Oświetlenie LED - zasialnie impulsowe.

Witam!

Zauważyłem, że oświetlenie wykonane na LED-ach często (m.in. latarki) wyposażone jest w generator - i to nie w celu podwyższenia napięcia lub regulacji jasności, lecz w celach ekonomicznych. Czegoś tu nie rozumiem... Skoro dioda pracuje z wypełnieniem powiedzmy 50%, to faktycznie - zużywa 2x mniej prądu, ale świeci też 2x słabiej. Jaki więc jest sens takiego rozwiązania? Mogę się jedynie domyślać, że bezwładność oka spowoduje wrażenie jedynie nieznacznego obniżenia natężenia światła przy wyraźnej oszczędności prądu - czy o to chodzi?

Przy okazji - jaką częstotliwość pracy LED stosować?

Pozdrawiam Tygrysek.

Reply to
Ty-grysek
Loading thread data ...

Nie tylko o to chodzi, mając baterię o Uz i diodę która świeci przy Uf pakujesz w szereg opornik na którym odkłada się Uz-Uf i wydziela moc U2/R. Teraz robiąc przetworniczkę impulsową możesz dać maleńki opornik pomiarowy na którym wydziela się niewiele mocy i ładować stały określony prąd na diodę. Albo z bateryjki o napięciu mniejszym niż Uf zasilać diodę, możliwości jest wiele.

Reply to
Piotr Pitucha

Użytkownik Ty-grysek napisał:

Tak, jasność pozorna jest funkcją wypełnienia błysków, więc można zaoszczędzić na prądzie.

Taką, żeby przy ruchach latarką nie męczyło, ale nie za wysoką, bo bedą straty przy przełączaniu. Moze 1kHz wystarczy?

Reply to
A.Grodecki

Chodzi o to, że zazwyczaj dość trudno dobrać napięcie zasilania do napięcia przewodzenia diody. Na dokładkę diody LED lepiej jest zasilać prądowo (stałym prądem) a nie napięciowo (stałym napięciem). Najproście to uzyskać stosując wyższe napięcie zasilania i rezystor szeregowy. Ale wtedy masz straty na rezystorze. I dlatego ludzie wymyślili przetwornice do zasilania LEDów.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Istnieje opinia ze led zasilany impulsowo ma wyzsza sprawnosc. Tzn ze jasniej swieci jesli ma np 50mA z wypelnieniem 40% niz 20mA stalego. Mowiac szczerze nigdy w to nie wierzylem poza blyskaczami do roweru, znajduje sladowe uzasadnienie w danych technicznych tylko niektorych led, moze pochodzi z czasow gdy led mialy duzy "prad ciemny" ?

A moze zle sie popatrzyles na ten generatorek ? Bo:

  1. Led wypada zasilac okreslonym pradem .. i najlepsza bylaby tu przetwornica z cewka. A moze jednak podnosi napiecie ?

  1. to jest jednak regulacja jasnosci. Czasem lepiej jesli jest polowe ciemniej, ale dwa razu dluzej baterie starczaja.

  2. a moze to byl migacz, normalnie nie uzywany ?

  1. jeszcze taki pomysl z pogranicza kiepskiego inzyniera .. boimy sie cewek, wiec nie dajemy rezystora ograniczajacego prad, a wypelnienie regulujemy w zaleznosci od temperatury diody ..

W zasadzie dowolna - od 50Hz to do 500kHz.

50Hz bedzie troche migac i moze palca uciac, 500kHz bedzie siac, to 1..10kHz moze byc lepsze.

J.

Reply to
J.F.

Jest to zazwyczaj prawda i ma uzasadnienie w charakterystyce prąd - efektywność diody. Im większy tym sprawność pracy złącza jest wyższa.

Reply to
William

Jest dokładnie odwrotnie, sprawność LEDów (lm/W) zmniejsza się ze wzrostem prądu.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Widocznie zależy od diody :)

Reply to
William

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.