[OT] Filtr optyczny na promieniowanie widzialne

Witam. Nietypowa sprawa, ale mam na tej grupie chyba najwieksze szanse na jakieś nietypowe rozwiązanie.

Poszukuje filtra środkowo-przepustowego na pasmo widzialne. Ma odrzucać (odbijać albo zamieniac na ciepło) ultrafiolet i podczerwień. Nie musi być 0/100%/0 wystarczy że skutecznie wyfiltruje UV, troche mniej skutecznie IR i znacznie lepiej będzie przez niego widać promieniowanie widzialne niż pozostale dwa.

Filtr w postaci jakiejś szybki. Kilka(naście) cm2.

Mogą byc dwa filtry, jeśli jeden nie jest możliwy.

Filtr na UV *może* da się zrobić z okularow przeciwsłonecznych z filtrem, ale kompletnie nie wiem jak tam jest z rzeczywistym tłumieniem, ktos może zna jakieś szacunki?

Filtr na IR to nie wiem ...

Są też gotowe filtry do aparatów fotograficznych które zapewniają wycięcie UV i IR ale znaleźc jakieś sensowne dane nie sposób poza marketoidelanym bełkotem. Przyznaje również że kosztują majątek więc szukam czegoś tańszego.

Po głowie chodzi mi rownież pomysł z dwoma pryzmatami i przesłoną między nimi :)

Dla ciekawskich, nie ma to nic wspólnego z fotografią za to dużo z elektroniką.

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Pan Sebastian Biały poszukuje filtra środkowo-przepustowego na pasmo widzialne:

Dobre tłumią dobrze, chyba się nawet na nich podaje współczynnik SPF. Zawszę mogę sprawdzić (może nie tak całkiem zawsze, tylko jak świeci słońce, bo nie mam teraz pod ręka innych źródeł UV). Szybki do halogenów też tłumią.

W kamerach i aparatach fotograficznych bywają przed matrycą.

Byli już tacy, co robili spektrofotometr z płyty CD.

No tak, teraz już każdy ciekawski odetchnął z ulgą, bo wie wszystko.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 2012-12-26 00:25, Sebastian Biały pisze:

Jeśli chodzi o UV to zwykłe szkło w znacznym stopniu pochłania ten zakres. W starych rzutnikach do przezroczy przed żarówka znajdowały się szklane filtry IR w postaci krążka o średnicy około 60mm i grubości około 8 mm. Mają one lekko zielony kolor. Filtry IR z cienkiego szkła są często umieszczane w kamerach i aparatach cyfrowych przed matrycą. Zwykle są sprzedawane w postaci pociętej. Zapewne jednak można je kupić również w dużych kawałkach.

Paweł

Reply to
Pawel2420

W dniu 2012-12-26 00:25, Sebastian Biały pisze:

Trochę danych jest tu:

formatting link
A widmo szkła masz tu:

formatting link
Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Użytkownik "Sebastian Biały" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:kbdcl1$7aj$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Tu może coś znajdziesz :

formatting link

Reply to
henry1

formatting link
pzdr

Reply to
Grzegorz

Dnia 26 Dec 2012 00:03:04 GMT, Jarosław Sokołowski napisał(a):

Kiepskie jakies, bo IR z pilotow widac :-)

Usilowalem swoja droga sprawdzic czy te filtry takie slabe, czy IRED takie mocne ... no i nie wiem ..

Bo co potrafi szklo, to patrzcie

formatting link
Tzn mam na mysli te drugie - longpass.

Ale o cene radze nie pytac, chyba ze maja darmowe probki :-)

J.

Reply to
J.F.

Jest sobie urzadzenie do rozpoznawania kolorów dla niewidomych (gadające). To konkretne to akurat samoróbka zrobiona gdzieś we francji przez hobbystę. Jest ok, działa ok, do momentu jak okazało się że gorący piec ma inny kolor niż zimny. Podobnie w bardzo słoneczny dzień wszystko zmienia kolory. Pobawiłem się chwilę i jest niezwykle czułe na promieniowanie poza zakresem widzialnym. Najszybsza metoda to dorzucić filtr i zobaczyć czy działa lepiej. Filtr fotograficzny już próbowałem, polepszyło się, ale daleko od spodziewanych efektów.

Nie mogę rozebrać aby stwierdzić co za czujnik siedzi w środku, ale nawet gdybym wiedział to go nie zmienie bez wymiany *wszystkiego*. Dlatego szukam na początek prostej metody przefiltrowania widma.

Reply to
Sebastian Biały

Pan Sebastian Biały napisał:

Nie chcę od razu całkiem wykluczyć tej hipotezy, ale bardziej prawdopodobne wydaje mi się co innego. Wrażenie koloru w mózgu nie powstaje z prostego rozłożenia światła na trzy składowe i opisanie ich warości. To jest zawsze porównanie do obserwowanego lub zapamiętanego punktu odniesienia. Kartka papieru będzie opisywana jako biała tak w jasny dzień, jak i w promieniach zachodzącego słońca. Jeśli maszynka nie uwzględnia wpływu oświetlenia i nie robi balansu bieli, to jej używanie wygląda jak gadanie ze ślepym o kolorach. Ale, jak powiedziałem, nie chcę od razu krytykować, nie wiem co ten Francuz zrobił i jak się do tego przyłożył. Dużo tych kolorów potrfi nazwać?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan J.F. napisał:

One tam *bywają*.

Dioda jest silnym punktowym źródłem, może się przebić równiez przez filtr.

Nie tylko pytałem, ale i kupowałem. Próbek chyba nie dają, przysłali okropnie brzydki nierówny kawał szkła wyglądający jak płaski kamień.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia 26 Dec 2012 15:00:09 GMT, Jarosław Sokołowski napisał(a):

czesto jednak sa, a i tak sie przebija.

To jakby to musialo wygladac gdyby filtra wcale nie bylo ?

Hm, dwa uzyc i sprawdzic ?

J.

Reply to
J.F.

Powitanko,

Moze rozszczepic jakims pryzmacikiem, albo siatka dyfrakcyjna i zbierac widzialne only?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Nie, tutaj jest jakiś problem z czujnikiem, jestem w stanie zrozumieć przekłamania, ale tutaj mamy do czynienia z kompletnym glupieniem czujnika. Robiłem doświadczenia i np. postawienie w polu widzenia nagrzanej szklanki do 100C z wodą powoduje zupelnie randomiczne wyniki, ta sama szklanka po ostygnięciu ma kolor szary.

Zabawka wlasnie tak dziala - sam określasz co to jest czerwony pokazując kilka czerwonych przedmitów. Algorytmu nie znam, ale jest uczący.

Sam to definiujesz.

Reply to
Sebastian Biały

Sugerowałem to w poście, ale pryzmat to duża cholera, a potrzebne są dwa.

A siatka ... nie wiem. Chyba było by trudniej.

Reply to
Sebastian Biały

Pan Sebastian Biały napisał:

Nie o to chodziło. W samo południe pokazuję dajmy na to Sebastiana i mówię, że jest on Biały. O 15:10, czyli przed zachodem słońca, dla maszyny będzie to już kolor pomarańczowy lub czerwony. Natomiast człowiek o tej bieli wciąż pamięta. Maszyna też mogłaby spojrzeć za każdym razem na wzorzec bieli (który w świetle otoczenia może być żółty lub niebieski) i porównać. Pytanie, czy to robi. Sądzę, że nie -- bo takie porównanie powinno eliminować problemy ze wszystkimi rodzajami światła, również z nadfioletem i podczerwienią.

Tak sobie myślę, że Francuz zabawia się tam spektrofotometrem, które zrobiły się ostatnio dość tanie. One dają na wyjściu na przykład 1024 próbki widma z linijki CCD oświetlonej przez siatkę dyfrakcyjną. Jak ktoś po prostu zacznie porównywać widma, to efekty mogą być zaskakujące.

Jak mu zacznę opowiadać o amarantowym, turkusowym, kanarkowym i siarkowym, to dopiero mu się we łbie pomiesza!

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Sebastian Biały napisał:

formatting link

Reply to
Jarosław Sokołowski

Kiedyś mierzyłem okulary ochronne laboratoryjne, nic specjalnego, kosztowały chyba 16 zł, nawet nie napisali na nich, że tłumią UV. Okazało się że minimalnie poniżej 400 nm absorbancja leci gwałtownie w górę i w całym UV (do 200 nm) wynosi powyżej 5 (czyli wycinają jakieś

praktycznie idealnie przezroczyste. Problemem może być kształt, bo płaskie to one nie są. Jeśli chcesz się bawić, to mam "trochę" dibenzoilometanu. To jest filtr UV-A, ale inne długości fali też tłumi (UV, widzialnego nie), trzeba go tylko więcej naładować, pod wpływem dużego natężenia UV-B i UV-C może się rozkładać.

formatting link
by to w jakimś tworzywie sztucznym rozpuścić, na pewno da się w polilaktydzie, ale w PMMA pewnie też i odlać "szybę", można między dwie płyty szklane wsadzić w tym celu.

Reply to
shg

Powitanko,

Bo ja wiem... takie cus, co siedzi przy diodzie laserowej w napedzie cd/dvd duze nie jest. No ale duze-male to pojecie dosyc ogolne.

a potrzebne są dwa.

A czemuz to? Szczelinka przepuszczajaca tylko to co trzeba i juz.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Juz o tym pisałem w pierwszym poscie :) Na razie temat odrzucam z uwagi na brak miejsca do zamontowania.

Reply to
Sebastian Biały

Użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

Były już stosowane metody pomiaru, pozwalające na eliminowanie tego problemu. Np. w starych kamerach wideo do automatycznego ustawiania balansu bieli. Ponad obiektywem była mleczno biała płytka, bądź kopułka, pod którą ukrywały się dwa fotoelementy - jeden dla światła niebieskiego i drugi dla czerwonego. Ta para detektorów pozwalała kamerze zorientować się w zmianach temperatury barwowej otaczającego światła a fotoelementy patrzące przez jakąś soczewkę "patrzyłyby" na testowany przedmiot. Ewentualnie możnaby dać od razu trzy detektory pod kopułkę, wprost odejmujące swój sygnał od odpowiedniego detektora głównego. Tylko nie wiem jak to sie zachowa np. obok dużej płaszczyzny o intensywnej barwie, mającej jednoczesny wpływ na główne detektory i na otaczajace światło. Tak, wiem, to nie wyjaśnia problemu Sebastiana. Maciek

Reply to
Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.