PCB jako element

Wow.

formatting link
"The PCB, itself, is a major component. Not only for the patch antennas but also several RF filters, the local oscillator, and the mixer are all largely made from peculiarly-shaped PCB tracks.

Apart from the PCB, there are only five "components" on the board.

Five passive components to implement a Doppler radar module. C'mon. You have to be impressed by that!"

Reply to
Queequeg
Loading thread data ...

W dniu 2019-10-18 o 20:50, Queequeg pisze:

Reply to
Janusz

Przy częstotliwościach mikrofalowych nie masz ścieżek na płytce, tylko linie długie. To one robią za pojemności i indukcyjności. Elementów dyskretnych w torze RF czasami się nie daje wcale, bo prawie wszystko da się załatwić odpowiednim układem miedzi na płytce. A bywa jeszcze ciekawiej: te "ślepe" kawałki ścieżek to linie ćwierćfalowe, robiące za filtr. Przy częstotliwości na którą są zaprojektowane od strony ścieżki są widoczne jako rozwarcie, ale już przy 2 razy wyższej już zachowują się jakby by były zwarte do masy na krótko. A jak dodasz na końcu zwarcie do płaszczyzny masy - jest odwrotnie.

Projektowanie płytek dla mikrofal to czarna magia.

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

Transformatory planarne na wielowarstwowych płytkach drukowanych też Cię mogą zainteresować. Poza gęstością mocy dochodzi fantastyczna powtarzalność parametrów.

formatting link
Poza tym dochodzą płytki hybrydowe, z elementami magnetycznymi "wtopionymi" w laminat:

formatting link
Krótko mówiąc, "dzieje się".

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Coś tam dziwnego widzę

formatting link

Schemat jest typowo jako transformator, podane indukcyjności, ale mamy w tabelce: Input Voltage Vdc Output Voltage Vdc ?????

Machnęli się i dali dc zamiast ac?

Reply to
Cezary Grądys

Najwyraźniej nie doceniasz możliwości nowych technologii. Ograniczenia wynikające z praw fizyki są dla lamerów. ;-)

Możliwe, ale moim zdaniem to skrót myślowy z "do zastosowań w przetwornicach niskonapięciowych o takich właśnie parametrach wejściowych i wyjściowych." Zakresy napięć sugerują zastosowania telekomunikacyjne. Ale istotnie, wygląda zabawnie.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Jak bylem dzieciakem to ręcznie malowałem uzwojenia na PCB w nadajnikach FM. Dzisiaj to jest voodoo (wtedy juz bylo ale nie w PL)

Współczesny analizator widma + VNA

formatting link

Reply to
Cezar

Są programy, które potrafią policzyć rozkłady pola w takich konstrukcjach wprost z równań Maxwella. Tylko cholernie drogie one są...

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.