Oznakowanie CE, czy nie zawsze jest potrzebne?

Loading thread data ...

Robbo schrieb:

w EU jest to mniej więcej tak, że różne organizacje robią to na zlecenie organizacji konsumenckich, instytucji państwowych lub społecznych, a także konkurencji badania. Dalej jak wyżej. Kara jest wtedy zasądzana, jej wysokość jest różna, niekoniecznie podany przez ciebie wzór. Największy hebel mają konkurenci.

Waldek

Reply to
Waldemar

Robbo napisał(a):

I o to między innymi chodzi. Normy są w interesie korporacji a nie w interesie drobnych producentów. Ci mają zaniknąć i nie "psuć sen".

Myślę, że w takim przypadku deklaracja zgodności nawet w stosunku do zasilacza wystarczy. Tylko zeby była zgodna z prawdą! Normy są wymyślone pod przemysł a nie pod radioamatorskie wyroby produkowane w jednej jedynej sztuce. Zresztą, jeśli ten zasilacz coś zniszczy albo kogoś uszkodzi, to i tak odpowiadasz osobiście całym majątkiem, nawet jeśli masz certyfikat.

Reply to
A. Grodecki

I tak jest naprawde ? Bo co prawda sam sie kiedys natknalem na harmonogram kontroli, i byly tego tysiace rocznie do zrealizowania planu, ale wydawalo mi sie ze ograniczaja sie do dzialan urzedniczych - wpasc do sklepu, sprawdzic czy towary oznaczone CE. Wpasc do producenta, obejrzec deklaracje i papiery towarzyszace.

Hm, a moze sie myle - z rejestru wyrobow zakazanych UOKiK

formatting link
"Wyrób nie spelnial wymagan okreslonych w § 49 ust. 1 pkt 1, § 11 ust.

1, § 26 ust. 1, § 31 pkt 1) lit.a rozporzadzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagan dla maszyn i elementów bezpieczenstwa (Dz. U. 259, poz. 2170), z uwagi na: • niezgodnosc wyników badan maszyny z norma PN-EN 60355-2-77:2002 + A1:2004, • niezgodnosc wyników badan maszyny z norma PN-EN 60355-2-77:2002+Ap1:2004, • brak wymaganego oznakowania dotyczacego bezpieczenstwa uzytkowania."

Ktos to musial przebadac.

Swoja droga lektura rejestru bywa przerazajaca

formatting link
np okulary do plywania
formatting link
"Wyrób nie spelnial zasadniczych wymagan okreslonych w § 9, § 36 ust.

1 oraz § 43 ust. 1 rozporzadzenia Ministra Gospodarki, z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagan dla srodków ochrony indywidualnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 259, poz. 2173), z uwagi na: • brak instrukcji uzytkowania w jezyku polskim (zawierajacej m.in. informacje dotyczace sposobu uzytkowania i czyszczenia wyrobu), • brak oznakowania CE, • brak deklaracji zgodnosci "

formatting link
" Wyrób nie spelnial zasadniczych wymagan okreslonych w § 9 ust. 2, §

21 ust. 1 oraz § 23 ust. 2 rozporzadzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Spolecznej z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagan dla zabawek (Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2045), z uwagi na: • zastosowanie metalowych zszywek w opakowaniu, co moglo stac sie przyczyna zranienia dziecka, • brak na kasku, stanowiacym element zestawu, napisu, ze to jest zabawka, dlatego nie stanowi ochrony, • brak instrukcji "

Pocieszajace tylko "GIIH w dniu 06.09. 2006 r. umorzyl postepowanie, stwierdzajac, ze importer usunal wszystkie niezgodnosci z zasadniczymi wymaganiami"

J.

Reply to
J.F.

Radze sprawdzic ustawodastwo krajowe w tym zakresie a nie gdybac. Tam jak byk pisze. ze niewlasciwe oznakowenie ( to znaczy napisanie CE bez spelnienia wymagan) kosztuje 100 000 PLN plus dodatkowe koszty. H.D.

Reply to
H.D.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.