Panele słoneczne i lustra

Witam, Jak wam sie wydaje czy zastosowanie 8 luster, zwiekszy znacznie wydajnosc paneli slonecznych? Jesli tak to by bylo oplacalne instalowanie na dachach budynkow. Oczywiscie odpowiednia konstrukcja + siliniczki do obracania luster w zaleznosci od pozycji slonca ... Jak wam sie podoba taki pomysl?

Pozdrawiam, Rafal

Reply to
Rafal M
Loading thread data ...

masz na myśli ogniwa słoneczne, czy cieplne?

a panele podążają za słońcem?

imo bez sensu

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

mialem na mysli ogniwa sloneczne

tzn lustra sa ruchome i tak sie ustawiaja aby promienie padaly wprost na panele

Reply to
Rafal M

Użytkownik "Rafal M" <rafalm1980_nospam@gaz_bezspamu_eta.pl> napisał w wiadomości news:ehlcp2$nc1$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Należy mieć też na uwadze, że srawność przetwarzania maleje wraz z temperaturą, ale jaka to jest zależność - nie wiem. Na szybko znalazłem być może ciekawy artykuł:

formatting link

Kiedyś myślałem o takim prostym układzie nadążnym korygującym położenie panela. Otóż wymyśliłem pole z czterema bądź więcej (6..8) fotodiodami, nad którym znajduje się przesłona. Gdy słońce sie przesuwa, pole działa jak joystick. Niestety wada rozwiązania jest taka, że zgrubnie trzeba inaczej korygować położenie panela. Gdy słońce zajdzie na dłużej za chmury lub zaczęło wschodzić układ się zgubi.

Michał

Reply to
Michal Lankosz

Michal Lankosz napisał(a):

Nic podobnego. Cztery fotodiody, pomiedzy nimi przesłony w postaci dwóch ścianek na krzyż. Zawsze któraś będzie lepiej oświetlona i w tę stronę skieruje się układ.

Gdy słońce zajdzie na dłużej za chmury lub

Poniżej pewnego poziomu oświetlenia układ stoi, a jak słońce znów się pokaże to go odnajdzie.

Mirek.

Reply to
Mirek

a co myslicie o schladzeniu tego woda?

Reply to
Rafal M

Zgrubne nakierowywanie na Słońce jest stosunkowo proste: Powierzchnię ogniwa należy skierować na Słońce, a następnie obracać je wokół osi wycelowanej na Gwiazdę Polarną (montaż paralaktyczny). Tempo obrotu: jeden obrót na 24h. Co kilka dni korygować odchyłki poprzez ponowne skierowanie na Słońce.

pzdr mk

Reply to
mk

ludzie co wy? jakie obliczenia? tu nie trzeba zadnych obliczen ... ani zadnyc przyrzadow pomiarowych ... wystarczy znac dokladny czas, sciezke zapisywaloby sie przy umieszczaniu paneli, co obnizylo by koszty

w pamieci byloby by czas|pozycja lustraA X, Y, Z, KatA, KatB

Reply to
Rafal M

a jednak juz to jest

"The Boeing Company, which owns Spectrolab, signed a multi-million dollar contract to supply concentrator photovoltaic (CPV) cell assemblies to Solar Systems Pty. Ltd. of Hawthorn, Victoria, an Australian company that produces renewable solar energy."

formatting link

Reply to
Rafal M

"TROUGH CONCENTRATORS"

formatting link

"Ultra high efficiency thin silicon p-n junction solar cells using ..."

formatting link

Reply to
Rafal M

No tak :)

Reply to
Michal Lankosz

O ile będzie to tylko jeden stopień... Zaglądam do tablic astronomicznych: wyszukałem rubrykę z "równaniem czasu" (tj. o ile różni się bieg czasu słonecznego, od "normalnego" upływu czasu - efekt eliptyczności orbity). Różnice to +/- 15 minut w różnych porach roku. Przeliczając to na przesunięcie ciała niebieskiego na niebie wychodzą mi

+/- 3.75 stopnie (czyli peak to peak 7.5 stopnia). Przy panelu słonecznym efektywna powierzchnia wiele się nie zmieni. Jeśli chodzi o lustro, to jeśli obiekt w który celujemy zajączkiem jest sporo oddalony... 4 stopnie na powiedzmy 30 m daje 2 m. Cóż ja tylko sygnalizuję problem... im precyzyjniej trzeba celować i im więcej lat urządzenie ma działać tym więcej problemów będzie...

pzdr mk

Reply to
mk

Chcesz stabelaryzować nastawienia luster na ileś tam lat (może dziesięcioleci) z rozdzielczością czasową pojedyńczych minut?

pzdr mk

Reply to
mk

ale to chyba nie ma sensu, zwlaszcza ze powstaja coraz tansze i wydajniejsze ogniwa:

"Jak ustalili wynalazcy nowa technologia zużywa 7-10 razy mniej krzemu na wykonanie modułu o tej samej mocy (w liczbach bezwzględnych 1-2 kg krzemu/kW mocy modułu). Niższe zużycie materiału spowoduje zdecydowane obniżenie czasu zwrotu nakładów na zakup baterii. Ocenia się, że wyniesie on 1,5 roku, podczas gdy dla tradycyjnych baterii to ok. 4 lata."

formatting link

Reply to
Rafal M

formatting link
wie moze ktos ile wynosi koszt 100W w technologii silver?

Reply to
Rafal M
[...]

Nie wiem, jak oni to policzyli, bo mi wychodziły dziesiątki lat zawsze...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Najpierw to niech oni napisza ile to kosztuje. Bo krzem na wage to jest w tym chyba najtanszy. Cienkie, foliowe wrecz bo zwijane ogniwa w kosmos lataja.

Nawet takich ogniw sens doswietlania lustrami bedzie .. ale wygladam za okno .. chmury sa, lustra nic nie dadza ..

J.

Reply to
J.F.

mam

"With careful engineering, Sliver modules can reach costs of US$0.8/W without the need for any breakthroughs. This translates to an electricity price of US$0.09/kWh"

formatting link
czyli wychodzi jakies 240zl / 100W (30 gr / 1kWh) to naprawde niedrogo ...

Reply to
Rafal M

ale liczyles w technologi SLIVER?

Reply to
Rafal M

ewentualnie ogromna soczewka, z jakiegos lekkiego tworzywa o srednicy zalozmy 3-5m :)

Reply to
Rafal M

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.