Panele słoneczne

Zastanawiam się nad kupieniem paneli słonecznych. Proponuja mi coś takiego

formatting link
to rozwiazanie dobre, bo działające, ale chyba niezbyt rozbudowywalne. Nie znalazłem modułów do podłączenia do instalacji elektrycznej (przy okazji, jeśli ktoś takowe moduły widział prosze o podesłanie namiarów)

I taraz pytanie. Jak policzyc moje potrzeby. Niby chcialbym aby dało sie odtworzyć film na laptopie. I Posłuchac radia, naladowac komórkę. Laptop ma napisane na tabliczce 12A jak rozumiem, tyle pobiera pradu przy pracy, anie przy ładowaniu. A pewnie sa i wieksze laptopy. Jeśli mam tu 25W to ile mniej więcej mogę zasilic ten laptop?

Przyjmijmy doba 10 godzin, sprawnośc 50% , laptop musi działac przez minimum 4 godziny na dobę + jakies jeszcze drobiazgi, może oświetlenie diodami led.

Tu tez chciałbym zapytac o pobór prądu mniej więcej :

  • lodówka
  • żarówki energooszczędne (pisza np. 10W)
  • laptop u Was
  • radio (chyba z 10W)
  • telewizor LCD
Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Wojciech Frybyśu pisze:

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz je używać tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej? Czy tylko chcesz być ekologicznie poprawny i sam produkować prąd, chociaż metr dalej jest od w gniazdku?

Jeżeli to drugie - uprzedzę Cię, że energia elektryczna z paneli jest jednym z droższych źródeł energii. Kilka razy taniej kupić ją z elektrowni.

Reply to
Adam Dybkowski

Czy tylko chcesz być

Może teraz to już częściowo straciło na aktualności ale dawniej czytałem artykuł w którym wyliczone zostało że proces produkcji i dystrybucji małego ogniwa słonecznego do "wycieczkowego" użytku powoduje większe zanieczyszczenie środowiska niż konwencjonalne wytworzenie energii jaka ono wytworzy w czasie swojego życia. Ot taki paradoks "ekologicznej" sztucznej choinki :)

Reply to
Padre

Gdzie mialoby byc te 12A? :) Przecietny laptop potrzebuje w porywach kilku A przy kilkunastu woltach, z reguly znacznie mniej (a ze procek przy duzo nizszym napieciu potrzebuje czesto kilkudziesieciu A, to inna bajka). Sam sobie policz, ile pobiera z gniazdka. Moj IBM na Centrino bierze w porywach 20W (praca, nie ladowanie). Inna sprawa, ze jakies najnowsze C2Q czy starocie na Celeronach czy Pentium IV biora pewnie grupo powyzej 100W.

Jaka? Przyjmij, ze 100W.

I pewnie tak jest.

Bardzo wiele zalezy od laptopa.

Mniej. Choc zalezy co rozumiesz przez "radio". :)

7" czy 32"? :)

k,

Reply to
KILu

Wojciech Frybyśu napisał(a) :

Zapomnij. Taką moc panel ma przy idealnie prostopadłym padaniu promieni słonecznych. Przy bezchmurnym niebie - musi być tzw. lampa. Przy innym kącie padania moc gwałtownie spada. Załóżmy pełną moc. Pierwsze straty na akumulatorze w który musisz wpompować 1.4 raza więcej energii, czyli sprawność już 0.71. Zamienić to potem na 230V to powiedzmy kolejne 0.8, co daje nam już tylko 0.56 odebranej z panelu mocy. Postawisz przy panelu regulatora, który będzie co 15 minut lub lepiej częściej, ustawiał panel prostopadle do Słońca. Na Saharze uzyskasz wtedy dziennie te 192 Wh. Czyli urządzenie pobierające

50W popracuje ze 4 godziny. Na Saharze. Hmmm... Wyszło nienajgorzej :-) Ale przy idealnych warunkach. Chyba że gdzieś się pomyliłem, więc nie byłoby tak różowo. Zamiast człowieka pozycjonowanie może wykonywać dodatkowy moduł z serwomechanizmem. A więc dodatkowy koszt i dodatkowy odbiornik pozyskiwanej energii.
Reply to
Zbynek Ltd.

Tak

Reply to
invalid unparseable

No właśnie nie umiem sam sobie policzyć. Dlatego pytam. Jak zamienić te A na W czy kWh

Inny laptop ma 4A Ale ile to Wat? A jak dziala 5h dziennie to ile zjada kWh?

Właśnie chodzi o pi razy drzwi. Muszę wiedziec ile przyjąć dla paneli. Chodzi o rząd wielkości a nie dokładne wyliczenia. Wystarczy, ze nie ma słońca i mam juz 30-50% nominalnej mocy, wiec nie będę się bawil ile pobiera dana lodówka do obliczeń.

Chodzi o to czy nie pobiera cos jeszcze o czym nie wiem. np. pobiera gdy nie świeci itp.

Podaj jakieś dane ;-) Jak podasz ze 7 cali to bedę wiedzial,ze moge sobie pozwolić na większe

Reply to
invalid unparseable

[...]

Mało się pomyliłeś. Rodezja.

Teraz tylko powiedzcie jak przeliczyć te Ampery na Waty Czasem komórka pisza pobiera tyle a tyle mAh albo panel kieszonkowy daje 1200mAh (czyli tyle ile jedna bateria)

Do listy musze dorzucic CB-Radio.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Sat, 14 Mar 2009 09:21:23 +0100, Wojciech Frybyśu napisał(a):

Troche wysilku -> google

Wg instrukcji...

Wg instrukcji...

Tak wogole to masz "poroniony" pomysl. Daj sobie z nim spokoj dopoki jeszcze nie straciles pieniedzy...

Reply to
Dylon

No bez przesady! tego uczą /powinni uczyć w szkole podstawowej!!!

AK

Reply to
AK

Bodajze 5 klasa podstawowki sie klania. :) Jesli sprzet przy zasilaniu

230V wymaga 0,5A, to mozna wywnioskowac, ze bierze okolo 115W (wartosc ta moze sie roznic, zalezy to tez od cos fi) - po prostu mnozysz V i A. Przy czym to, ze na obudowie podane jest 230V, 2A nie znaczy, ze sprzet tyle pobiera - to moze byc prad maksymalny albo wrecz wartosc bezpiecznika, a w rzeczywistosci urzadzenie pobiera kilkakrotnie mniej energii.
4A przy zasilaniu napieciem kilkunastu woltow! Jesli jest to 15V, to masz 60W (i przy 230V bedzie to pewnie jakies 0,3A). Pamietaj, ze to wartosc maksymalna - przy normalnej pracy laptop zapewne bierze duzo mniej.

Kilowatogodziny tez latwo policzysz - jesli urzadzenie bierze 50W, to logiczne jest, ze w godzine pobierze 0,05 kWh, w dwie godziny 0,1kWh, w 20 godzin 1kWh.

7" bierze pare W, 32" kilkadziesiat W, zalezy od jasnosci matrycy. Ekran 22" pobiera jakies 20-40W.

k,

Reply to
KILu

Nie da sie.

W mAh podaje sie pojemnosc akumulatora...

1200mAh moze miec siedzacy w nim akumulator. I ta pojemnosc dotyczy okreslonego napiecia. Jeden paluszek AA ma 2500mAh, dwa paluszki maja... tez 2500mAh (przy 2,4V) albo (upraszczajac) 5000mAh przy 1,2V - zalezy, jak je polaczysz.

Krotko - zapomnij o zasilaniu tego wszystkiego sloncem. Chyba, ze masz ogromny budzet do stracenia.

k,

PS. Tak, chwilowo nie mam co robic. ;)

Reply to
KILu

Dziękuję.

Co to jest to fi? Jakas stała konkretnego urzadzenia?

Ale coś musze policzyć ;-) Przynajmniej orientacyjnie.

Nie wiem. Bedzie uzywał Wi-Fi przynajmniej w mieście, w buszu faktycznie może będzie mniej.

Dziękuję.

Reasumując gdybym chciał oglądac telewizję na 22 calowym ekranie to zapotrzebowanie było by:

30W (telewizor) + 20W DVD Panel który podawałem
formatting link
daje jakieś 15W na słońcu. Ładuje 10h Oznacza to, że jeśli chce obejrzec film , który leci przez 4h (Akumulator żelowy Vipow 12V 20Ah) To mam za maly panel, ale akumulator powinny wystarczyć?

Potrzeby

50W*4h=0.2kWh

Prad:

10h*15W=0.15kWh

Chyba niczego nie pokręciłem. Najgorzej, jak człowiek, który ma nikłe pojęcie musi zdecydowac o sprzęcie za ładnych pare stówek.

Reply to
invalid unparseable

Nie ogromny , ale ci ludzie nie potrzebuja pradu na stale. Laptop jest do napisania e-maila. Tak czesto dziala tam telefonia! Albo do przekazania informacji dalej przez CB. Swiatlo, czy nagłośnienie tez by się przydało, cho raz na jakiś czas.

To mu tutaj nie wyłączamy komputera i uzywamy go po kilkanascie godzin dziennie. ;)

Bardzo Ci dziękuję. To dla mnie wazne.

Reply to
invalid unparseable

Generalnie poszukałbym czegoś co ma jeszcze wyjście prądu stałego. A może tutaj można się podpiąć do akumulatora? Podłączając laptopa za pomocą zasilacza samochodowego do tych 12V ominiesz 2 kosztowne konwersje DC->AC->DC, podobnie można zrobić z oświetleniem. Może i z radiem Ci się uda.

pozdr. w.

Reply to
Wojciech Waga

Dnia Sat, 14 Mar 2009 10:02:16 +0100, Wojciech Frybyśu napisał(a):

Rzecz występuje przy prądzie zmiennym i jest kątem przesunięcia fazowego między sinusoidą napięcia i prądu. W praktyce (wygodniej) używa się nie miary kąta fi tylko jego cosinusa. Odbiorniki nierezystancyjne (np. silniki czy kondensatory) pobierają prąd przesunięty względem napięcia. Im bardziej jest on przesunięty, tym mniejsza moc rzeczywista takiego odbiornika. Przy twoich potrzebach dokładności możesz jednak uważać wszystkie odbiorniki za rezystancyjne (o cosfi=1) i ich moc liczyć jako iloczyn napięcia i prądu.

Reply to
Jacek Maciejewski

Raczej będzie to 0.3-5%.

Paweł

Reply to
Paweł

Pan Zbyszek napisał:

Bez przesady z tą gwałtownością. Funkcja cosinus to taka bardzo gwałtowna nie jest, zwłaszcza na początku.

[...]

Przez 15 minut, to się Słońce przesuwa o 3,75°. Cosinus tego kąta wynosi 0,99785892. Czyli to "lepiej" jest walką o dziesiąte części procenta. Przy dokonywaniu korekt co 2-3 godziny, utrata mocy będzie na poziomie kilku procent. To wystarczająco rozsądna strategia.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Witam

Jarosław Sokołowski napisał(a) :

Możliwe, że panele, którymi dysponowałem, nie były aż tak idealne. Chociaż sprawdzałem kąt tylko "na oko", to był on sporo większy niż nawet 20°. Możesz mieć rację. Teraz nie ma akurat dobrych warunków, żebym powtórzył dokładnie doświadczenie na posiadanym obecnie panelu.

Reply to
Zbynek Ltd.

Paweł napisał(a) :

Dokładnie. Tak Pi razy oko.

Reply to
Zbynek Ltd.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.