oscyloskop cyfrowy

Mam pytanie: od jakich ukladow oscyloskopu cyfrowego zalezne jest pasmo przenoszenia ??

z gory dziekuje za odpwiedz, gdyz w tym przypadku google niestety zawiodlo

pozdrawiam isiah

Reply to
isiah
Loading thread data ...
Reply to
Andrzej Kamieniecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki

Pomiajajac wszelkie inne mozliwe zabiegi marketingowe .. to skad sie biora scalaki roznych predkosci ? Ano po wyprodukowaniu moze sie okazac ze dana sztuka czy partia na pelnej predkosci nie chodzi.

Albo tak jak tu pisano o "tuningu" kart graficznych - w scalaku sa 4 procesory, jesli jakis nie dziala - to sie kostke pakuje do tanszej karty ktora ma "2 procesory obrazu". A jak klient zamowil milion gorszych scalakow a wyszly same dobre - dostaje calkowicie sprawne kostki po cenie czesciowo sprawnych ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Andrzej Kamieniecki napisał:

W bardzo szybkich oscyloskopach problem podstawowy z punktu widzenia pasma to uklad próbkujący. Wzmacniacze to przy tym małe piwo. Podobnie przetworniki, to jest tylko kwestia odpowiedniej ich ilości oraz sposobu komutacji a nie ekstremalnej szybkości. Po prostu przy obecnych szybkich przetwornikach blok akwizycji jest tańszy, bo potrzeba mniej scalaków i są one tanie (zarówno przetworniki jak i pamięci próbek oraz układy sterowania całością). Sztuka polega na zbudowaniu odpowiednio szybkiego układu próbkującego, czyli takiego którego czas włączenia i wyłączenia są możliwie krótkie. Do tego dochodzi potrzeba zbudowania generatora impulsów próbkujących, czyli takiego który wytwarza impulsy o bardzo stromych zboczach i odpowiednio wąskie. W warunkch laboratorium domowego możliwe jest zbudowanie z "kupowalnych" obecnie podzespołów oscyloskopu, o pasmie co najmniej 3GHz. Oczywiście do tego potrzebna jest spora wiedza z zakresu konstrukcji mikrofalowych, szybkich układów cyfrowych oraz dostęp do sprzętu, który może posłużyć do wzorcowania.

Reply to
A.Grodecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki

przecież wyciąłeś akurat ten kawałek, gdzie J.F. napisał odpowiedź na to...

Reply to
Marek Lewandowski
Reply to
Andrzej Kamieniecki

Użytkownik Andrzej Kamieniecki napisał:

NIeprawdziwy przebieg = zły (niedopracowany) oscyloskop.

No tak, ale pytanie było o pasmo a nie o trudności wyzwalaniu, numeracji i synchronizacji próbek. Pasmo ma prostą definicję, czysto analogową i tylko w torze analogowym pojawiają się problemy pasma, bo niedostatki cyfrówki da się załatać "sposobem" i jest to tylko kwestia ceny.

Na pewno nie jest tani w szczególności u LeCroya, który słynie z dobrej przede wszystkim... reklamy i robiania klientom wody z mózgu oraz walenia po kieszeni.

Trudno powiedzieć, czy chodzi tu o problemy akwizycji danych cyfrowych czy jednak o problemy analogowe, np z częstym wyzwalaniem układu próbkującego. W każdym razie już kilkanaście lat temu wykonywałem pomiary na Tektonix-ie 17GHz (synchroskopie), czyli można zrobić szerokie pasmo. A filtracja na próbkach... no cóż, pytanie czy to jeszcze oscyloskop, czyli urządzenie obrazujace FAKTYCZNY przebieg elektryczny, czy telewizor ze spreparowanym obrazkiem.

Musisz przybliżyć śkrót, bo nie rozumiem go :)

Reply to
A.Grodecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki

Użytkownik Andrzej Kamieniecki napisał:

... ... ...

Tak myślałem. Dięki za wyjaśnienia, nie jestem specem od terminologii stosowanej przez producentów oscyloskopów. Zajmowałem się tym jakiś czas temu, i jedyne co mnie interesowało, to ekwiwalent analogowy. Chodziło też o wierne zobrazowanie przebiegu, a nie o aproksymowanie sinusoidy niz podstawie twierdzenia o próbkowaniu czy naginanie rzeczywistośi filtrami cyfrowymi. Oscyloskopy które posiadam próbkują z częstotliwością ŻAŁOSNĄ w porównaniu z tym co teraz mozna kupić, ale ja, jako zatwardziały analogowiec i tak używam trybów analogowych, gdzie w każdym trybie wyzwalania widać to samo ;) No, chyba że trzeba zatrzasnąć sygnał cyfrowy albo jakieś zakłócenie... Zresztą sprzęt za 50.000zł jest poza zasięgiem mojego budżetu przeznaczonego na pomiarówkę :) Jeszcze raz dzięki za wzbogacenie mojej wiedzy.

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.