Peltier, chłodzenie

Sorry, że zawracam Wam głowę tematem okołoelektronicznym, ale czuję, że tu jest najwięcej specjalistów.

Zrobiłem sobie klimę. W studni wielka chłodnica od Velsatisa, w domu stojący klimatyzator na wodę lodową (taki jakie się stawia w biurach) i do tego pompa obiegowa od CO.

formatting link
Nie znam niestety przepływu wody (nie bardzo wiem, jak zmierzyć - może jakieś pomysły? Otworzenie układu i zmierzenie, ile się wyleje przez ten czas, raczej odpada, bo wtedy przepływ będzie inny...), a taka informacja pewnie będzie potrzebna do obliczeń...

W studni jest ok. 10 stopni. Chcę trochę tą wodę schłodzić, nawet 2-3 stopnie będzie OK. Wymyśliłem, że przed klimatyzatorem wsadzę ogniwo Peltiera. Wybrałem TEC1-12715:

- wymiary 40x40x3.4 mm

- 5 dolarów

- 15.4V

- 15A

- maksymalna pobierana moc 231W

- maksymalna moc chłodzenia 136W

- maksymalna różnica temperatur 70 st. C

Nie wiem czy to nie podróba, bo niektóre źródła podają 40x40mm a inne

50x50mm, ale za tą cenę chyba warto spróbować...

formatting link
Mam też wentylator 120x120 mm, 23W. Taki wentylator założony na porządnym radiatorze (i umieszczony na zewnątrz pomieszczenia) schłodzi stronę gorącą tego ogniwa na tyle, że będzie to miało ręce i nogi, czy to za mała moc?

Moc chłodzenia 136W w ogóle schłodzi tą wodę, gdy będzie przepływała, chociaż o parę stopni? Wiem że bez przepływu nie da się tego powiedzieć, ale chodzi mi o szacunki, jak musimy założyć przepływ to niech będzie np. 1 litr na minutę.

Reply to
Gof
Loading thread data ...

Użytkownik "Gof" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

a) Peltiera sie jeszcze nie stosuje do klimatyzacji, bo sprawnosc za mala. b) Slonce ci dostarcza ponad 1kW na metr kwadratowy, a ty chcesz dom

40mm schlodzic ? Zartownis :-)

Hm, mnie to wyglada na chinskie waty i chinskie stopnie. I prawie na pewno chinskie procenty.

Zamrazarke odpalic w drugiej taryfie, a rano wsypac kostki lodu do studni :-)

Szkolnej fizyki zapomniales ? Woda ma 4.2kJ/kgK, wiec owszem, 136W przez 60s jest w stanie schlodzic litr wody prawie o 2 stopnie.

Ale cos mi sie widzi, ze ten element ma 13.6W mocy chlodzacej. Albo i 1.36 ..

J.

Reply to
J.F.

"Gof" snipped-for-privacy@somewhere.invalid schrieb im Newsbeitrag news: snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Równie dobrze możesz tam posadzić chińczyka z wachlarzykiem. Efekt będzie ten sam.

Reply to
Hans Kloß

W dniu 2015-05-12 o 13:14, Gof pisze:

zwykły mechaniczny licznik zużycia wody za 50zł i odczytanie poboru na minutę/godzinę?

jaja sobie robisz?

Reply to
Irokez

Przykładowy wyrób Gardeny:

formatting link

Reply to
Czarek

Am 12.05.2015 um 13:14 schrieb Gof:

Jak już koledzy napisali, bez sensu. Chyba, że zrobisz baterię kilkudziesięciu peltierów.

Praktyczniej jest zrobić lodówkę absorbcyjną, znaczy wydłubać z takowej element chłodzący. Zamiast grzejnika dać kolektor słoneczny i będzie hulać, aż miło. Takie lodówki są jeszcze w coponiektórych domostwach, a także jako lodówki kampingowe (też na gaz).

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu 2015-05-12 o 13:14, Gof pisze:

Skoro możesz otworzyć obwód to możesz tez wpiąć w ten układ wodomierz. Kosztuje chyba z 50 zł, ale w blokach takie wodomierze wymieniają co jakiś czas, więc możesz popytać hydraulików, czy by ci nie dali jednego. Wodomierz oczywiście ma swój opór przepływu, ale chyba jest podany na obudowie. Ewentualnie podany jest spadek ciśnienia przy przepływie maksymalnym. Możesz też zmierzyć ciśnienie przed i za pompą i odszukać gdzie jesteś na charakterystyce pompy. Możesz tez układ otworzyć przy studni i pompować np z miski na poziomie gruntu do wiadra na tym samym poziomie. Oczywiście przez cały układ pompy z klimatyzatorem. Przy braku różnicy poziomów otrzymasz prędkość zdefiniowaną prze sumaryczne opory przepływu czyli jak w układzie docelowym.

160 watów to jest jakieś 40 kalorii. Nie tych z programów śniadaniowych i czasopism dla blondynek (kcal) ale tych prawdziwych (cal). Czyli możesz w ciągu sekundy podgrzać 40 gramów wody czyli 40 ml. To jest 2,4 litra w ciągu minuty. Albo jeden litr o 2.4 stopnie. Z kolei jeśli zasilasz temperaturą 10 stopni, a na wylocie masz np 16 to sama woda ze studni oddaje ci jakieś 100 kalorii w gramie czyli jakieś 418 watów. Zamiast wstawiać Peltiera zwiększ po prostu przepływ. Szkoda zużywać 230 watów aby dostać moc chłodzącą 136 (o ile to prawdziwa wartość) Poza tym, możesz ocieplić rurki prowadzące zimną wodę ze studni żeby się nie ogrzewała po drodze. 1 litr na minutę to żałośnie mało.
Reply to
Mario

Pan Mario napisał:

Warto przedstaiec to jeszcze inaczej. Skoro pompa ma moc około 100 W, i peltier też ma moc rzędu 100 W, to będzie on chłodził wodę w takim samym stopni, co pompa obiegowa ją podgrzewa. Bo wszelkie opory przepływu i tak w końcu zamieniają się w ciepło. Co zresztą bywa stosowane w praktyce -- są specjalne pompy służące do podgrzewania wody (używane choćby przez ruskie wojsko).

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2015-05-12 o 18:53, Jarosław Sokołowski pisze:

Dlatego należałoby dać rury o większej średnicy i uzyskać większy przepływ, aby ciepło wydzielane przez pompę stanowiło mniejszy procent transportowanego ciepła.

Reply to
Mario

Użytkownik "Mario" napisał w wiadomości grup W dniu 2015-05-12 o 18:53, Jarosław Sokołowski pisze:

100W jest 100W i wieksza rura tego nie zmieni. Wieksza rura moze zmniejszyc nieco opory przeplywu i zmniejszych moc pompy.

Pompa/silnik moze byc w innym pomieszczeniu i grzac co innego ... ale ta to chlodzona w raczej przeplywajacym medium.

Pompe mozna dac w innym miejscu obiegu i liczyc na to, ze 100W wpompowane do studni nie podniesie istotnie temperatury wody w niej.

Albo podgrzana wode za pompa schlodzic np powietrzem ... tylko gdzie, jesli za oknem 30 C w cieniu :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2015-05-12 o 20:09, J.F. pisze:

Tylko, że możesz tą pompą uzyskać 1 l/min lub 10 l/min. Cały czas przy mocy 100W traconej na pracę pompy. Na zdjęciu widać rurki fi16. W środku ma średnicę fi 12. Jeśli taka rurka jest na całej długości od i do studni to może mieć problem z uzyskaniem większego przepływu wody, a więc ilości transportowanego ciepła.

Pompa musiałaby być za klimą żeby nie dogrzewała zimnej wody. A jeśli te dodatkowe 100 W byłoby w stanie istotnie podgrzać studnię to nie ma co się w top bawić. Studnia musi sobie poradzić z dostarczaniem mocy rzędu

1-2 kW bo inaczej to nie ma sensu.
Reply to
Mario

Pan Mario napisał:

No więc właśnie nie. Po pierwsze, to te 100 W nie jest wielkim problemem. Klimatyzator, który nie ma 2-3 kW, to żaden klimatyzator. Po drugie, to moje poprzednie wyliczenia były tendencyjne -- 100 W, to znamionowa moc pompy, w praktyce jest sporo mniej. A po trzecie, grube rury są poważnym błędem projektowym -- w tym zastosowaniu mają być cienkie, żeby przepływ był szybki i woda nie ogrzała się tam, gdzie nie powinna (poza klimatyzowanym pomieszczeniem).

Dość typowy klimakonwektor na "wodę lodową" ma moc 2,5 kW. Potrzebuje on do pracy 200 litrów studziennej wody na godzinę, wtedy bilans energetyczny się zgadza. To naprawdę malutki przepływ, pompa CO jest do tego o wiele za duża. W tym sezonie taką instalację po raz pierwszy testował będzie siostrzeniec, który za moim poduszczenim nabył w tym celu klimakonwektory do swijego domu. Z tym że w obiegu otwartym -- nie warto podgrzanej wody wlewać do studni, lepsza będzie do podlewania ogródka w dzień. W Polsce, gdzie klimat ma cechy kontynentalne, czyli gorące lato, a przy tym niska średnioroczna temperatura (taka jest kilka metrów pod ziemią, więc ma ją również woda studzenna), pompowanie wody jest dużo tańsze od klimatyzacji opartej o pompy ciepła (w śródziemnomorskim klimacie niestety inaczej się nie da).

Reply to
invalid unparseable

Ja bym przestawił pompę na rurę wychodzącą z wymiennika - tam sobie może dodawać ciepło.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2015-05-12 o 22:24, Jarosław Sokołowski pisze:

No dobrze ale 2,5 kW to jest przy 3,5 l/min i 6 stopniach. Jeśli on ma rzeczywiście 1 l/min i 10 stopni ( a w sierpniu pewnie ponad 12) to zamiast 2,5 kW będzie miał ze 400 W i nie poczuje zbytnio, że mu się coś schłodziło.

Reply to
Mario

Pan Mario napisał:

Sierpień nie ma tu żadniego znaczenia. Temperatura wód podziemnych przez cały rok jest stała, równa się średniorocznej lokalnego klimatu (są od tego pewne wyjątki -- na przykład krótkie dalmacke rzeczółki mają rześkie bośniackie temperatury, bo z tamtejszych podziemnych jaskiń wypływają). W Polsce to jest maksimum 10°C, a na północnym wschodzie nawet trochę mniej. To dobra temperatura dla klimakonwektorów, choć powinny być one nieco większe od tych zasilanych sztucznie chłodzoną wodą.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Zgoda co do samej zasady wyłożonej powyżej, ale... czy nie sądzisz, że trochę duży (żeby nie powiedzieć bardzo duży) musiałby być ten ogród żeby go nie "utopić" czyli spożytkować taką ilość wody? Jeśli przyjmiemy 200l/godz X 10godz. pracy to są 2000 litrów wody dziennie (OK, tylko w czasie upału) wylewanej na ogród, to musi on mieć ładnych kilka tysięcy metrów, żeby absorbował bez szkody dla roślin taką porcję wody codziennie (choćby tylko w upalne dni). Bo chyba zbierać/magazynować tej wody w zbiornikach "do późniejszego zużycia" nie masz zamiaru? (przydałaby się wtedy mała cysterna).

P
Reply to
Piotr

Dokładnie tak jest. Z wymiennika woda idzie do pompy, z pompy do chłodnicy zanurzonej w studni, i dalej ze studni do wymiennika (a plan jest taki, żeby między studnią a wymiennikiem był też ten Peltier).

Reply to
Gof

Ale ja tutaj już mam zimną wodę, chcę po prostu odrobinę bardziej ją schłodzić.

Może być... bo na jednej aukcji ten Peltier jest za $4.99 a na innej za $15.38... ciekawe ile naprawdę ma ten tańszy. Cholerne Chińczyki wszystko podrobią :(

Wstyd się przyznać, ale jakoś nigdy nie rozumiałem tematów dotyczących ciepła, ominęło mnie to :( Trzeba będzie się doszkolić.

Jak to policzyłeś?

W sumie drogi nie jest, mogę zamówić, zmierzyć prąd...

Reply to
Gof

Tylko skąd to zdobyć... na Allegro są tylko grzałki do takich lodówek :(

Reply to
Gof

Zapytam znajomego budowlańca.

Hmm, a kaloria nie jest jednostką energii, czyli trzeba jeszcze uwzględnić czas, przez jaki działa ta moc?

Ale to nie zmniejszy mi temperatury. Woda ma określoną temperaturę, mierzyłem w zeszłym roku i było to 10 stopni. Chcę zrobić na dniach termometr kilkustrefowy, żeby to dokładnie pomierzyć (zmierzyć temperaturę wody wchodzącej do konwertera, wychodzącej z niego do pompy, wracającej z pompy do studni... i jeszcze dwa kanały w razie gdybym chciał użyć Peltiera - dwa, bo chcę mierzyć też stronę gorącą).

Z tym przepłwem tak naprawdę strzelałem, bo jakiś trzeba założyć. Rurki to alupex 16mm (czyli jak już ktoś zauważył, 12mm w środku).

Reply to
Gof

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.