OR na diodach

Mam szybkie pytanie. Sytuacja wygląda w ten sposób, że mam dekoder

74139, który dzieli fragment przestrzeni adresowej na cztery części (tak jest to najprościej to zrobić z punktu widzenia PCB). Problem w tym, że dwie z tych ćwiartek odnoszą się do tego samego urządzenia. Trzeba je więc jakoś zsumować. Suma na kablu odpada, bo 74139 nie ma wyjść z otwartym kolektorem. Można by tak wstawić pojedynczą bramkę OR w wersji SMD, ale to dodatkowo wymaga podprowadzenia zasilania i masy.

Czy jest szansa, że sprawdzi się rozwiązanie pośrednie, czyli OR na diodach, np. na diodach schotky'ego, aby zminimalizować spadki napięcia? Są jakieś przeciwwskazania? Szybkość przełączania?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 2018-07-07 o 06:57, Atlantis pisze:

Otwarte kolektory pozwalają zrobić AND a nie OR.

Masę ma się wszędzie (przynajmniej ja tak płytki projektuję) a jak robisz ten OR tuż przy 74139 to tam przecież zasilanie jest.

Najpierw - w jakiej technologii jest 74139. Wiem, że bawisz się w retro - może to zwykły ttl - warto wiedzieć jakie ma się napięcia (i siłę) na wyjściu. Diody stan 1 będą przenosiły bardzo szybko. Gorzej z wyłączaniem. Aby napięcie szybko opadło musi być odpowiednio mały rezystor, a to może być problemem dla wyjść. Aby oszacować jak szybko napięcie będzie opadało trzeba by wiedzieć jaka jest pojemność wejścia (wejść) które tym sygnałem będą sterowane (+ pojemność ścieżek) i jak się policzy 4RC i wyjdzie, że jest dość szybko (tu trzeba wiedzieć do kiedy sygnał już musi mieć stan 0) to można próbować. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Atlantis wrote on 07.07.2018 06:57:

Skoro masz tam 139, to masz dwa dekodery w obudowie. Jeden niech dzieli przestrzeń na ćwiartki a drugi na połówki.

Reply to
Zbych

Rozumiem, że ma to wyglądać następująco:

1) Wejście aktywujące pierwszą połówkę (!G) podłączone przez inwerter do linii A15. W ten sposób dzielenie adresów odbywa się tylko w górnej połówce przestrzeni adresowej. Dolne 32kB zajmuje bezpośrednio adresowany RAM. Linia A15 steruje jego wejściem CS. 2) Wejście B pierwszej połówki połączone z masą. Wejście A z linią A14. 3) Wyjście Y1 pierwszej połówki steruje linią CS EPROM-u (ostatnie 16kB przestrzeni adresowej). Wyjście Y0 jest połączone z wejściem aktywującym (!G) drugiej połówki. 4) Wejście B drugiej połówki także połączone z masę. Wejście A sterowane przez linię A13. 5) Wyjście Y0 drugiej połówki połączone z układem RAM podzielonym na banki. Wyjście Y1 steruje 74138, który dokonującym dalszego podziału pomiędzy urządzenia I/O.

moje rozumowanie jest poprawne? Wszystko ok?

Reply to
Atlantis

Wygląda ok, tylko jak łączysz kaskadowo inwerter, 1 dekoder, potem drugi dekoder, to sprawdź sumaryczny czas propagacji i o ile wcześniej ustala się stan szyny adresowej w stosunku do impulsów zapisu/odczytu.

Jeśli można powiesić na szynie adresowej jeszcze jeden układ, to ja bym raczej podzielił górne 32kB na 2 połówki po 16kB jednym dekoderem (!A15, A14, GND) i jednocześnie to samo 32kB na 4*8kB drugim dekoderem (!A15, A13, A14) pracującym równolegle z tym pierwszym. Skrócisz czas propagacji o opóźnienie jednego dekodera.

Reply to
Zbych

W tym wypadku mam zamiar jednak pójść na kompromis i zastosować w miarę współczesne układy z serii HCT. Myślę, że w zestawieniu z antycznym procesorem powinny być wystarczająco szybkie. ;)

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:phq1i0$7uc$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2018-07-07 o 06:57, Atlantis pisze:

74139 OIDP ma aktywne wyjscie niskie, wiec takie diody robiąc AND zrobia funkcjonalny OR.

Hihi, zobaczcie w pdf strona 2 fig a

formatting link
Motorola sie nie moze zdecydowac - czy uzyla tam bramek NAND czy OR :-) A moze faktycznie kazda czesc inaczej ? :-)

Co do diod - zwyklej technice TTL zapas napiecia jest maly.

O ile pamietam, to wyjscie TTL w stanie niskim moze miec do 0.4V, tu nawet podaja 0.5V przy 8mA, a maksymalne napiecie na wejsciu 0.8V. W praktyce wejscie toleruje wieksze, a wyjscie jesli ma tylko jedno wejscie sterowac to bedzie mialo mniej, i powinno zadzialac.

W innych technologiach i jeszcze np na 3.3V moze byc inaczej.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 11.07.2018 o 10:48, J.F. pisze:

Aż mi się przypomniał kawał jak to pani pyta Jasia ile to jest 6*7 a potem 7*6.

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.