Oswietlenie diodami w fotografii

Fotograf wita elektronikow

Prosze o porade

- czy biale diody LED ndaja sie do oswietlania obiektow fotografowanych? jezeli swiatlo z LEDa ma widmo ciagle to nie ma problemu, ale czy tak jest?

- a jezeli generowane sa tylko pewne czestotliwosci, a matryca w aparacie tez odbiera pewne prazki widma, to moze sie zdarzyc, ze na zdjeciu wyjda bzdury.

- jakich diod uzyc?

- po co pytam? tak mi sie marzy, aby zrobic oswietlenie z diod LED do fotografii

Pozdrawiam

Rafal

Reply to
RR
Loading thread data ...

Średnio.

Różnie.

Ale to zależy tez od tego, jakiej wierności kolorów oczekujesz...

Luxeon WarmWhite?

Chyba tylko do makrofotografii...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

już są lampy LEDowe do normalnej fotografii, ale ceny zabójcze. Nie chodzi tu tylko o same LEDy, choć te też nie są tanie, ale o uzyskanie jednolitego oświetlenia. W urządzeniach pomiarowych mamy takie lampki do kamer CCD i CMOS. Kosztują od 300EUR w górę (nawet wysoką). To, co robi je drogie, to optyka: soczewki, matówka i precyzyjny montaż.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik RR napisał:

Sprawdź widmo fosforu i będziesz wiedział jaka jest ch-ka widmowa białych LED. Diody to nadal bździdła w porównaniu z innymi źródłami światła.

Reply to
A.Grodecki

Jakaś przesada... Patrząc na charakterystyki Luxeonów oraz dostępną optykę do tego widzę problem raczej tylko i wyłącznie w cenach diod. A i tak wydajności palnika ksenonowego oraz jakości oddawania barw nic na razie nie przebija. Jako oświetlenie wstępne dla autofocusa - może być. W makrofotografii, gdzie ważne są wymiary - od biedy. Do kamer - proszę bardzo. Ale lampy błyskowej w poważnych zastosowaniach jeszcze długo nie zastąpi.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

IMO mozesz sprobowac ale nie z bialymi ledami tylko z ledami RGB... - ewentualnie wykonac samemu taki kombinowany oswietlacz z elementow dyskretnych SMD (R,G,B) i odpowiednio nad tym zapanowac... - bez eksperymentow raczej sie nie obejdzie

Reply to
PAndy

tu akurat chodzi o bardzo równomierne oświetlenie, dlatego każda dioda ma swoją soczewkę i wsio jest potem kierowane na dyfuzor holograficzny, a ten niestety kosztuje (jakąś stówę EUR za 10x10cm).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

"PAndy" napisal:

RGB (w rozumieniu 3 diody) nie nadaje sie na "bialy" oswietlacz (no chyba ze jakosc oddawania kolorow mamy gleboko w d...) - zamiast ladnego ciaglego widma w RGB masz trzy "szpilki" - przedmioty oswietlone taki swiatlem wygladaja zupelnie inaczej niz w normalnym swietle. Koledzy z pracy majstrowali niedawno podswietlacz led do kolorowych plansz - typowy komentarz podczas prob z trojka RGB "dlaczego ten banan jest pomaranczowy? pochorowal sie?" Po zastosowanie diod bialych - poprawilo sie, niestety nie wszystkie sa rownie dobre - a te dobre nie sa tanie :( Ktos ty wspominal w "warm white" luxeona - te afair byly jednymi z lepszch. GRG

Reply to
Gregor

Te "szpilki" sa dosc szerokie ..

Bo chyba wiekszosc dzisiejszych "bialych" led to jest niebieski+zolty.

Powinno to chyba jeszcze gorzej wygladac niz RGB .. no chyba ze na bananie wyjatkowo lepiej :-)

J.

Reply to
J.F.

Z samej zasady nie mogą być szerokie...

Jednak nie. Sprawdziłem improwizowanym pryzmatem. Luxeony nawet 'zwykłe' White dają bardzo przyzwoite widmo. I starsze diody - tym gorzej.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A kineskop Twoim zdaniem to ma ciagle widmo? - przeciez kinol to luminofor i ten ma dosyc waska charakterystyke widmowa... Zaleta RGB jest mozliwosc ustawienia temp. koloru - te biale ledy maja niebieska diode ktorej swiatlo pobudza luminofor ktory swieci na zolto... - te dwa prazki daja w efekcie swiatlo biale - w syntezie addytywnej nie ma znaczenia czy zolty to jest zielony + czerowny czy zolty bo natywnie jest zolty.

IMO banan jest zolty a wiec spektralnie od pomaranczowego blisko - podejrzewam ze gdyby dobrac wlasciwa skutecznosc odpowiednich ledow to efekt bylby calkiem inny

Wydaje mi sie ze to kwestia wlasciwego wymieszania barw podstawowych...

Reply to
PAndy

Wbrew pozorom - szeroką.

Stare diody. Nowe mają już mocno wyrównane światło i luminofor świecący na biało. Lekką dominantę niebieską daje prążek z diody.

[...]

To nie takie proste.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable

"PAndy" napisal:

I uzywasz go do jako oswietlenia? Nie powiedzialem ze swiatlo generowane przez RGB nie bedzie wygladalo na biale - tylko ze przedmioty oswietlone takim swiatlem nie beda wygladaly naturalnie! Najprostszy (przesadzony) przyklad - masz swiatlo typu: trzy piki w "srodku kolorow" czerwonego zielonego i niebieskiego. I obiekt w kolorze zoltym - prawdziwym spektralnie zoltym (nie mieszance RG) - oswietlony twoim RGB wyjdzie czarny :) Oczywiscie to przesada - ani diody ani "obiekty" nie maja tak waskiego widma - ale nalezy sie liczyc z powaznymi przeklamaniami kolorow - do ambitnej fotografi takie oswietlenie jest bezuzyteczne.

Pewnie mozna by skompensowac banana - ale wtedy winogrona zrobilby sie zielone :)

Wydaje ci sie... Pamietaj ze swiatla miesza sie addytywnie a farby subtraktywnie - i charakterystki widmowe farb niekoniecznie pasuja do charakterystyk widmowych diod. Zeby zrobic dobre zdjecie potrzebujesz ciaglego widma - trojka RGB go nie zapewni. GRG

Reply to
Gregor

Użytkownik Gregor napisał:

Raczej "dobrego widma", odpowiednio bogatego i efektywnie odbieranego jako światło białe.

Reply to
A.Grodecki

W artykule <dbir99$8q5$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl> autorem którego mieni się A.Grodecki, napisano:

^^^^^^^ W sprawie formalnej - luminofor brzmi ładniej :)

Reply to
JS

Użytkownik JS napisał:

Ale miało być fosfor :)

Reply to
A.Grodecki

Ale w kineskopie nie ma fosforu [tzn pierwiastka chem] :-)

J.

Reply to
J.F.

Tam też nie ma fosforu tylko luminofor.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.