niby tez waty, a energii nie niosa.

J.

Reply to
J.F.

Jesli wzrasta obciazenie, to wzrasta moc mechaniczna [przynajmniej dopoki obroty powaznie nie spadna], wiec i pobierana moc czynna wzrasta :-)

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Dariusz K. Ladziak napisał(a):

Dlatego Ty, już dziś w twoich rodzinnych pieleszach dołóż po 1 mikroFaradzie w każdym gniazdku... ;)

Reply to
Daniel Dawid <LightHouser> Majewski

formatting link
dwukrotna , ale tylko za "skladnik zmienny oplaty sieciowej", ktora wynosi 28[szczyt przedpoludiowy]/42[szczyt popoludniowy]/

18[poza szczytem] zl/MWh. Energia czynna kosztuje jednak 150/190/96 zl/MWh .. plus oplata sieciowa.

No wlasnie .. ciekawe czemu .. powinna byc stawka taka sama jak za czynna - bierna obciaza przewody tak samo jak czynna, a razem nawet mniej. Wiec czemu drozej ?

te szczyty tez ciekawe - czemu tak, ludzie obiady gotuja ?

Nie ozloca a ukamieniuja.

5.3.1. Za ponadumowny pobór energii biernej, przez który rozumie sie: a) pobór energii elektrycznej przy wspólczynniku mocy tg fi wyzszym od wspólczynnika tg fi0, okreslonego w umowie sprzeda1y energii lub umowie przesylowej, zwanego dalej umownym wspólczynnikiem mocy lub b) pobór energii biernej indukcyjnej przy braku poboru energii czynnej lub c) pobór energii czynnej przy wspólczynniku pojemnosciowym, tj. przy tg fi< 0,

Nie wiem czemu - powinni faktycznie ozlacac. No chyba ze sami zainstalowali baterie kondensatorow i indukcyjnosc potrafia sobie skompensowac, pojemnosci nie :-)

Nawiasem mowiac .. ciekaw jestem jak te wszystkie urzadzenia z zasilaczami impulsowymi wplywaja na moc bierna. Na oko dosc pozytywnie - to czesciowo jednak kondenstator..

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

jakie waty, Var to jednostka mocy biernej

Reply to
szlovak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.