Pericom PI5C - interesujący bufor magistrali pomiędz

Oglądam sobie właśnie schemat pewnego gotowego urządzenia wykorzystującego układ FPGA Altery Cyclone do sterowania złączem CF i znajduję w nim ciekawy układ kluczy/buforów:

formatting link
Ciekawe jest moim zdaniem to, że bufor ten jest zasilany z 5V przez diodę szeregową (1N4001) na której będzie nieco spadku napięcia... czyli Vcc bufora = 4,3V. Linie sterujące otwieraniem/zamykaniem bufora są w tym układzie na stałe uziemione, czyli bufor jest ciągle włączony...

Układ Altery Cyclone nie jest odporny na 5V - maksymalne napięcie dopuszczalne na jego wyjściach/wejściach to 4,6VDC.

Szczerze mówiąc nie rozumiem jak ten konstruktor może spać spokojnie mając w pamięci, że od awarii układu dzieli go zaledwie 300mV na zasilaniu... Zresztą nie bardzo rozumiem patrząc na bebechy układu PI5C3384A użytego w tym urządzeniu w jaki sposób napięcie VCC = 4,3V zabiezpiecza wejścia układu Altery przed dostaniem się tam 5V wprost z karty CF... W końcu otwarty tranzystor CMOS nie będzie chyba obniżał napięcia podanego na wejścia A i B do poziomu Vcc - a może będzie?? Rozumiem, że jest tam dioda "clampująca" wejście o ujemnej polaryzacji względem GND - czy coś podobnego jest na napięcie większe od VCC?

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

[...]

Daj link do pełnego schematu urządzenia, bo z twojego opisu dużo wywnioskować nie można. BTW: Na świecie nie brak konstruktorów, którzy projektują coś, co tylko przez przypadek działa. Widać, że nie tylko w Polsce.

Reply to
Adam Dybkowski

Nie bardzo wiem czy mogę publikować w sieci schematu tego urządzenia. To płyta referencyjna Altery i schemat obłożony jest copyrightem.

W każdym razie nie ma tu dużo do rozumienia: zerknij na pdf tego układu PI5C3384 - do jednej strony masz podłączony układ ALtery pracujący z we/wy 3,3V a po drugiej stronie masz gniazdo dla CF, pracującej na 5V. Bufor jest na stałe włączony przez spięcie sygnałów enable do masy na sztywno. A więc tranzystory kluczy między portami A i B są zawsze otwarte. VCC = 5V - Vf diody = 4,3V.

Zmierzyłem napięcia na niektórych nogach i mam 4,6V po stronie CF i 3,0-3,3V po stronie FPGA. Jakoś więc to musi działać - albo tranzystory kluczy cyfrowych działają tu w niepełnym otwarciu i rezystancja dren-źródło jest na tyle duża aby przy malutkim prądzie spadek napięcia na pojedynczym tranzystorze był rzędu

1,3-1,6V albo układ ma jakieś właściwości o których nie wiem... Możliwe że decydującą rolę pełnią tu jakieś zabezpieczenia wejść w układzie Altery przycinające sygnał do 3,3V... nie wiem.

No bez jaj... to jest płyta demo układu FPGA Cyclone Altery. To jest układ referencyjny z którego człowiek ma się uczyć i poznawać nowy dla niego układ... Jeśli projektanci Altery dają takie rozwiązanie jako przykład to kurcze... nie wiem... Choć właściwie jako bufor między 3,3V a 5V drabinka rezystorów też będzie działać... Może ten PI5C3384 działa tu tak jak taka lepsiejsza drabinka rezystorowa, która ma zmienną rezystancję przejścia między portami A i B i przy stanach L na we/wy ma rezystancję małą, bo napięcie Ugs jest duże, a przy H na we/wy ma rezystancję większą, bo Ugs jest bliskie zera... dobrze myślę?

Reply to
Pszemol

To daj nazwe kita/plytki - to se schemat znajde.

Reply to
jerry1111

Pszemol.... kurka.... czytaj PDFy! :-) masz tam rezystancje 10..15R dla stanu wysokiego (strona 2, tabelka DC Electrical Characteristics). Widac starcza te 10..15R zeby nie spalic diod z wejscia do Vcc w Cyclonie i tyle. A nie chce mi sie sprawdzac czy jest to w dopuszczalnych "ratings" cyclonow.

Reply to
jerry1111

DEVKIT NIOS 1C20 (Cyclone) Jak znajdziesz w sieci to rzuć linka - ja mam schemat jaki dostałem w pakiecie na CD.

Reply to
Pszemol

Kurka, czytam pdfy, czasami :-) I dlatego właśnie się dziwię... I nie wiem jak mam interpretować spadek 4,6V-3V=1,6V na 10 ohmach. Wychodzi mi to, że każde to wejście będzie przepuszczać po 160mA na wejście... Ciut dużo jak na cyfrową logikę i układy o tak dużej gęstości, nie sądzisz?

Reply to
Pszemol

Dla przykładu: w momencie odczytu 32-bitowej szyny danych na której będzie FFFF FFFF w kostkę Altery wpływałby sumaryczny prąd 0,16x32=5,1A!! Coś tu definitywnie nie gra...

Reply to
Pszemol

Tak... ale na schemacie nie widze gdzie jest pin12 podlaczony (masa scalaka). Wisi w powietrzu czy co?? Aha - schematu w sieci nie znalazlem, ale jedna strone z PDFa to chyba nie przestepstwo wystawic?

Reply to
jerry1111

Nie, nie wisi... Sclak ma ustawione właściwość "power pins visible - NO". Pin 12 ma oznaczenie GND więc się połączy odpowiednio gdzie potrzeba...

Nie wiem czy nie przestępstwo ale chyba nie warto, bo schemat już chyba dosyć oczywisty. Czy coś jeszcze jest niejasne jak to jest połączone? Chętnie wytłumaczę jeśli ktoś jeszcze tego nie widzi przed oczami...

Reply to
Pszemol

pakiecie na CD.

od razu tak trzeba bylo..wlasnei do mnie to idzie, ale cos dojsc nie moze:) az pomierze te prady z ciekawosci:)

Reply to
Greg

Jak dostaniesz tą płytkę to podłącz ją do LAN (płytka ma RJ45 Ethernet) aby przez DHCP dostała swój IP - pełni wtedy funkcję serwera http... Między innymi jest w stanie zaserwować swój własny schemat w pdf :-))

Nawiasem mówiąc, właśnie bawię się tą płytą w tym trybie i serwer raczej pracuje marniutko... timeouty, przerwania transmisji, brakujące obrazki. Nie wiem czy to wina naszej LAN czy ten webserver jest niedopracowany :(

Reply to
Pszemol

Ano dokladnie. Pomijając fakt, ze piętro niżej zapodano linka z opisem dzialania takich cholerstw. Jeszcze sie zastanawiam, dlaczego Altera w poprzedniej wersji tych kotów (na Apexach) wstawiała bufory IDT zasilane z 3v3 (było wiadomo jak działają przynajmniej :-)

Reply to
jerry1111

Ja nie rozumiem czegoś innego - po co zasilać gniazdo CF z 5V i potem mieć problem z 3-voltowym I/O w Alterze skoro CF pracować ma według specyfikacji zarówno na 5 jak i na 3,3V... Czy nie lepiej zrobić w projekcie zasilanie 3,3V dla CF i po problemie?

Reply to
Pszemol

"Pszemol":

moze w celach edukacyjnych, by pokazac, zo to nie problem wspolpraca ukladow 3.3 z 5V ? :)

pamietasz jak ktos sie awanturowal, ze Cyclone nie jest przystosowane do 5V, wiec szajs i do smieci ?

JA

Reply to
JA

No fakt - teraz sobie uswiadomilem, ze oprócz CF jest tam równolegle trzy rzedy pinów dla prototype daughter card. I ona jest zasilana z 5V...

No pamietam... A nie chodzilo wtedy przypadkiem o MAX II ? ;-)

Reply to
Pszemol

"Pszemol":

istota w 3.3, w braku kompatybilnosci z 5V; a czy to byl Cyclone, czy Max2 ...

JA

Reply to
JA

A to leci do CFa czy tylko do tych kart "nadstawek" wciskanych na goldpiny?

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.